Ασθένειες Tι έπαθε ο Τσίου; (Eastern Rosella)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TSIOY
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TSIOY

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα στην όμορφη παρέα,

Έχω ένα προβληματάκι που θα ήθελα να μοιραστό μαζί σας.
Την πρωτομαγιά αγόρασα από πανήγυρη ένα παπαγαλάκι eastern Rosella!

Ο κύριος που τα πούλαγε έχει Pet shop στα Πατήσια και μου έδωσε και κάρτα του, οπότε δεν δίστασα και το αγόρασα 130€ μαζί με το κλουβί και την τροφή του! Η Rosella μου είναι υποτίθεται 9μηνων, χαρτιά και τέτοια δεν μου έδωσε, έχει βέβαια ένα γαλάζιο δακτυλίδι στο πόδι του, αλλά μου είπε ο κύριος, ότι προκύψει να πάω στο Pet shop του.

Το θέμα μου είναι ότι όλες αυτές τις μέρες ήταν μια χαρά, φοβισμένος μεν αλλά λαλίστατος.

Σήμερα το πρωί που πήγα να του καθαρίσω το κλουβί του, παρατήρησα ότι το ένα του το μάτι το είχε μισό κλειστό και φούσκωνε και ξεφούσκωνε, έτρωγε βέβαια, αλλά κάποια στιγμή άρχισε να ξύνει τα μάτια του (υποθέτω) η το κεφάλι του στο ξύλο που κάθετε και έκανε κάτι σαν να φταρνίζετε. Λίγο πριν φύγω που τον ξαναείδα είχε και τα δυο του τα μάτια μισόκλειστα… σίγουρα το μεσημέρι θα τον πάμε στον Πτηνίατρο.

Το ξέρω ότι πρέπει να σας έχω μπερδέψει αλλά είναι πρώτη φορά που έχω πουλάκι και δεν ξέρω τις συμπεριφορές του, τώρα προσπαθώ να μάθω.
Γενικά όμως φοβάμαι ότι θα πάω σπίτι και δεν θα ζει ☹
 
Βίκυ, αφού έχεις προγραμματίσει επίσκεψη σε γιατρό, θα εξετάσει τον Τσίου, θα σου πεί τι έχει & την θεραπεία που χρειάζεται! Για να καταλάβουν φίλοι από το φόρουμ και να δώσουν τις δικές τους, έγκυρες πληροφορίες, συμπλήρωσε: Ηλικία, τι γράφει το δακτυλίδι, μόνο σήμερα παρουσίασε τα συμπτώματα; Τι Διατροφή σου έδωσε εκείνος ο κύριος, αν έτρωγε κανονικά, πώς ήταν τα περιττώματα & η αναπνοή του (συριγμοί, δύσπνοια κλπ), και πώς ήτα η κινητικότητά του!
 
Τι απέγινε ο Τσιου, είχαμε κάποιο νεότερο;
Πρόλαβες να τον πας στον γιατρό; :)
 
Καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρων,
Πήγαμε τελικά τον ΤΣΙΟΥ στον γιατρό ο οποίος του πείρε δείγμα
από την κοτσουλιά του για να του κάνει εξετάσεις για σαλμονέλα κτλ.
Τα αποτελέσματα βγήκαν χθες, είναι όλα καλά εκτός από τα κολοβακτηρίδια που είναι 50!
Αυτό λέει δεν είναι καλό, μου είπε να του δώσω αντιβίωση Vibramicine
όχι για τα κολοβακτηρίδια αλλά για να μην προχωρήσει σε ίωση μου είπε!
Το ματάκι του δε είναι ακόμα πρησμένο, καλύτερα μου φαίνετε βέβαια …
αλλά γενικά δεν είναι και πολλή λαλίστατος όπως ήταν στην αρχή ….
δεν ξέρω …δεν μου τα είπε και καλά ο γιατρός και φοβάμαι μην τον χάσω!☹
 
Back
Top