Γενικά Tι πρέπει να ξέρω για έναν ringneck;

georgiaST

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2016
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας! Είμαι νέα στο φόρουμ.. ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα παπαγαλάκι ringneck. Δεν γνωρίζω πολλά πράγματα και εδώ είστε οι πλέον κατάλληλοι για ενημέρωση. Το μόνο που ξέρω απο πουλάκια ειναι όσα σχετίζονται με καναρινάκια. Οι βασικές ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι :
1. σε ποιά ηλικία είναι προτιμότερο να το πάρω;( οσο μικρότερο τόσο πιο ευάλωτο )
2. αρσενικό ή θυληκό;
3. τα παπαγαλάκια αυτά έχω ακούσει ότι μπορούν να μιλήσουν. Ισχύει αυτο;
4. Πόσο μπορεί να κοστίσει ενα τέτοιο παπαγαλάκι;
5. Πόσα χρόνια ζούν;
Αυτά τα λίγα λοιπον. Οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία είναι καλοδεχούμενη!
 
Για αρχή διάβασε αυτό. https://community.petbirds.gr/threads/Παπαγάλοι-ρίνγκνεκ-indian-ringneck-psittacula-krameri.1611/

Να προτιμήσεις ένα μωρό που έχει ταιστεί στο χέρι κι έχει απογαλακτιστεί πλήρως πριν το πάρεις. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ψάξεις για ένα πουλάκι περίπου 3 μηνών. Σχετικά με το φύλο δεν θα είναι εμφανές απο την αρχή και θα χρειαστείς τεστ DNA αν σ'ενδιαφέρει οπωσδήποτε. Αν πάλι σε απασχολεί η ομιλία καλύτερα να διαλέξεις αρσενικό. Έχουν τη δυνατότητα να μάθουν κάποιες λέξεις.

Καλώς ήρθες Γεωργία. :)
 
Δεν ξέρω κάτι με τραβάει σε αυτο το πουλάκι! Γιατί είναι σπάνιο ώς πρώτη επιλογή;
 
Γιατί είναι σπάνιο ώς πρώτη επιλογή;
Απλά δεν είναι για "πρωτάρηδες" παπαγαλογονείς οι πλέον κατάλληλοι παπαγάλοι. Σπάνιο δεν είναι, αλλά για αρχή οι πιο πολλοί παίρνουν πάροτλετ, μπάτζι ή κόκατιλ.
Φυσικά αν βρεις ένα καλό εκτροφέα, που σε βοηθήσει, και είσαι έτοιμη για αυτή την ράτσα είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά!
 
Γενικά εχω μεγαλώσει πουλάκια ( καναρινάκια). Ποτέ παπαγαλάκια όπως είπα πρίν. Τα αγαπάω πολύ γενικά τα πουλάκια και έχω χρόνο και υπομονή να διαθέσω.. Θα ήθελες να μου πεις εν συντομία τις πιθανές δυσκολίες που έχει αυτό το είδος πουλιών;
 
θα ήθελες να μου πεις εν συντομία τις πιθανές δυσκολίες που έχει αυτό το είδος πουλιών;
Γεωργία μου και εγώ με καναρινάκια έχω μεγαλώσει και καναρινάκια έχω. Δε ξέρω να σε βοηθήσω για το Ρινγκνεκ, ποτέ δεν είχα παπαγαλάκι, αν και το θέλω πολύ... Απλά έχω ακούσει και διαβάσει, πως σαν ράτσα παπαγάλου χρειάζεται εμπειρία. Δεν είναι για αρχάριους...
 
κατάλαβα! σας ευχαριστω πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.. Οποιαδήποτε αλλα πληροφορία καλοδεχούμενη 😉
 
κατάλαβα! σας ευχαριστω πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας.. Οποιαδήποτε αλλα πληροφορία καλοδεχούμενη 😉
Να σαι καλά! Κάτσε να μπουν κι άλλοι παπαγαλογονείς ριγκνεκ με εμπειρία και θα σου απαντήσουν πιο σαφέστατα απ ότι εγώ! 😉
 
Ναι μιλανε, εχω Αλεξανδρινο της ιδιας κατηγοριας, σε 8 μηνες μιλησε! Ειναι λιγο ιδιοτροπα πουλια δεν σηκωνουν πολλα χαδια! Ειναι ομορφα εξυπνα αλλα θελουν συνεχεια να ασχολεισαι! Επισης ειναι περιεργα και θελουν να δοκιμαζουν τα παντα με τους καναπεδες κ τα επιπλα σου μεσα στο μενου τους! Οποτε οταν τα βγαζεις θελουν επιτηρηση! Συμφωνω με τον Φοιβο οτι ειναι σκληροτραχηλα πουλια, αποδειξη πως εχουν επιζησει ελευθερα στις Ελληνικες μεγαλουπολεις!
 
Back
Top