Φροντίδα Tα lovebirds μου φοβούνται το παιχνιδάκι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mariah
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mariah

PB Member
Εγγραφή
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.011
Πόλη
Περιστέρι
Καλησπερα σε ολους! Σημερα εβαλα ενα ξυλινο παιχνιδι(χωρις χρωμα) στα Lovebirds μου. Δειχνουν ομως να το φοβουνται και δεν πλησιαζουν στο σημειο που το εχω βαλει.😕Ειναι φυσιολογικο; Ή να βγαλω το παιχνιδακι επειδη ειναι αρχη ακομα; Αφαιρεσα και την κουνια για να εχουν περισσοτερο χωρο.


ΥΓ Τα Lovebirds τα εχω ακριβως μια βδομαδα!
 
Αφου το εβαλες αφησε το τωρα και θα το συνηθισουν... Εαν δεις ομως και δεν πλησιαζουν σε εκεινη την πλευρα και εαν εκει ειναι η πλευρα που υπαρχει η τροφη και το νερο τους τοτε να το βγαλεις.

Σε νεοαποκτηθεντα πουλια που δεν ξερουμε πως θα αντιδρασουν σε κατι νεο μεσα στο χωρο τους ειναι καλυτερο να αφηνουμε το καινουριο παιχνιδι 4-5 ημερες κοντα στο κλουβι να το βλεπουν. Επειτα αλλες 2-3 ημερες ακομη το κρεμαμε σε μια γωνια απο την εξω πλευρα και μολις τα δουμε να σκαρφαλωνουν και να το αγγιζουν και να το περιεργαζονται τοτε ηρθε η ωρα να το βαλουμε στο κλουβι. 😉
 
Ευτυχως το παιχνιδακι το εχω βαλει στη γωνια απο την αλλη πλευρα που δεν ειναι οι ταιστρες και το νερο τους! Ελπιζω με τον καιρο να το συνηθισουν!
 
Μπορει να φταιει το υλικο, εμενα τ απαπαγαλακια μου δεν ηθελαν οτιδηποτε ξυλινο στο κλουβι, αρκεστηκαν σε πλαστικα!:D
 
Και τα δικά μου τα Lovebirds όποτε τους βάζω κάτι καινούριο, στην αρχή δεν το πλησιάζουν. Μετά από καμιά εβδομάδα όμως που το συνηθίζουν είναι όλη μέρα πάνω του. Μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει κάποιο παιχνίδι που να μην το πλησιάζουν και να το φοβούνται γενικά, μόνο στην αρχή είναι επιφυλακτικά. Άφησε το παιχνίδι (αφού δεν είναι και από την πλευρά του φαγητού) και θα δεις ότι το πολύ σε μια βδομάδα θα το πλησιάσουν. Διερευνητικά στην αρχή και με διάθεση για παιχνίδι μετά μέχρι να το κάνουν... κομματάκια:D.
 
Και τα δικά μου τα Lovebirds όποτε τους βάζω κάτι καινούριο, στην αρχή δεν το πλησιάζουν. Μετά από καμιά εβδομάδα όμως που το συνηθίζουν είναι όλη μέρα πάνω του. Μέχρι στιγμής δεν έχω πετύχει κάποιο παιχνίδι που να μην το πλησιάζουν και να το φοβούνται γενικά, μόνο στην αρχή είναι επιφυλακτικά. Άφησε το παιχνίδι (αφού δεν είναι και από την πλευρά του φαγητού) και θα δεις ότι το πολύ σε μια βδομάδα θα το πλησιάσουν. Διερευνητικά στην αρχή και με διάθεση για παιχνίδι μετά μέχρι να το κάνουν... κομματάκια:D.


Μακαρι μεχρι στιγμης δεν το εχουν δωσει σημασια! Μονο το ενα πλησιασε για λιγο το ποδαρακι του και αμεσως το τραβηξε! Θα δειξει...🙄
 
Τελικα ουτε που το πλησιαζουν το ξυλινο παιχνιδι. Ουτε που του δινουν σημασια; Μηπως να επαιρνα κατι ξυλινο αλλα χρωματιστο; Ή κατι που να κουδουνιζει;Εχω απογοητευτει. Το ξερω οτι θελουν χρονο αλλα γιατι δεν ασχολουνται καθολου; Παντως δεν δειχνουν να το φοβουνται. Το εχω βαλει στο κεντρο του κλουβιου. Μηπως δεν το φτανουν να το εβαζα στην ακρη; Αλλα δε νομιζω να ειναι αυτο...
 
Τελικα ουτε που το πλησιαζουν το ξυλινο παιχνιδι. Ουτε που του δινουν σημασια; Μηπως να επαιρνα κατι ξυλινο αλλα χρωματιστο; Ή κατι που να κουδουνιζει;Εχω απογοητευτει. Το ξερω οτι θελουν χρονο αλλα γιατι δεν ασχολουνται καθολου; Παντως δεν δειχνουν να το φοβουνται. Το εχω βαλει στο κεντρο του κλουβιου. Μηπως δεν το φτανουν να το εβαζα στην ακρη; Αλλα δε νομιζω να ειναι αυτο...

Να νομίζεις έτσι συμβαίνει πάντα. Πειραματίσου με διαφορετικά πράγματα, διαφορετικά υλικά αρκεί να είναι ασφαλή, διαφορετικά χρώματα, διαφορετικά μεγέθη. Μετά θα βρεις μόνος σου τι θέλει ο φιλαράκος σου και τι τον φοβίζει αν τον φοβίζει. Και εδώ είναι η ομορφιά να ανακαλύπτεις πράγματα σχετικά με τα πτηνά σου. Καλή επιτυχία.
 
Εχω ακουσει οτι τους παπαγαλους τους διεγειρουν τα χρωματα στο να παιξουν. Ειναι αληθεια ή δεν παιζει κανενα ρολο αυτο;
 
Σίγουρα τους διεγείρουν μιας και το φάσμα χρωμάτων που βλέπουν είναι πολύ μεγαλύτερο απο το ανθρώπινο (ακόμα και υπεριώδες βλέπουν, ιδιώς κατα την διάρκεια αναπαραγωγής που το θηλυκό διεγείρεται με την υπεριώδη όραση του απο τα χρώματα του αρσενικού, συγκεκριμένα για τα Budgies και τα μπλέ στίγματα στα μάγουλά τους) Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα παιχνίδια που κυκλοφορούνε έχουν πληθώρα χρωμάτων.
 
Λοιπον σημερα εβγαλα το ξυλινο παιχνιδακι και εβαλα ενα δικο μου αυτοσχεδιο. Πηρα χρωματιστα καλαμακια και τα εκανα κυκλακια και τα εδεσα μεσα στο κλουβι να κρεμονται.Αντιδραση; Στην αρχη τα παρατηρουσαν απο μακρια και μετα πηγαιναν εναλλαξ στο παιχνιδακι και το σφυριζανε. Του ριξανε και κανα δυο τσιμπιες. Το φοβοτανε λιγο. Θα δουμε και μ'αυτο τις επομενες μερες.
 
Λοιπον θα ηθελα να σας πω τις ευχαριστες εξελιξεις:D με το χειροποιητο παιχνιδακι. Κοινως του αλλαξανε τα φωτα😱. Τους αρεσε τοσο πολυ που δεν ξεκολλουσαν. Ειχα κολλησει πανω του,το τραβουσαν και επαιζαν μαζι του. Τελικα καταλαβα οτι τα παιχνιδια που φτιαχνουμε εμεις ειναι τα καλυτερα. Τα εκτιμουνε τα πουλακια μας και εμεις χαιρομαστε πιο πολυ για αυτο διοτι ειναι κατι φτιαγμενο με πολλη αγαπη! Θα φτιαξω και αλλα παιχνιδακια!
 
Back
Top