Αναπαραγωγή Tabernil cria στους νεοσους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης d_mous
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

d_mous

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
59
Πόλη
Βόλος
Γεια σε όλους!
Εχθες πηγα να αγορασω αυγοτροφη για του μπομπιρες που περιμενω να σκασουν μυτη απο μερα σε μερα! Στο pet που πηγα ο μαγαζατορας μου έδωσε και ενα φακελακι απο το φαρμακο Tabenil cria και μου ειπε να το ανακατεψω με την αυγοτροφη για να τρωνε τα μικρα (για την θνησιμοτητα των νεοσων)!
Ισχύει η προταση του ή μου ειπε μπαρουφες για να πουλησει;
 
Πίνακας φαρμακευτικών σκευασμάτων Tabernil δεν μου φαίνεται για πακετατζής
 
Οποτε μπορω να το βαλω ετσι;
Σε ευχαριστω για την απαντηση!
 
Αν έχεις υπ' όψιν οτι η τετρακυκλίνη είναι αντιβιοτικό,
δηλαδή το δίνεις εν γνώση σου έχει καλώς.
Να παρατηρήσω εδώ οτι η ταυτόχρονη παροχή ασβεστίου
(με τις τετρακυκλίνες), αντενδείκνυται. Το ασβέστιο είναι ένας παράγων που
δεσμεύει τις τετρακυκλίνες και κατά κάποιο τρόπο εμποδίζει την απορρόφηση τους.
Στο αναφέρω για την περίπτωση που ήθελες να το δώσεις μέσω του νερού
και ταυτόχρονα να δίνεις και ασβέστιο στην θηλυκιά.
 
Μακη εχω στη ζευγαρωστρα σουπιοκοκαλο και ανα 4-5 μερες δίνω και συμπληρωμα ασβεστιου στο νερο!
Αν δωσω την αντιβιωση με την αυγοτροφή θα υπαρξει καπιο προβλημα;
 
Η γνώμη μου...
Αν θέλεις να δώσεις το cria, μην δίνεις ταυτόχρονα και ασβέστιο στο νερό.
 
Παιδια sorry για την επαναφορα του θέματος!
Μια ερωτηση ακομη σχετικα με την αναλογια. Στον πινακα της tabernil αναφερει 4-5gr/κιλο αυγοτροφης. Ο πετσοπας μου ειπε στην αυγοτροφη που πηρα ( 300γρ ) να ρηξω όλο το φακελακι, δηλ 10γρ σε 300 γρ αυγοτροφη! Υπερβολικο δεν ειναι;
Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων!
 
Ο πινακας της ταμπερνιλ δεν ειναι και τοσο ενημερωμενος, αφορμη ειχε γινει το ταμπερνιλ τοταλ, οπου αλλη δοσολογια εγραφε το σκευασμα κι αλλο ο πινακας. Οι δοσολογιες αλλαζουν και καλο θ αειναι να ακολουθεις τις οδηγιε ςπου αναγραφονται πανω στη συσκευασια.
 
Σε ευχαριστω κατερινα!
Αγορασα όμως ενα φακελακι μονο και οχι την συσκευασια που πιθανο να γραφει την δοσολογια.
Τον φοβαμαι τον πετσοπα γιατι και με κατι βιταμηνες και αντιβιωσεις που ειχα παρει παλια απο αυτων μου έλεγε τις διπλασιες αναλογιες απο αυτες που αναφεροταν στο κουτι! Ποσο μαλον τωρα που προκειται για νεοσσους δεν θελω να τους δημιουργησω καπιο προβλημα αθελα μου!
 
φιλε δημητρη γιατι δε μεγαλωνεις τους νεοσσους χωρις φαρμακα;το συγκεκριμενο σκευασμα εκτος απο βιταμινες περιεχει και τετρακυκλινη που ειναι αντιβιοτικο. Γιατι δε δινεις απλα αυγουλακι, αυγοτροφη, πολυβιταμινες, μηλο, λιγο νιζερ και σιγα σιγα να αρχισει να τρωει και ολους τους σπορους;τι παραπανω προσφερει το cria στους νεοσσους;
 
φιλε δημητρη γιατι δε μεγαλωνεις τους νεοσσους χωρις φαρμακα;το συγκεκριμενο σκευασμα εκτος απο βιταμινες περιεχει και τετρακυκλινη που ειναι αντιβιοτικο. Γιατι δε δινεις απλα αυγουλακι, αυγοτροφη, πολυβιταμινες, μηλο, λιγο νιζερ και σιγα σιγα να αρχισει να τρωει και ολους τους σπορους;τι παραπανω προσφερει το cria στους νεοσσους;
Διαβαζοντας το παρακτω αρθρο άρχησα να ανησυχω!
Θνησιμότητα των νεοσσών στην φωλιά
Προς στιγμη βεβαια δεν εχω καποιο προβλημα αλλα ποτε δεν ξερεις! Μακαρι να μην χρειαζοταν να δινουμε τιποτα!

Τελικος οι αναλογιες ειναι οι εξης:
5-10 gr Tabernil cria ανα κιλο αυγοτροφης για 15-20 ημερες ( τις πρωτες μερες των νεοσσων) ή 5-10 gr ανα λιτρο νερου για 5-6 μερες στους γωνεις!
 
Εγώ Δημήτρη το χρησιμοποιώ.
Με το που ξεκινάει η εκκόλαψη έχω πάντα ή σχεδόν πάντα στην αυγοτροφή και Tabernil cria αντί για κάποιο άλλο πολυβιταμινούχο ή το δίνω εναλλάξ με κάποιο άλλο και πάντα στην αυγοτροφή.
Είναι υπολογισμένες οι περιεκτικότητες και αναφέρεται καθαρά σε αυτό για το οποίο λέει ότι έχει κατασκευαστεί.
Από εμπειρία προσωπική πρίν τη χρήση αυτού, έχανα μερικά ώς αρκετά μικρά από "άγνωστες" αιτίες.
Τώρα έχει περιοριστεί μόνο στο εάν ταίζει ή όχι η κανάρα και δεν πρόλαβα να επέμβω, ή στο άν θα χάσω, θα χάσω κάποιον από ατύχημα.
Το χρησιμοποιώ δε γιατί λόγω φόρτου εργασίας δεν προλαβαίνω μερικές φορές να είμαι τυπικότατος με την καθαριότητα των σκευών. Και ώς αποτέλεσμα αυτού είναι να καθαρίζω επιφανειακά μερικές φορές τα σκεύη, αντί να τα πλένω και να τα απολυμαίνω.

Φιλικά,
 
Γιωργο γεια σου!
Σημερα βγηκαν οι πρωτοι νεοσσοι και τους εχω βάλει στην αυγοτροφη για παν ενδεχομενο! Παντα υπαρχει η πιθανοτητα να μας ξεφυγει κατι.
Σε ευχαριστω για την ενημερωση!
 
Back
Top