Ασθένειες Tι κανουμε αν σπάσει φτερό σε παπαγαλακι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Din
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Din

PB New Member
Εγγραφή
21 Νοε 2014
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας! Εχω 1 Budgie, τον Furby .. Και χθες το βραδυ που πηγα να τον βγαλω απο το κλουβι του είδα ότι το ένα φτερό του έτρεχαι πάρα πολύ αίμα.. Το φρόντισα και σταμάτησε η αιμορραγία! Και μετά τον άφησα να ηρεμήσει για να μην κουνιέται πολύ και ξανά τρέξει αίμα! Όλο το βράδυ κοιταζα μήπως δεν είναι καλά αλλά ευτυχώς όλα κομπλέ! Σήμερα το πρωϊ που πήγα να τον βγάλω, δεν ήθελε να τον ακουμπάω καθόλου, ούτε να βγει έξω! Και το φτερό του κρέμεται! Χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ ή θα βγει μόνο του το φτερό ; :/ Έχω βάλει μία φωτογραφία παρακάτω για να δείτε πως είναι :/ 20141121_185457.webp
 
Αυτα τα φτερα ειναι καλο να τα βγαζουμε. Με μια αποτομη κοφτη κινηση προς τη φορα που πηγαινει το φτερο. Ποναει ελαχιστα, προσφατα τραβηξα απο ενα απο τα δικα μου πουλια 2 φτερα πτησης που εσπασαν και ετρεχε αιμα. Μολις το βγαλεις σταματαει σχεδον αμεσα η αιμοραγια. Την επομενη ημερα καλο ειναι να το κανεις ενα μπανιο για να φυγει το ξεραμενο αιμα.

υ. Γ. Καλωσηρθες :) Ανοιξε ενα νεο θεμα στα Νεα Μελη για να μας συστηθεις μιας και σε αυτο θα ασχοληθουμε με το θεμα υγειας του budgie σου κι ενα στις Παρουσιασεις Πουλιων για να μας παρουσιασεις τα πουλια σου. 😉
 
κανονικα οπως ειπε και ο Ανεστης πρεπει να βγει. Εγω νομιζω ομως οτι ποναει. Αν δεν το εχεις ξανακανει η αν προσπαθησεις και δεν βγει αποτομα με μια κινηση αστο. Μην αρχισεις και το τραβας συνεχεια. Ισως αν μπορουσες να το πας σε καποιον αλλον να το κανει, αλλιως κοψτο πιο ψηλα με ενα ψαλιδακι να μην το ακουμπαει στα καγκελα και ματωνει συνεχεια.
 
Aουτς D: Προσπάθησα να το βγαλω .. Τι προσπάθησα δηλαδή;! ίσα που το ακούμπησα.. Και δεν μπορώ, φοβάμαι! Οπότε το έκοψα λίγο πιο πάνω .. αλλά θα το βγάλει μονος του; Ευχαριστώ πάρα πολύ ! Να'στε καλά!
 
λογικα θα βγει στην επομενη πτερορροια εκτος και αν ατροφησει και το βγαλει μονο του. Εσυ να εχεις το νου σου καμμια φορα μπορει να ματωσει. Επισης υπαρχει ενα ελαχιστο ενδεχομενο να δημιουρηθει κατι σαν κυστη στη βαση του φτερου.
 
Back
Top