Γενικά Tα lovebirds μου σαν να θέλουν να κόψουν τα κάγκελα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariah

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.011
Πόλη
Περιστέρι
Μερικες φορες τα Lovebirds μου, ειδικα οταν ακουν αλλα πουλακια απ'εξω, πηγαινουν στις γωνιες και τσιμπανε τα καγκελα σαν να θελουν να τα κοψουν. Τα τσιμπανε με μανια. Ειναι φυσιολογικο αυτο;Επειδη θελουν την ελευθερια τους ε; Και ποιος δε θελει την ελευθερια του να μου πειτε; Κανουν τα δικα σας ετσι;
 
Αμα ηταν καποια καρδερινα αγρια για παραδειγμα θα σου λεγα οτι θελει την ελευθερια της! Αλλα αυτα τα πουλια που εκτρεφονται τοσα χρονια πιστευω οτι εχουν χασει το ενστικτο του αγριου πουλιου! Μηπως απλα καθαριζουν το ραμφος τους η μηπως σκαρφαλωνουν και εσυ το βλεπεις ετσι;Επισης πετρα η σουπιοκοκαλο για να ξυνουν το ραμφος τους εχουν; 🙂
 
Κ κατι αλλο... Τα Lovebirds φημιζονται για την ικανοτητα τους να δραπετευουν! Ασφαλισε τις πορτες με κανενα λουκετακι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο 😉
 
Καποιες φορες εκει που παιζουν και ακουν αλλα πουλια απ'εξω σαν να τα πιανει αμοκ πανε στις γωνιες και τραβανε τα καγκελα. Τα τραβανε με μανια. Το κανουν μονο τοτε. Τους εχω και σουπιοκοκαλο και το μασουλανε ανα διαστηματα. Ξυνουν τη μυτη τους εκει ή στην πατηθρα. Επισης τους εχω και ενα παιχνιδακι και ασχολουνται με αυτο πολυ συχνα.
Τελικα αβυσσος η ψυχη των μικρων μας φιλων.
 
Κ κατι αλλο... Τα Lovebirds φημιζονται για την ικανοτητα τους να δραπετευουν! Ασφαλισε τις πορτες με κανενα λουκετακι για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο 😉


Απο τη πρωτη στιγμη ασφαλισα ολα τα πορτακια και τις ταιστρες. Εννοειται. Το ξερω αυτο για τα Lovebirds. Δεν την ξαναπαταω παλι. Παλια που ειχα Lovebirds ετσι μου την κανανε.
 
Τα περισσότερα είδη παπαγάλων αρέσκονται να ραμφίζουν ! Ειναι ένας τρόπος να γυμναζουν το ραμφος τους και να το καρατούν σε καλή κατάσταση. Για αυτο και συχνά προτείνουμε την χρήση ξύλινων πατήθρων και παιχνιδιών για εκτόνωση αυτης της ανάγκης.
Δεν νομίζω να πρόκειται για κατι ανησυχητικό. Πρόσθεσε αν θες κομάτια φυσικού ξύλου με την μορφή παιχνιδιού ή κάποιο ξυλινο σταντ, αν τα αφήνεις ελεύθερα. Αυτό θα τους δώσει μια ευχάριστη διέξοδο στην ικανοποίηση αυτής της ανάγκης!
 
Ένα μικρό δεματάκι με ξυλαράκιa πλυμένα είναι ένα καλό παιχνιδάκι σε αυτά που είπε η Georgina. Προσοχή όμως να το κρεμάσεις με αλησυδάκι. Με το σχοινί μπορεί να πιαστούν και να τραυματιστούν.
 
ΟΚ Σας ευχαριστω παρα πολυ. Τους εχω βεβαια και παιχνιδακια.Αλλα θα τους βαλω και αλλα ξυλινα.
 
Γεια σας απο μενα. Μηπως ειναι ετοιμα για ζευγαρωμα γιατι τα δικαμου οταν δαγκανουν τα καγκελα ειναι ετοιμα και μου ζευγαρωνουν, με μερικοι παπαγαλοι με αυτον το τροπο το διχνουν, δαγκονοντας τα καγκελα.
 
Λες; 🙄Ομως δεν ξερω αν ειναι αρσενικο ή θηλυκο. Θα δειξει. Παντως αυτο το κανουν καθε φορα που ακουν αλλα πουλια απ'εξω ή πουλια απο την τηλεοραση
 
Γεια σας απο μενα. Μηπως ειναι ετοιμα για ζευγαρωμα γιατι τα δικαμου οταν δαγκανουν τα καγκελα ειναι ετοιμα και μου ζευγαρωνουν, με μερικοι παπαγαλοι με αυτον το τροπο το διχνουν, δαγκονοντας τα καγκελα.

Μανολη αυτο περα απο το ο,τι το παρατηρησες εσυ, τι επιστημονικη βαση εχει; Το εχεις διαβασει και καπου; 😕
 
Ο δικός μου που είχε κάποιες κυριαρχικές τάσεις ακόμη και τώρα που το έχει μειώσει, κάποιες φορές όταν πλησιάζω στο κλουβί του κάνει στα κάγκελα σαν χτυπήματα.. Μήπως όταν τα δικά σου ακούν κάποια άλλα πουλιά νιώθουν να απειλείται ο χώρος τους και το κάνουν αυτό.. Μια υπόθεση κάνω..
 
Μπορει να ειναι και αυτο. Οπως ειπα και πριν αβυσσος η ψυχη των μικρων μας φιλων. Παντως κανουν λες και χαιρονται επειδη τους λειπουν οι φιλοι τους τα πουλια οταν τα ακουνε.
Μ'αρεσει παντως να παρατηρω την καθε τους κινηση και αντιδραση.Ανακαλυπτω καθε μερα ολο και κατι διαφορετικο.
 
Ανεστη κοιτα το καθε πτηνο στο φυσικο του περιβαλλον για να προσελκυσει το Αρσενικο το Θηλυκο πρεπει να το εντυπωσιασει κατι, τα δικα μας στα κλουβια δεν εχουν τιποτα το μονο που υπαρχει ειναι ταιστρες και ποτιστρες.
Τα δικα μου τα χτυπανε και δαγκωνουν το κλουβι.
 
Back
Top