Διατροφή Tεχνητη πρασιναδα

alexandr0ss

PB Member
Εγγραφή
1 Ιαν 2009
Μηνύματα
138
Πόλη
Ηράκλειο
καλησπέρα σε όλους
Απο το μαγαζί που ψωνίζω συνήθως πήρα ένα σύστημα τεχνητής πρασινάδας, με χώμα και σποράκια μέσα.
Το έφτιαξα και σε 2-3 μέρες φύτρωσαν, και τα καναρίνια μου το έφαγαν αμέσως, δέν άφησαν φυλλαράκι :D
Το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος αυτό?
Ποιά η γνώμη σας;
 
Δεν το έχω δοκειμάσει. Είναι ακριβό? Τί σποράκια είναι αυτά που φυτρώνουν και τέλος είσαι σήγουροςπως κάνει να τα δίνεις στα καναρίνια σου; Μπορέ να τους φέρει διάρεια η πολύ πρασινάδα.
 
καλημέρα παιδιά... Εγώ δέν τα έδωσα να τα φάνε σαν σποράκια, φύτρωσαν κανονικά και έφαγαν την πρασινάδα.
η συσκευασία είναι ενα δοχείο που απο κάτω έχει και χώρο για να βάλεις νερό για να ποτίζεται το χώμα που φυτρώνουνε.
και το χώμα περιλαμβάνεται στην συσκευασία
 
Και μόλις φάνε την πρασινάδα η πρασινάδα με λίγο νερό ξαναμεγαλώνει ή τοτε το συστημα αχριστεύετε; Δηλαδή είναι μιας χρήσης;
 
μόλις φάνε την πρασινάδα μετά απο 2-3 μέρες φυτρώνουν τα σποράκια που δέν έχουν προλάβει να φυτρώσουν ακόμα, το βγάζω απο το κλουβί για να μην το τσιμπολογάνε, και το ξαναβάζω μέσα όταν μεγαλώνει η πρασινάδα και την τρώνε αμέσως.
 
Καλό ακούγετε αλά να θυμάσε πως η πολύ πρασινάδα φέρνει διάρεια. Μια φορά την βδομάδα και είναι αρκετή. Εγώ στα καναρίνια μου όποτε θυμάμαι τους βάζω λιγο μαρούλι και αποφευγω τα προβλήματα διάριας.
 
Αν κάποιο πτηνό δεν έχει συνηθίσει στην πρασινάδα κι εμείς το βομβαρδίσουμε (με πρασινάδα) και δεν την έχουμε στεγνώσει κιόλας το πουλάκι θα έχει υδαρές κουτσουλιές, αφού δεν έχει συνηθίσει ο οργανισμός του. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα όμως θα πάψει να έχει υδαρές κουτσουλιές... :)
Φυσικά δεν χρειάζονται υπερβολές! 😉
 
είναι απο την εταιρεία vitacraft το σύστημα αυτό... Περιμένω να δώ μήπως έχουμε καμία παρενέργεια, αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής όλα καλά.
η θηλυκιά μου κλωσσάει και 3 αβγουλάκια απο τις 23 του μηνός, ο αρσενικός έχει τρελά κέφια και τραγουδάει όλη μέρα... Κυρίως αυτός τρώει την πρασινάδα όποτε τους δίνω
 
Back
Top