Γενικά Tι πουλιά είναι αυτά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kaberos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kaberos

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
19
Πόλη
Χαλκίδα
Μήπως ξέρει κανείς να μου πει τι πουλιά είναι αυτά;
24-05-08_1905.jpg
 
Με κεφαλαδες μοιαζουν δηλ οικογενεια lanius αλλα δεν μπορω να σου πω ακριβως ποιο ειναι γιατι τα μικρα της οικογενειας αυτης μοιαζουν μεταξυ τους οταν γεννιουνται!
 
εγω προσωπικα θα ελεγα να μην τα παρεις γιατι βλεπω οτι εινα ισε φωλια και να τα αφησεις ησυχα, επισης αν ηθελες να μαθεις τι πουλια ειναι χωρις να τα ενοχλησεις θα επαιρνες ενα ζευγαρι κυαλια να δεις τους γονεις αφου ξερεις ηδη που ειναι η φωλια
αυτα στα λεω φιλικα χωρις να εχω εμπαθειςα μαζι σου μιας κα ιδεν σε ξερω, πραξε κατα συνειδηση λοιπον
 
- Εγώ πάλι διακρήνω σύρμα και καλαθάκι(κάτω αριστερά)
και κλωστές εμπορίου.Φαντάζομαι θα απαντήση ο φίλος μας
για το, τί φωλιά είναι. (Ελεύθερη ή Εκτροφής).
Οσο για το τί είναι, κομμάτι δύσκολο αν δεν έχεις ξαναδεί ανάλογη.
 
Καλημέρα σε όλους!
Λευτέρη θεωρώ πως έχει γίνει παρεξήγηση, δεν είχα σκοπό να πάρω τα πουλιά από τη φωλιά τους …. Γιατί απλά είναι μία φωτογραφία που μου στείλανε και με ρωτούσαν τι πουλιά είναι αυτά.
Εξάλλου το μόνο που με ενδιαφέρει είναι οι καρδερίνες! 🙂

Μάκη τη φωτογραφία μου την έστειλε κάποιος φίλος, και από ότι μου είπε την έχουν φτιάξει στην αυλή του σπιτιού του σε μία λεμονιά!
 
Tha grafo tora dika mou gnomi, bebaios panta boro na kano lathos, giati den eimai dipla kai to blepo me ta matia mou, gia na eimai apolito sigura.

Afti tin folia, esfiakse kapios me to xeri.

Einai mia apo aftes tis anoiktes folies apo plegma sirma me klostes apo to emporio. Meta egbale ta mikra meza kai ekane tin fotografia. Kai afou fenotane kathara ti egine, ekopse tin fotografia oso borouse, emine omos arketa na fenete to galathi.

Genika den einai kala ne pernei kapios folies, to ipame poles fores.

Ala na pernei kapios mia folia me poulia pou den kserei ti poulia einai, kai pos ta frontisi afta ta poulia. Simenei den kserei ti trofi prepei na dini ta mikra an den kserei ti poulia einai. Ta pernei proto kai meta ksekinisi na psaksi ;
Giati kani kapios tetoio praksis;

Alexandros
 
Αλέξανδρε μάλλον έχεις δίκιο. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με καναρίνια-καρδερίνες κλπ δεν έπρεπε και λόγω μεγέθους των πουλιών και αριθμό( 5 διακρίνω) η φωλιά γύρω-γύρω να είναι πίκτρα στην κοτσιλιά.
Τέλος πάντων την ''πατάτα'' όποιος την έκανε,την έκανε, όποιος φίλος ξέρει τι πουλιά είναι ας του πεί για να δεί πως θα τα ταίσει καλύτερα.
 
Αλέξανδρε μάλλον έχεις δίκιο. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με καναρίνια-καρδερίνες κλπ δεν έπρεπε και λόγω μεγέθους των πουλιών και αριθμό( 5 διακρίνω) η φωλιά γύρω-γύρω να είναι πίκτρα στην κοτσιλιά.
Τέλος πάντων την ''πατάτα'' όποιος την έκανε,την έκανε, όποιος φίλος ξέρει τι πουλιά είναι ας του πεί για να δεί πως θα τα ταίσει καλύτερα.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένετε ότι έχω πάρει τι φωλιά.
Εξάλλου είναι κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου.
Εγώ μία ερώτηση έκανα για να μου πείτε αν ξέρετε τι πουλιά είναι αυτά... Και σε τελική ανάλυση τις οικολογικές ευαισθησίες ας τις κρατήσει ο καθένας για τον εαυτό του και θα παρακαλούσα χωρίς ειρωνεία!
 
Αν έχεις διακρίνει ειρωνεία σε κάποιο μήνυμα έχεις δίκιο να διαμαρτύρεσαι. Τις οικολογικές ευαισθησίες όμως έχουμε υποχρέωση να μη τις κρατάμε για τον εαυτό μας. Ντροπή είναι η αντίθετη στάση ζωής και όχι η οικολογική ευαισθησία.
kaberos είπε:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένετε ότι έχω πάρει τι φωλιά. Εξάλλου είναι κάτι που δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου.
Εγώ προσωπικά αρκούμαι απλώς στο λόγο σου και από τη στιγμή που δεν έχω αποδείξεις για το αντίθετο, τον δέχομαι.
 
Εγώ είχα βρει 2 μικρά που προφανώς είχαν πέσει από την φωλία τους Το 1 στην Κρήτη και το άλλο στη αυλή της γιαγιά μου αλλά δυστηχώς ενώ προσπάθησα να τα ταίσω δεν έζησαν
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένετε ότι έχω πάρει τι φωλιά.

Den diabaso se kanena post, na ipe kapios ESEI pires tin folia. Oute katalabeno kapio ironia.

Ta poulia mou miniasoume poli me Kotsifia. Ala sigura den eima. Apo ramfos omos einai entomofage.

Alexandros
 
Back
Top