Αναπαραγωγή Tο πρωτο αυγο απο τα gouldians

crisstos

PB New Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2009
Μηνύματα
161
Πόλη
Θεσσαλονίκη
μετα απο 2 βδομαδες που παρατηρισα οτι φτιαχνουν φωλια σημερα ειδα το πρωτο αυγο. Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι γνωριζονται μολις 2 μηνες και στην αρχη ο αρσενικος χτυπαγε την θυληκια, δεν τα ειδα και ποτε να κανουν σεκσακι ουτε καν ενα φιλακι τιποτα... Τι λετε νορμαλ η παμε για αλλα;
 
Δεν είναι απαραίτητο (για να μην πω ότι είναι σπάνιο) να τα δεις στην "πράξη". Να φλερτάρουν τα έχεις δει; Το χορό του αρσενικού; Από τη στιγμή που έφτιαξε φωλιά πάντως και η θηλυκιά γέννησε μέσα σε αυτή το λογικό είναι να ζευγάρωσαν. Τα αφήνεις τώρα να δεις τι θα κάνουν. Μην τα πολυενοχλείς σε αυτή τη φάση για να αποφύγεις τα προβλήματα γιατί τα gouldians είναι και λίγο ντροπαλά. Καλή επιτυχία να χεις, άντε να βλέπυμε όλο και πιο συχνά αναπαραγωγή από τα πιο σπάνια είδη στην Ελλάδα.
 
σημερα ειδα οτι υπαρχει και δευτερο αυγο στα goyldians φυσικα περιμενω αλλα 2 αυγα τουλαχιστων. εχω και zembra finch που και αυτα αρχησαν να γενανε την ιδια μερα, αν δω οτι δεν τα κλωσανε μπορω να αλαξω τα αυγα;
 
Μπορείς αλλά να το κάνεις μόνο αν υπάρξει πρόβλημα. Σίγουρα θα μεγαλώσουν καλύτερα με τους φυσικούς γονείς τους και θα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης. Σε περίπτωση που θα τα αλλάξεις δεν πρέπει να αφήσεις μέσα τα αυγά των ζέμπρα γιατί αν έχουν νεοσσούς δύο διαφορετικών ειδών υπάρχει πιθανότητα να μην μεγαλώσουν το ένα είδος. Καταλαβαίνουν από τα σημάδια που έχουν στο εσωτερικό του ράμφους ότι είναι διαφορετικοί οι νεοσσοί και τους πετάνε από τη φωλιά. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα αλλά υπάρχει ρίσκο.
 
λοιπον. Δεν ηθελα να το ρισκαρω. Οποτε αλλαξα τα αυγα με των ζεμβρα, μετα απο 4 μερες τα gouldians σκορπισαν τη φωλια και τα αυγα μαζι. (τα αυγα των ζεμβρα δηλαδη)οσο για τα αυγα των goyldians ειναι κανονικα στα ζεμβρακια. σε 4 μερες θα βγουν και τα πουλακια και ειμαι βεβαιος οτι θα τα μεγαλωσουν μια χαρα, αυτο το ζευγαρακι απο ζεμβρα ειναι πολυ καλοι γονης.
 
Καλά που δεν με άκουσες δηλαδή, τώρα θα είχες gouldians ομελέτα 😱, άντε με το καλό να τα μεγαλώσουν και γράψε παρατηρήσεις γιατί συνήθως χρησιμοποιούνται κοινωνικοί, να ξέρουμε τι να περιμένουμε αν το επιχειρήσουμε κάποια στιγμή.
 
μετα απο την πρωτη αποτυχιμενη γεννα των gouldians σημερα ηρθε και το πρωτο αυγο απο τη δευτερη γεννα. Αυτη τη φορα δεν εκανα τιποτα εγω, απλα τους εδωσα υλικο για φωλια. Τα βλεπω ποιο δεμενα σαν ζευγαρη και δεν εχω σκοπο ουτε καν να ξανακοιταξω τη φωλια. Ελπιζω να πανε ολα καλα αυτη τη φορα. Αν οχι; νανε καλα τα ζεμβρακια τωρα που εμαθα το κολπο της ιοθεσιας ")
 
[άντε με το καλό να τα μεγαλώσουν και γράψε παρατηρήσεις γιατί συνήθως χρησιμοποιούνται κοινωνικοί, να ξέρουμε τι να περιμένουμε αν το επιχειρήσουμε κάποια στιγμή.]

3 πουλακια βγηκαν τελικα απο τα 4 αυγα των gouldians. Οι θετοι γονεις (τα ζεμβρακια) φερονται φυσιολογικα οπως οταν ειχαν τα δικα τους. Καθονται συνεχεια επανω τους τα κρατανε ζεστα και καποιες φορες ενας απο τους γονεις πηγενει για φαγητο και νερο. απο οτι καταλαβενω ενω δεν ακουω τιτιβισμα απο τα μικρα (αλλα απο τους γονεις) ταιζονται κανονικα σαν να ειναι δικα τους πουλια.
 
Πολύ ενδιαφέρον αυτό το θέμα Χρήστο!
Να μας ενημερώνεις συνέχεια..
Λογικά θα πάνε όλα καλά σαν να είναι δικά τους τα μικρά, μακάρι!
 
με καθηστεριση 3 ημερων σημερα βγηκε και το τεταρτο αυγο απο τα gouldians. Τα ζεβρακια φροντιζουν τελεια τα μικρα καμια διαφορα απο οταν ειχαν δικα τους μικρα. Αυτο που με ανησηχη ειναι αν το τεταρτο μικρο (που ειναι σαφος μικροτερο απο τα αλλα)καταφερει να μεγαλωση. Μεχρι στιγμης παντος ολα πανε καλα. (καλυτερα απο καλα θα ελεγα).
 
Καλά πόσες μέρες έκανε να εκκολαφθεί αυτό το αυγό?17?
Εμένα στα ζεμπράκια μου ο πέμπτος και τελευταίος νεοσσός είχε 4 μέρες διαφορά από τον πρώτο και 3 μέρες από τους άλλους και δυστυχώς δεν τα κατάφερε. Δεν τον ταίσανε αρκετά και ορισμένες φορές ήτανε πλακωμένος από τους άλλους.
Είναι δύσκολο αλλά αν οι γονείς έιναι πολύ καλοί και έμπειροι μπορεί και να τα καταφέρει. Να ελέγχεις το λαιμό του αν έχει φάει..
 
ναι 17 μερες εκανε ισος τα αυγα απο τα gouldians να βγενουν ποιο αργα δεν ξερω. Παντος η φωλια ειναι ανετη δεν νομιζω να το πλακωσουν τα αλλα αλλα θα προσεχω.
 
μια φωτο απο το ενα gouldians τι λετε πως το βλεπετε;τρεφετε καλα;
 

Συνημμένα

  • DSC02479.webp
    DSC02479.webp
    37,1 KB · Προβολές: 94
Αυτό είναι το τελευταίο το μικρότερο; Πόσο ημερών είναι;
Πολύ καλά ταισμένο φαίνεται!
 
οχι δεν ειναι το τελευταιο, αλλα και εκεινο ειναι λιγο μικροτερο και το ιδιο καλα ταισμενο. Δεν ηθελα να το ζωρισω και δεν το επιασα καθολου σε κανα 2 μερες θα το βγαλο φωτο.
 
Αν είναι και το τελευταίο τόσο ταισμένο σαν αυτό στην φώτο μην ανησυχείς καθόλου μια χαρά θα πάει! Εμένα το μικρότερο που ψόφησε δεν είχε σχεδόν τίποτα στο λαιμό του..
 
οχι ενταξη ειναι. τα ζεμβρακια μου ειναι σουπερ γονεις,το ηξερα και απο την προιγουμενη φορα απλα σκεφτομουν μηπως δεν τα ταισουν επιδη ειναι ξενα.
 
Back
Top