Γενικά Tι ράτσα είναι το καναρινάκι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Bookie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Bookie

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2009
Μηνύματα
12
Πόλη
Αθήνα
Μπορεί κάποιος γνώστης να μου πει αν είναι ράτσας το καναρινάκι μου; Είναι τριών μηνών δεν κελαηδάει ακόμα και το αγόρασα 30 ευρώ. Είναι αρσενικό και έχω δεί το πάτερα του που είναι διπλάσιος ίδιος και ακούγεται από πολύ μεγάλη απόσταση πολύ δυνατά.
 

Συνημμένα

  • DSC00060.webp
    DSC00060.webp
    37,4 KB · Προβολές: 154
  • DSC00061.webp
    DSC00061.webp
    40,5 KB · Προβολές: 161
απο οσα βλεπω χωρις να ειμαι καθολου σιγουρος νομιζω οτι ειναι καναρινακι χρωματος! Να το χαιρεσαι!
 
Πρεπει να βγαλεις πιο καλες και καθαρες φωτογραφιες..
Να δωσεις εμφαση στην πλατη..
 
Μάλλον καφέ κίτρινο ή ιζαμπέλα κίτρινο. Πιθανότερο όμως το πρώτο. Ίσως να υπάρχει και δεύτερος παράγοντας αραίωσης (οπάλ, παστέλ) αλλά από την φώτο δεν διακρίνετε.

Φιλικά
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις.

Μέχρι σήμερα το καναρινάκι μου το τάιζα με κελαιδίνη χύμα και βιταμίνη χύμα. Είχα και παλαιότερα καναρίνια αλλά τότε δεν υπήρχε ούτε μεγάλη γκάμμα τροφών ούτε βιταμίνων. (Υποθέτω πως αυγοτροφή λέτε τη βιταμίνη τη κίτρινη).

Και τώρα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις. επειδή το κόστος συντήρησης είναι σχετικά πολύ μικρό και σε σύγκριση με τη χύμα τροφή αξίζει καλύτερα να το ταίζεις κάποια επώνυμη μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια επώνυμη τροφή σύμφωνα με την ηλίκια του ή ηλικία του δεν παίζει ρόλο; (Είναι 3,5-4 μηνών).

Αν έχω καταλάβει λάθος όσον αφορά την αυγοτροφή και δεν είναι η βιταμίνη η κίτρινη που πιστεύω πως είναι και την οποία δίνω και αυτή από χύμα μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια καλή τέτοια αυγοτροφή;

Και κλείνω με μια ακόμα ερώτηση. Το καναρινάκι μου δεν έχει κάποιο άλλο για παρέα. Θα μπορέσει να αναπτύξει τα φωνητικά του μόνο του ή θα χρειαστεί και κάποιο άλλο παρέα ή να πάρω κανα cd με φωνές καναρινιών ή δεν χρειάζεται τίποτα από όλα αυτά;

(Πάντως τη φωνή του έχει αρχίσει ήδη να την εξασκεί)
 
  • Bookie δεν παίζει κανένα ρόλο η ηλικία με την τροφή άπαξ και ανεξαρτητοποιηθεί ο μικρός.
Ρίξε μια ματιά εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Επώνυμες-τροφές-για-πουλιά.1093/
  • Άλλο αυγοτροφή και άλλο βιταμίνη. Αυτή η χύμα "σκόνη" δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο και δεν προσφέρει τίποτα στο πουλάκι παρά μόνο λίπος.
Δες:
https://community.petbirds.gr/threads/Κόκκινη-βιταμίνη-για-να-ενισχυθεί-το-χρώμα-του-καναρινιού.5511/
https://community.petbirds.gr/threads/Ποιες-είναι-οι-καλύτερες-αυγοτροφές-του-εμπορίου.8828/
 
Από την ημέρα που αγόρασα τροφές επώνυμες έχω δει κάποιες αλλάγες. Τη τροφή τη τσακίζει κανονικά, τρώει πολύ περισσότερο σε σχέση με την απλή κελαιδίνη που του είχα για 1ή 2 μέρες αλλά δυστυχώς δεν τρώει αυγοτροφή.

Έχει περάσει μια εβδομάδα από την ημέρα που του πήρα το γκόλντεν πατέ της όρλουξ και δεν έχει χρειαστεί να του το γεμίσω πάει εκεί τσιμπάει μια φορούλα και φεύγει.

Δεν ξέρω αμά τρώει το πρωί που ξυπνάει αλλά και πάλι αν την έτρωγε μετά από 7 μέρες θα έπρεπε να του το γεμίσω πάλι.

Και δεν του τη βάζω σε αυγοθήκη που έχει μεγάλο μέγεθος αλλά σε μια βιταμινοθήκη που είναι πολυ πιο μικρή.

Τι να κάνω; Πρέπει να κάνω κάτι;
 
Από την ημέρα που αγόρασα τροφές επώνυμες έχω δει κάποιες αλλάγες. Τη τροφή τη τσακίζει κανονικά, τρώει πολύ περισσότερο σε σχέση με την απλή κελαιδίνη που του είχα για 1ή 2 μέρες αλλά δυστυχώς δεν τρώει αυγοτροφή.

Έχει περάσει μια εβδομάδα από την ημέρα που του πήρα το γκόλντεν πατέ της όρλουξ και δεν έχει χρειαστεί να του το γεμίσω πάει εκεί τσιμπάει μια φορούλα και φεύγει.

Δεν ξέρω αμά τρώει το πρωί που ξυπνάει αλλά και πάλι αν την έτρωγε μετά από 7 μέρες θα έπρεπε να του το γεμίσω πάλι.

Και δεν του τη βάζω σε αυγοθήκη που έχει μεγάλο μέγεθος αλλά σε μια βιταμινοθήκη που είναι πολυ πιο μικρή.

Τι να κάνω; Πρέπει να κάνω κάτι;

Καταρχήν την τροφή του σταδιακά να την αραιώσεις μέχρι 50% με κερχρί ώστε το πουλάκι να περάσει ομαλά το χειμώνα και να ξεκινήσεις με την αρχή της προετοιμασίας να μειώνεις το κεχρί.
Ένα καλό κολπάκι για να κάνεις πιο γευστική την αυγοτροφή είναι να βάλεις λίγο δεξτρόζη (γλυκόζη) μέσα του ώστε να την τρώει πιο ευκολά. Αν και πάλι δεν δεις αποτέλεσμα, δοκίμασε να αλλάξεις αυγοτροφή ή προσθεσε μια άλλη λιχουδιά.

Φιλικά
 
Back
Top