Αναπαραγωγή Tι χρειάζεται ώστε να ζευγαρώσω τα καναρίνια μου την άνοιξη;

Εγγραφή
26 Νοε 2018
Μηνύματα
803
Καλησπέρα.. Ήθελα να σας ρωτήσω τι χρειάζεται να κάνω ώστε να τα ζευγαρώσω την άνοιξη; από διατροφή μέχρι γνωριμία και τα λοιπά.. Όλα.. Τι πρέπει να πάρω τι πρέπει να τους βάζω.. Αν κάνουν αβγά σε πόσο καιρό βγαίνουν και άλλα. Γενικά τα πάντα. Ευχαριστώ
 
Άρα ας κάνω μια ανακεφαλαίωση. Πρέπει να πάρω μια ζευγαροστρα μεγάλη που στην μέση εχει πλαστικό και όχι κάγκελα το οποίο βγαίνει (αυτές που κάνουν γύρω στα 25 ευρώ; ) μετά από αρχές Μαρτίου βαζω τον Μίμη από την μία και την Ροζαλία από την άλλη. Αρχίζω και τους παρέχω λαχανικά και βιταμίνη και καλή τροφή και αυγο(υπάρχουν είδη πέρα από τα λαχανικά και το αυγο). Και μετά από λίγο καιρό (δεν κατάλαβα από ποτέ) βάζω φωλιά εσωτερική και κλοστη από την πλευρά της Ροζαλίας για να φτιάξει φωλιά και όταν την ετοιμάσει νομίζω βγάζω το πλαστικό και ζουν αρμονικά.. Όταν με το καλό κάνουν αυγά περιμένω μέχρι να βγουν μωρά)(πάλι δεν κατάλαβα πόσο καιρό) όταν βγουν πρέπει να βλέπω αν τα ταΐζουν αλλιώς τα ταΐζω εγώ.. Σωστά;
[automerge]1566134241[/automerge]
Ελπίζω να είναι σωστά.. Δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παίρνεις μια ζευγαρώστρα 60 πόντων, π.χ. https://www.pet4u.gr/pet-camelot-9672.html, κατά προτίμηση με αποσπώμενη σχάρα και αποσπώμενο πάτο, γύρω στα 20€ κοστίζει, χρησιμοποιείς το μεταλλικό χώρισμα τύπου κάγκελο, ώστε να βλέπονται τα πουλιά, όταν δεις συμπεριφορές, στάσεις σώματος φλερτ, π.χ. ταισματα, φιλάκια, στησίματα κλπ βάζεις φωλιά, όταν η φωλιά είναι περίπου κατα το ήμισυ έτοιμη βγάζεις το χώρισμα, η διατροφική προετοιμασία καλό είναι να μην είναι μικρότερη του τουλάχιστον ενός μήνα, έπειτα απλώς παρακολουθείς διακριτικά την εκκόλαψη η οποία γίνεται σε 13 έως 14 24ωρα αφού το θηλυκό ξεκινήσει να κλωσσά μόνιμα τα αυγά, συνήθως σε τόσο χρόνο μετά τη γέννηση του τρίτου αυγού, συνεχίζεις και παρακολουθείς διακριτικά, δεν ταίζεις ο ίδιος αλλά οι γονείς και εμείς είμαστε εδώ να τα λέμε και πρακτικά για ό,τι προκύψει και για λεπτομέρειες.
 
Οκ επίσης. Από πότε να τα βάλω στην ζευγαροστρα; αρχές Φεβρουαρίου;.. Τη φωλιά να βάλω; από την μέρα που θα βγει το αυγο μετράω εως 14 μέρες; Επίσης κάθε πότε βάζουμε λαχανικά. Έβαλα στην Ροζαλία μήλο αλλά δεν το άγγιξε. Συγνώμη για της πολλές ερωτήσεις ευχαριστώ
 
Τώρα έχουμε Αύγουστο. Είμαστε στην πτερόρροια. Υπάρχουν πολλά στάδια μέχρι τα ζευγαρώματα. Διάβασε προσεκτικά τα βήματα στο άρθρο που σου δόθηκε λίγο πιο πάνω και να φροντίσεις να λύνεις με ερωτήσεις τις απορίες που σου δημιουργούνται ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ σε κάθε ένα απο αυτά. Διαφορετικά θα έχεις έναν όγκο πληροφοριών, που δύσκολα θα θυμάσαι.
 
Τώρα έχουμε Αύγουστο. Είμαστε στην πτερόρροια. Υπάρχουν πολλά στάδια μέχρι τα ζευγαρώματα. Διάβασε προσεκτικά τα βήματα στο άρθρο που σου δόθηκε λίγο πιο πάνω και να φροντίσεις να λύνεις με ερωτήσεις τις απορίες που σου δημιουργούνται ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ σε κάθε ένα απο αυτά. Διαφορετικά θα έχεις έναν όγκο πληροφοριών, που δύσκολα θα θυμάσαι.
Ναι κατάλαβα τι λέει το άρθρο. Άρα να δω αν κατάλαβα καλά. Τα βάζω μαζί τέλη Ιανουαρίου (ζευγαροστρα ΜΕ τα κάγκελα στην μέση) και άμα δω ταισματα και τα λοιπά βάζω φωλιά εξωτερική (τι να πάρω) και νήμα. Όταν με το καλό την φτάσει μέχρι την μέση βγάζω και το διαχωριστικό. Και μετά αρχίζω αυγο(κάθε πότε και φρούτα (αυτά ποτέ τα σταματάω;) και περιμένω να την γεμίσει... Αν δεν την φτάσει μέχρι την μέση;
 
Μιχάλη μου, εύλογα τα ερωτήματά σου, αλλά είναι πολυ υποθετικά επί του παρόντος, όποτε θεωρητικά σε κάποια δεν έχει νόημα να δίδονται απαντήσεις, διότι, όπως και σε κάθε διαδικασία τα ενδεχόμενα είναι άπειρα. Όταν θα έρθει ο καιρός, και αναλόγως προς την πορεία του ζευγαρώματος, τότε θα είναι συγκεκριμένη η κατάσταση και αναλόγως θα βλέπουμε τι πρέπει και μπορεί να γίνει.
Αν λοιπόν δεν τη φτάσουν έως τη μέση, περιμένουμε λίγες ημέρες. Το αυγό ή η αυγοτροφη ξεκινούν πολυ νωρίτερα.
 
Back
Top