Γενικά Tι ράτσα και φύλο είναι τα καναρίνια μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά μιας και βρέθηκε αναπάντεχα και δεύτερο μέλος στην οικογένεια των πτηνών μας, μας έχουν γεννηθεί και άλλες απορίες.
Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να τα βάλω μαζί οπότε αυτομάτως μου δημιουργήθηκε η σκέψη ότι θα πρέπει να μάθω τί φύλο είναι αλλά και σε ποιο είδος ανήκει το καθένα.

Για το φύλο έχω διαβάσει πολλά και έχω δει και αρκετά βίντεο και για να πω την αλήθεια δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να πιάσω τα πουλιά για να τα ψάξω... θεωρώ ότι θα τα τρομάξω και θα τα ταλαιπωρήσω αρκετά. Επίσης από κελάηδημα ακόμα δε φαίνεται, για το ένα ξέρουμε ότι είναι μικρό κοντεύει δύο μηνών, για το άλλο όμως το κιτρινολευκο δεν έχουμε καμία πληροφορία. Και στα δύο παρατήρησα ότι το μεσαίο δάχτυλο είναι μακρύτερο από τα άλλα κάτι το οποίο αναφέρεται σα στοιχείο για τα αρσενικά. Από κελάηδημα κάνουν κάτι τσιρ τσιρ σα να προσπαθούν και να μη τους βγαίνει, το κιτρινολευκο ακούγεται πιο δυνατά.

Οπότε όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα τη βοήθεια σας για το τί φύλο είναι, σε ποιο είδος ανήκουν μιας και πάνω σε αυτό έχω διαβάσει αρκετά και δεν έχω βγάλει άκρη αλλά και το κυριότερο αν μπορώ να τα βάλω μαζί.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210914_134601.webp
    IMG_20210914_134601.webp
    46,2 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20210914_134612.webp
    IMG_20210914_134612.webp
    67 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20210915_160310.webp
    IMG_20210915_160310.webp
    44,1 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20210919_185139.webp
    IMG_20210919_185139.webp
    63,1 KB · Προβολές: 24
  • IMG_20210922_114433.webp
    IMG_20210922_114433.webp
    48,8 KB · Προβολές: 23
  • IMG_20210922_114437.webp
    IMG_20210922_114437.webp
    48,5 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20210922_114445.webp
    IMG_20210922_114445.webp
    49 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20210922_114446.webp
    IMG_20210922_114446.webp
    49,5 KB · Προβολές: 24
Καλημέρα, να τα χαίρεσαι !
σε ποιο είδος ανήκουν
Αυτό θα μπορούσε να απαντηθεί με σιγουριά μόνο αν φοράγανε κλειστό δαχτυλίδι συλλόγου.
Μπορεί να είναι κοινά καναρινάκια (δεν ανήκουν σε κάποια ράτσα) ή ίσως να είναι καναρίνια φωνής (με λίγες πιθανότητες για το κιτρινόασπρο).
Θα πρέπει να περιμένεις να τραγουδήσουν και από το τραγούδι τους ίσως φανεί αν ανήκουν σε κάποια ράτσα φωνής.
το κυριότερο αν μπορώ να τα βάλω μαζί.
Στην θέση σου θα τα είχα σε ξεχωριστά κλουβιά ( το κλουβί του κιτρινόασπρου είναι ακατάλληλο, χρειάζεται αλλαγή) και θα παρακολουθούσα την εξέλιξή τους.
Καλή διατροφή με επώνυμους σπόρους, αυγό ή επώνυμη αυγοτροφή, λαχανικά τακτικά, φρούτα αραιά.
Επίσης από κελάηδημα ακόμα δε φαίνεται,
Από κελάηδημα κάνουν κάτι τσιρ τσιρ σα να προσπαθούν και να μη τους βγαίνει
Αυτό λέγεται ''σαλιάρισμα'', αν όντως είναι αρσενικά όσο μεγαλώνουν θα αρχίσουν να ακούγονται πιο μελωδικά (στους 4-5 Μήνες) και μετά θα κελαηδήσουν κανονικά.
 
@patrickios Γιατί το ένα μου το έφερε η πεθερά μου και δε γνωρίζει τί είναι και το κιτρινοασπρο το βρήκαμε και το πιάσαμε.
Καλημέρα, να τα χαίρεσαι !
Σε ευχαριστώ πολύ!
Το κιτρινοασπρο είναι προσωρινά σε αυτό το κλουβί γιατί μας έπιασε απροετοίμαστους, γι'αυτό και ρωτάω αν μπορώ να τα βάλω μαζί αλλιώς θα πρέπει να φτιάξω ένα κλουβάκι και για αυτό.
Για τη ράτσα δε με καίει και τόσο απλά με τόσο διάβασμα εδώ μέσα έχω μπερδευτεί και νόμιζα ότι όλα ανήκουν σε κάποια.
Το κιτρινοασπρο χωρίς να ξέρω καθόλου την ηλικία του πιστεύω ότι σε κανένα μήνα θα κελαηδαει κανονικά, ήδη προσπαθεί να δώσει μια διάρκεια στο κελάηδημα του.
 
ρωτάω αν μπορώ να τα βάλω μαζί
Σε όλα τα νέα πουλιά που έρχονται στην κατοχή σου θα πρέπει να κρατάς καραντίνα, διαφορετικό κλουβί και σε απόσταση από τα υπόλοιπα για 30-40 ημέρες.
Με αυτό τον τρόπο μπορείς να διαπιστώσεις την κατάσταση της υγείας τους.
 
Δυστυχώς η καραντίνα δε τηρήθηκε γιατί μόλις πιάσαμε το κιτρινουλη και το βάλαμε στο κλουβί το βάλαμε δίπλα στο άλλο από τη χαρά μας ότι θα έχει παρέα το μικρούλη μας και για να δούμε αντιδράσεις.
Βλέπεις η άγνοια του αρχάριου οδηγεί και σε λάθη πολλές φορές.
Το βασικό όμως δε μου έχει απαντηθεί ακόμα και συγνώμη που το επαναφέρω.
Μπορώ να τα βάλω μαζί ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Θα τσακώνονται ας πούμε αν είναι και τα δύο αρσενικά ή αν είναι αρσενικό και θηλυκό μπορούν να είναι συνέχεια μαζί ή δε πρέπει γιατί θα ενοχλεί το ένα το άλλο;
 
Μπορώ να τα βάλω μαζί ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Η απάντηση είναι ΟΧΙ.
Αν είναι αρσενικά όταν ενηλικιωθούν θα τσακώνονται συνέχεια, αν πάλι είναι θηλυκό με αρσενικό θα αρχίσουν να ζευγαρώνουν εκτός εποχής και το αρσενικό δεν θα κελαηδάει ιδιαίτερα.
Αν είναι και τα δύο θηλυκά τότε μπορείς να τα βάλεις μαζί και να συμβιώσουν χωρίς προβλήματα.
 
Αν φτιάξω χώρισμα στο κλουβί αλλά να βλέπονται μεταξύ τους πειράζει;
Λέω για την περίπτωση που είναι και τα δύο αρσενικά γιατί απ'ότι κατάλαβα αν είναι αντίθετο φύλο καλό είναι να βλέπονται μόνο την περίοδο αναπαραγωγής.
 
@Kiriazis
Να πω κι εγώ την άποψή μου.
Έχεις δυο καναρίνια αγνώστου φύλου και τα δύο, και ηλικίας το ένα.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τα βάλεις σε δύο διαφορετικά κλουβιά με κάποια απόσταση μεταξύ τους, και αν γίνεται να μην βλέπονται ακόμη καλύτερα.
Άφησε τα να τελειώσουν την πτερρόρια τους να ξεκαθαριστεί το φύλο τους και μετά βλέπεις πώς θα τα διαχειριστείς.
 
Back
Top