Ασθένειες Tο καναρινι μου βαριανασαινει και ειναι ατονο

billystopo

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα! Εδω και 2 εβδομαδες το καναρινι μου βαριανασενει. Προσπαθει να κελαιδισει αλλα τιποτα! Συνηθως καθεται φουσκωμενο στο κλαδι... Τρωει κανονικα και τους σπορους και μια κοκκινι σαν αυγοτροφη βιταμινη. Νομιζω πως η πτερωρια τελειωνει γι αυτο σταματησα να του δινω μια βιταμινη-συμπληρωμα που του εβαζα στο νερο. Θα κρατησει για πολυ αυτο; Κανω κατι λαθος; Α! Το κλουβι βρισκεται σε εξωτερικο χωρο. Αυτα!
 
Βαριανασαίνει. Τι να καταλάβουμε τώρα από αυτό; Υπάρχουν 30 τουλάχιστον διαφορετικοί λόγοι για αυτό. Το πιο απλό είναι η ζέστη. Έχω πουλιά τα οποία είναι όλη μέρα λαχανιασμένα και με το στόμα ανοικτό. Αν δεν είναι η ζέστη έχουμε άλλα 29 αίτια...Άστα να πάνε δηλαδή.
Προσπαθεί να κελαηδήσει αλλά τίποτα. Εξήγησε τον όρο προσπαθεί. Εξάλλου τέτοια εποχή τα μόνα πουλιά που κελαηδάνε είναι αυτά που έχω ηχογραφημένα στον υπολογιστή μου.
Τρώει μια κόκκινη σαν αυγοτροφή βιταμίνη. Προφανώς αναφέρεσαι σε ένα αρωματικό κόκκινο μείγμα που το πουλάνε χύμα μέσα από ένα τσουβάλι στα πετ-σόπ. Πέτα το. Πάρε συσκευασμένη, σφραγισμένη αεροστεγώς κόκκινη ΑΥΓΟΤΡΟΦΗ για καναρίνια χρώματος. Πχ της Orlux είναι πολύ καλή. Υπάρχουν κι άλλες.
Βιταμίνη-συμπλήρωμα στο νερό. Καλά κάνεις και βαζεις. Βοηθάει τα ΥΓΕΙΗ πουλιά. Αν το πουλάκι έχει κάποιο, οποιοδήποτε παθολογικό πρόβλημα τότε η βιταμινούλα είτε τη βάζεις είτε όχι λίγη διαφορά κάνει.

Στο συμπέρασμα:
Είσαι τυχερός που είσαι από Θεσσαλονίκη. Υπάρχει ένας γιατρός τον οποίο εμπιστευόμαστε τυφλά πολλοί εδώ μέσα. Σε λιγάκι ελπίζω να βρώ τα στοιχεία του και να τα γράψω για...χιλιοστή ίσως φορά. Αν δε με προλάβει η evalueva..
 
Αποστολη σ' ευχαριστω φια την ανταποκριση! Προσεξα παρομοιες συμβουλες και σε αλλα ποστ αλλα δεν εβγαλα ακρη... Συνεπως τον γιατρο δεν τον γλιτωνουμε μου λες... Μηπως μπορεις να με βοηθησεις με τους υπολοιπους λογους που βαριανασαινει; Λες να ειναι κατι επικινδυνο και σοβαρο;
 
Λέω πολύ απλά ότι προτιμώ να δώσω χρήματα για να κάνει ο γιατρός εξετάσεις και να είμαι βέβαιος πως το φάρμακο που θα του δώσω ανταποκρίνεται στο πρόβλημα του πουλιού μου. Οι υπολοιποι λόγοι έχουν να κάνουν με αναπνευστικά προβλήματα, με μικρά παράσιτα στο αναπνευστικό του πουλιού, με άσθμα, με οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα το ζορίζει. Τι ψάχνεις τώρα. Γενικά μου είχαν φύγει αρκετά χρήματα για εξετάσεις στον γιατρό αλλά κάθε φορά που πήγαινα μάθαινα και κάτι νέο και πλέον πηγαίνω όλο και πιο αραιά γιατί έχω και όλο και λιγότερα προβλήματα.
 
Back
Top