Αναπαραγωγή Tο πρωτο μας αυγουλακι και η πορεια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης narkissa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

narkissa

PB New Member
Εγγραφή
16 Αυγ 2009
Μηνύματα
82
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σημερα δευτερα και ωρα 3:30 ανακαλυψα οτι τα cocktiel μου απεκτησαν το πρωτο τους αυγουλακι. Το κλωσαει ο αρσενικος και η θηλυκια τρωει και ξεκουραζετε εξω απο την φωλια. Και οι δυο δειχνουν ηρεμοι και στοργικοι. Ευχομαι να πανε ολα καλα και να εχουμε και νεοσσους. αν μου επιτραπει θα καλειψω ολη την πορεια τους απο την γεννα ως το μεγαλωμα των νεοσσων και ετσι ισως βοηθησω και τους υπολοιπους.


1)διατροφη
τα πουλια μου τρωγαν πολλα φρουτα, σπορους, αυγοτροφη(ανα δυο μερες), και σουπιοκοκκαλο. Παρατηρησα αυξηση βαρους και στους δυο.

2)συμπερηφορα
στην αρχη ο αρσενικος μπαινοβγαινε ερευνητiκα στην φωλια και μετα ακολουθησε και η θηλυκια. Αρχισαν να ζευγαρωνουν συστηματικα 5-6 φορες την ημερα (οσες εβλεπα δηλαδη, ισως και περισσοτερες). Εγιναν προστατευτικοι με την φωλια τους. Μεναν πολλες ωρες μαζι μεσα.
Η θηλυκια οποτε εβγαινε ειχε τεραστιες εκκενωσεις (μεγαλες κουτσουλιτσες 😛 ) λογο της μεγαλης της παραμονης στη φωλια.

3)γεννα
η θηλυκια εχθες το βραδυ εδειχνε ανησυχη. Την γεννα δεν την παρακολουθησα αλλα βρηκα το πρωτο αυγο τους μεσημεριανες ωρες να το κλωσαει ο αρσενικος



για την πορεια τους θα σας ενημερωνω τακτικα
(σας στελνω και φωτο με τον περιφανο μπαμπα που κλοσσαει


με πολυ αγαπη.. Σοφια
 

Συνημμένα

  • pateras.webp
    pateras.webp
    15,1 KB · Προβολές: 106
Λοιπον σοφακι αρχικα ευχομαι να πάνε ολα καλα! Νομιζω πως αυτη την εποχη εινια σωστη η αναπαραγωγη αν και εχουμε ακομα ζεστες και ειπαν οτι το σεπτεμβρη θα εχουμε καυσωνες... Να τα εχεις σε δροσερο μερος οσο μπορεις ετσι ωστε να μη δημιουργουνται τρελλες θερμοκρασιες μεσα στη φωλια... Ενημερωνε μας για την πορεια.. Καλη τυχη και με το καλο να δουμε μωρακια!
 
αντε καλους απογονους σοφια αλλα εχω μια επισιμανση για να γελασουμε και λιγο και μεγαλες και κουτσουλιτσες δεν γινετε.
εν το μεταξυ δεν νομιζω οτι ειναι και το καλιτερο να ενοχλεις τα πουλια που πυρονουν τα αυγα τους ετσι νομιζω δηλαδη.
 
α😀 προσπαθουσα να το παρουσιασω λιγο χαριτωμενα βρε Μανο μου. σας ευχαριστω παιδια για την στηριξη και τις συμβουλες. Θα σας κραταω ενημερους για τυχον αλλαγες
 
παντος απο οτι κοιτουσα στο αλμπουμ σου επεμβαινεις πολι στην προσοπικη τους ζωη και στα οικογενιακα τους.
 
γινεσαι υπερβολικος. Ειναι η πρωτη φορα που τα φωτογραφιζω και αυτο το εκανα για να τα γνωρισετε καλυτερα σε καποιες δραστηριοτητες τους.
 
ενταξει ρε σοφια μη φορτωνεις αλλα διαλεξες ΤΙΣ δραστιριοτιτες. λοιπον πλακα κανω μου αρεσει η ιδεα σου να περιγραφεις την πορεια της εποασης των μικρων σου κοκατιλ
 
λοιπον... η ωρα ειναι 10 . αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ο cocka δεν εχει σταματισει να κλωσαει το αυγο απο το μεσημερι... Και η αλλη η σουρλουλου ειναι απο εξω και τρωει και πινει. Πωπω αφοσιωση ο μπαμπας...
 
ο παπαγαλος εχει στις πλατες του ολο το ανδρικο φυλο... Ετσι για να μην λετε(οι γυναικες) οτι ο ανδρας κανει μονο τη δουλεια του και φευγει... Δε μπηκε καθόλου στη φωλιά η αλλη; Εχει να φαει ο λεβεντης απο το μεσημερι;
 
βγηκα για μια ωρα δεν ειδα αν βγηκε να φαει. η θηλυκια μολις μπηκε στη φωλια και ειναι μαζι τωρα. Εσβησα και τα φωτα να ησυχασουν.
 
Οσο εχεις φως στο δωματιο θα κλωσσαει ο αρσενικος. Τωρα που εσβησες αποτομα τα φωτα(κακως) θα βγει λογικα και θα κλωσσαει η θηλυκια. Ετσι παει..

Γενικα τα φωτα μην τα κλεινεις αποτομα γιατι μπορει να τρομαξουν και να αφησουν τα αυγα. Σβηνε τα σιγα σιγα(δηλαδη ξεκινα μια ωρα πριν κοιμηθουν τα χαμηλωνεις τα φωτα).

Καλη συνεχεια... Την φωλια ανοιγε την ανα 2 μερες για να βλεπεις οτι ολα βαινουν καλως.
 
δεν ειναι εντελος σκοτεινος ο χωρος φωτιζει η τηλεοραση και το ενυδριο. Ο αρσενικος αποτι ειδα δεν βγηκε απο την φωλια ακομα
 
Kαλο ειναι να υπαρχει ενα μονιμο μικρο φωτακι νυχτος στις περιοδους αναπαραγωγης ωστε να μπορουν τα πουλια να κινηθουν αν χρειαστει η ακομα και να ταισουν οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα και τα μικρακια θα πεινανε συνεχεια.
 
μερα δευτερη
ο cocka κλωσαει ολη μερα με μικρα διαλειματα η chika τρωει σουπιοκοκαλο. Ισως ετοιμαζει δευτερο αυγουλακι. Εχω παρει λαμπακι νυκτος οποτε μπορουν να βλεπουν και την νυχτα αν χρειαστουν κατι.
12 το βραδυ και ο cocka βγηκε απο την φωλια εφαγε ξεμουδιασεκαι συνεχιζει η chika την φροντηδα του αυγου. Ο cocka ελεγχει ποτε ποτε την φωλια. Δεν τους χανει στιγμη απο τα ματια του.
τα ζουζουνια μου αριστοι γονεις ειναι :D
 
Back
Top