Γενικά Tι εχει παθει αυτος ο παπαγαλος;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης vic
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

vic

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιουν 2009
Μηνύματα
144
Πόλη
Αθήνα
Εχω ενα ζευγαρι μπατζι εδω και καιρο. Το αρσενικο το ειχα παρει πιο νωρις απο το θηλυκο. Αυτο με φοβαται τοσο πολυ που δεν με πλησιαζει. Καθε φορα που βαζω το χερι μεσα στο κλουβι το θηλ. καθεται στο χερι μου και το βγαζω εξω αυτο πηγαινει πανω στο κλουβι και γαντζωνεται μετα δεν φευγει με τιποτα εκτος αν φυγω εγω. Αλλες φορες παει κατω απο την ταϊστρα η κρυβεται πισω απο ενα παιχνιδι που τους εχω κρεμασει.To πρασινο παπαγαλακι ειναι και το εχω τρα βηξει απο μακρια και το εκανα ζουμ για να το δειτε.

Ειναι τρελο αυτο το μπατζι :Tongue:::male:

vic
 
Να το αυτο εδω ειναι.
 

Συνημμένα

  • DSC04020.webp
    DSC04020.webp
    38,7 KB · Προβολές: 233
Τι ακριβως σε προβληματιζει με το συγκεκριμενο παπαγαλάκι;
 
, στο κλουβί υπάρχει μονο μια πόρτα. Αν ναι τότε βγάλε τη φωλιά... Δεν παει να τη κουνάς κάθε λιγο και λιγάκι. Θα σου πρότεινα να πάρεις μεγαλύτερο κλουβί με 2 ή παραπάνω πόρτες.
 
Εαν εχεις βαλει εκει την φωλια για να ζευγαρωσουν, δεν προκειται να γινει τιποτα! Και να γινει μολις την κουνησεις πιθανων να εχεις προβλημα με τα αυγα!
Υπαρχουν μεγαλυτερα κλουβια για αναπαραγωγη!

Εγω σου προτεινω να μαθεις καλυτερα για την διαβιωση τους,την διατροφη τους,τις ασθενειες γενικα τα παντα και μετα να ασχοληθεις με αναπαραγωγη!

Θα συμφωνησω ομως και με την ερωτηση της Τζωρτζινας...

Τι ακριβως σε προβληματιζει με το συγκεκριμενο παπαγαλάκι;
 
Γιατι με φοβαται τοσο;
Απο τη μερα που το πηρα ηταν το πιο φοβιτσιαρικο ποτε δεν με πλησιαζε.
Μου φαινεται οτι καποιος το ειχε πιο πριν και δεν του φερνοταν καλα.
Εχει και μια πληγη στο ποδι του και θελω να τον παω σε κτηνιατρο.
Θα σας στειλω φοτο αργοτερα.

vic :love
 
Το καθε πουλακι που υπαρχει, εχει διαφορετικο χαρακτηρα και την μοναδικη του προσωπικοτητα!
Ε αυτο ειναι λιγο φοβιτσιαρικο!
Να του φερεσαι λιγο πιο ηπια μπας και ξεφοβηθει!
Αυτο με το ποδι κοιταξε το, δεν χανεις τιποτα!
 
Όντως, κάθε πουλί έχει δικό του χαρακτηρα και συμπεριφορά. Το δικό μου για παράδειγμα είναι αρκετά διστακτικό και επιφυλακτικό.. Δέχομαι όμως ότι μέχρι εκεί θέλει και δεν το πιέζω να κάνει κάτι που θέλω εγώ.. Μη ξεχνάμε ότι είναι πουλί και όχι άνθρωπος...
 
Ναι σωστο αυτο που λετε αλλα σημερα που πηγα να αλλαξω το νερο μπηκε μεσα στη φωλια και φωναζε και επειδη το 1 χωρις το αλλο δεν μπορει μπηκε μεσα στη φωλια και το θηλυκο.😱
Δεν ξερω!
Τωρα που θα παρω καινουριο κλουβι θα δουμε.

vic:girl:
 
Ενταξει τωρα εχει ησυχασει λιγο θελει απλως να εχει λιγο χρονο μετο κοριτσι του.:agree
 
Να τος ο ηρεμος ο κυριος με το κοριτσι του χα χα χα.
 

Συνημμένα

  • DSC04038.webp
    DSC04038.webp
    46,1 KB · Προβολές: 100
Ωραιότατο το ζευγαράκι σου! Καθε μερα που περνάει θα ηρεμουν και θα συνηθίζουν και την δικη σου παρουσια και θα αναπτύξουν σχέση μεταξυ τους. Αν θες να τα βοηθησεις να δεθουν περισσοτερο μεταξυ τους αφαιρεσε τον καθρεφτη απο το κλουβι 😉
 
Εισαι σιγουρη γιατι τα βλεπω να τρελενονται να παιζουν.
 
Παρατηρησε τα προσεκτικά και δες τι ακριβως κανουν με τον καθρέφτη! Δεν θα σου δωσω αμεσως την απαντηση, θα την βρεις μονη σου μετα απο προσεχτικη παρατηρηση... ( και δεν θελω σκονακια):D
 
Χα χα. Να πηγαινουν και αρχιζουν να δαγκωνουν καπως τα μπαλακια τα εχω δει πολλες φορες.
 
Φτιαξτους ενα ομορφο παιχνιδι με χαντρούλες τοτε και αφαιρεσε τον καθρεφτη! 🙂 Τα παπαγαλάκια κοιτάζοντας το ειδωλό τους στον καθρεφτη πιστευουν οτι υπαρχει εκει πίσω και άλλο ένα πουλάκι. Ετσι επειδη ειναι κοινωνικά πουλιά θέλουν να το ταισουν. Ομως το φαγητο που βγαζουν απο το στομα τους αναγκαζεται να επιστρεψει πισω αφου δεν υπαρχει δεκτης. 🙂 Το συνεχόμενο ανεβοκατεβασμα της τροφής δημιουργει συχνα μολυνσεις στον πρόλοβο 😉 Ασε που πιστευοντας οτι υπαρχει και τρίτος στην μεση ( μην σου πω και τέταρτος) μπορεί να νιωθουν ανταγωνιστικα.
 
Ενταξει. ευχαριστω, μπορεις να μου δωσεις καποιες ιδεες; Δεν εχω φτιαξει ακομα παιχνιδι και ετσι χρειαζομαι βοηθεια.
 
Ευχαριστω!
Θα προσπαθησω και βεβαια θα σας τα δειξω.
 
To θηλυκο τρελαθηκε. Ποιαστηκε απο το μερος οπου καθοταν και εκανε μια κωλοτουμπα!
 
Back
Top