Φροντίδα Teflon ο σιωπηλός δολοφόνος των πουλιών

Δεν κάνει κανέναν ήχο και δεν έχει καμία μυρωδιά. Παρόλα αυτά το polytetraflouethylene (αναθυμιάσεις από την θέρμανση του Teflon) είναι θανατηφόρο για τα πουλιά σας.

Τι προκαλεί το Teflon στα πουλιά​

TeflonΤο μέγεθος του πτηνού και η λειτουργική ικανότητα των πνευμόνων, είναι παράγοντες που καθορίζουν την ευαισθησία στις τοξίνες που υπάρχουν στο περιβάλλον μας. Αυτός ήταν και ο λόγος που οι ανθρακωρύχοι έπαιρναν ένα καναρίνι μαζί τους κατεβαίνοντας στα ορυχεία. Εάν το πουλί αδιαθετούσε ή πέθανε, ήξεραν ότι ήταν επικίνδυνο για αυτούς να βρίσκονται στο συγκεκριμένο ορυχείο.

Το polytetraflouethylene είναι γνωστό με την εμπορική ονομασία Teflon και οι περισσότεροι ιδιοκτήτες πουλιών συνειδητοποιούν ότι η χρησιμοποίηση προϊόντων που έχουν αυτήν την επίστρωση, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακίνδυνα στους χώρους των πουλιών.

Εντούτοις, υπάρχουν πολλές άλλες εμπορικές ονομασίες (μάρκες) που είναι polytetraflouethylene. Μερικές από αυτές είναι: Silverstone, Fluron, Supra, Excalibur, Greblon, Xylon, Duracote, Resistal, Autograph and T-Fal. Αυτή η επίστρωση χρησιμοποιείται κυρίως σε επιφάνειες, για να εμποδίζει πράγματα να κολλούν σε αυτές.

Ο ζωολογικός κήπος του San Antonio στο Τέξας, “έχασε” 21 πουλιά σε μια υπαίθρια κλούβα λίγο καιρό πριν. Ο θάνατός τους προκλήθηκε όταν τα πουλιά μαζεύτηκαν κάτω από τα φώτα, που οι υπεύθυνοι του ζωολογικού κήπου είχαν εγκαταστήσει με σκοπό να τα θερμάνουν στην υπαίθρια αυτή κλούβα. Οι λάμπες ήταν επικαλυμμένες με Polytetraflouethylene.

Οι τυποποιημένοι κόκκινοι λαμπτήρες θέρμανσης της Phillips, έχουν επίστρωση από Teflon. Ο FDA (Food and Drug Administration) απαιτεί πλέον να τοποθετείται επίστρωση από Teflon σε λαμπτήρες που προορίζονται για χρήση σε χώρους με τρόφιμα, ως ασπίδα θρυμματισμού του γυαλιού σε περίπτωση θραύσης.

Εάν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε ένα λαμπτήρα ως θερμαντικό μέσο σε μια επωαστική μηχανή ή για να διατηρήσετε ένα άρρωστο πουλί ζεστό, να είστε προσεκτικοί και να διαβάζετε τη συσκευασία του για να δείτε εάν έχει χρησιμοποιηθεί Teflon στην κατασκευή του.

Εάν δεν βρίσκεται μέσα σε συσκευασία ή δεν αναφέρει ότι έχει κάποια ειδική επίστρωση, ελέγξτε οι ίδιοι σας των λαμπτήρα. Αυτοί που έχουν επίστρωση από Teflon, έχουν “αφρώδη” ή αδιαφανή (μουντή) επιφάνεια. Μπορεί να χρησιμοποιούν κάποια από τις άλλες εμπορικές ονομασίες για το Polytetraflouethylene, έτσι να θυμάστε ότι επειδή δεν αναγράφει Teflon δεν σημαίνει ότι είναι ασφαλές για να χρησιμοποιείται στα πουλιά.

Το PTFE (Polytetraflouethylene) ανακαλύφθηκε το 1941. Βασικά πρόκειται για πλαστικό. Το Teflon είναι το εμπορικό σήμα (trademark) για το tetrafluoroeghylene resin, το οποίο εμφανίζει υψηλή θερμική αντίσταση καθώς επίσης και αντίσταση στις διαβρώσεις από χημικές ουσίες.

Χρησιμοποιήθηκε αρχικά για τη μόνωση καλωδίων, φλαντζών και άλλων εφαρμογών στη χημική βιομηχανία. Αργότερα έγινε δημοφιλές ως αντικολλητική επίστρωση σε σκεύη μαγειρέματος.

Το 1951 αναφέρθηκε η πρώτη περίπτωση παρενεργειών από tetrafluoroethylene στον άνθρωπο. Προκαλούσε συμπτώματα όπως αυτά της γρίπης στους ανθρώπους. Το tetrafluoroethylene παραμένει αρκετά στο χώρο, ακόμη και αφότου απομακρυνθεί το προϊόν. Μπορεί να παραμείνει για κάποιο χρονικό διάστημα στα χαλιά και στις κουρτίνες.

Τα πουλιά πεθαίνουν με εξαιρετικά επίπονο και αγωνιώδη θάνατο όταν εκτεθούν στα παράγωγα της καύσης αυτού του υλικού. Το προϊόν αυτό μπορεί να μην σκοτώσει όλα τα πουλιά συγχρόνως. Οι τοξίνες “ταξιδεύουν” με τα ρεύματα του αέρα. Τα ρεύματα αυτά, μπορεί να παρακάμψουν ένα πουλί και να έρθουν σε επαφή με κάποιο άλλο. Τα προϊόντα αυτής της καύσης (αναθυμιάσεις), στροβιλίζονται σε αυτά τα ρεύματα αέρα όπως ακριβώς συμβαίνει και με τον καπνό.

Το πουλί δεν είναι απαραίτητο να βρίσκεται στο δωμάτιο που δημιουργούνται οι αναθυμιάσεις, δεδομένου ότι αυτές μπορούν να μεταφερθούν σε διάφορα μέρη του σπιτιού με αυτά τα ρεύματα αέρα. Στα μικρότερα πουλιά μπορούν να είναι επιβλαβή μικρότερα ποσά αναθυμιάσεων από ότι σε ένα μεγαλύτερο πουλί, αλλά ακόμη και ένα μικρό σχετικά ποσό έκθεσης, μπορεί να σκοτώσει ένα μεγάλο πουλί.

Όταν κυκλοφόρησε αρχικά η έκθεση ότι το Teflon προκαλεί θανάτους στα πουλιά, θεωρήθηκε ότι απαιτούνταν πολύ υψηλές θερμοκρασίες για την απελευθέρωση των θανάσιμων αναθυμιάσεων. Τώρα πλέον υπάρχουν εκθέσεις που αναφέρουν ότι θερμοκρασίες χαμηλότερες των 140ο C (285ο F), μπορούν να προκαλέσουν το θάνατο στα πουλιά.

Το Teflon αρχίζει να εκπέμπει αναθυμιάσεις από την έναρξη της θέρμανσής του. Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν υψηλές θερμοκρασίες ή παρατεταμένο χρονικό διάστημα θέρμανσης για την πρόκληση θανάτου στα πουλιά σας. Μικρά πουλιά που αναπνέουν αυτές τις αναθυμιάσεις για μερικά μόνο δευτερόλεπτα, πεθαίνουν μέσα σε διάστημα 24 ωρών.

Πολλοί άνθρωποι νομίζουν ότι το Teflon είναι επικίνδυνο μόνο σε ένα τηγάνι που καίει. Αυτός ο κίνδυνος “κρύβεται” και σε άλλα προϊόντα εκτός από τα μαγειρικά σκεύη. Αυτά δεν είναι απαραίτητο να λειτουργήσουν σε υψηλές θερμοκρασίες για να προκαλέσουν ζημία στα πουλιά σας. Έχω απαριθμήσει μερικά προϊόντα που χρησιμοποιούν polytetraflouethylene. Δεν χρησιμοποιούν όλα αυτή την επίστρωση ούτε είναι αυτά τα μόνα προϊόντα που τη χρησιμοποιούν.

Διαβάζετε προσεκτικά όλα τα προϊόντα που αγοράζετε προτού να τα χρησιμοποιήσετε σε χώρους κοντά στα πουλιά σας. Αν υπάρχει αμφιβολία, καλέστε τον κατασκευαστή και ρωτήστε τι υλικά έχουν χρησιμοποιηθεί για την κατασκευή του προϊόντος.

Μερικά προϊόντα που χρησιμοποιούν Polytetrafluoroethylene (ενδεικτικά)​

  • Θερμικοί λαμπτήρες
  • Φορητές θερμάστρες
  • Επιφάνεια της βάσης του ηλεκτρικού σίδερου
  • Σιδερόπανα (το πανί της σιδερώστρας)
  • Η επιφάνεια της σόμπας (πλάκα)
  • Τηγάνια
  • Μεταλλικές πλάκες ψησίματος
  • Γουοκς
  • Συσκευές που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή τηγανίτας
  • Ηλεκτρικά τηγάνια
  • Παρασκευαστές popcorn θερμού αέρα.
  • Καφετιέρες
  • Παρασκευαστές ψωμιού
  • Αντικολλητικός ανοξείδωτος χάλυβας
  • Ψηστιέρες
  • Αντικολλητικές φόρμες για κέικ
  • Ταψάκια για πίτσα
  • Πρέσες για τορτίγιας

Σχετικό περιεχόμενο​

Πιθανοί κίνδυνοι του σπιτιού για τα πουλιά
Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια!
 
Καλησπέρα.

Εγώ αγόρασα ένα παπαγάλο. Είμαι φοιτητής και το σπίτι μου είναι 50τ. Μ. με σαλοκουζινα περίπου 35 τμ, μια τουαλέτα και ένα 10 τμ. υπνοδωμάτιο. Που μπορώ να βάζω το κλουβί ώστε όταν μαγειρεύω να μην κινδυνεύει το πουλί;

Στο μπαλκόνι μπορώ να το βγάζω το καλοκαίρι διότι χειμώνα δυστυχώς εδω πάνω έχει ακραίες θερμοκρασίες και λυπάμαι να το εκθέσω στο κρύο όπως θα λυπόμουν και τον εαυτό μου. Θα μπορούσα άνετα να το αφήσω στο υπνοδωμάτιο αλλά διάβασα παραπάνω ότι τα τοξικά του Τεφλον μεταδίδονται με τον αέρα.

Θα σας ήμουν υπόχρεος αν μου στέλνατε κάποιο μήνυμα με επιμέρους πληροφορίες και γενικά θα ήθελα κάποιες συμβουλές σχετικά με τους παπαγάλους. Όποιος γνωρίζει θα τον παρακαλούσα να μου απαντήσει και στο πόσες περίπου ώρες μπορεί να καθίσει μόνος του στο σπίτι λογω των μαθημάτων μου. Του πήρα καθρέφτες και άλλα μικρά αξεσουάρ αλλά έχω την ελαφρά εντύπωση ότι η γυναίκα του pet-shop σκόπευε καθαρά στην κερδοσκοπία και εκμετάλλευση.

Να είστε καλά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
 
Θα βάζεις το κλουβί στο υπνοδωμάτιο και θα κλείνεις την πόρτα. Αφού τελειώσεις το μαγείρεμα, αερίζεις λιγάκι το υπόλοιπο σπίτι και επιστρέφεις το πουλί στη θέση του.

Σχετικά με τα αξεσουάρ, διάβασε το άρθρο Σκεύη κλουβιών και αξεσουάρ και κάνε σε παρακαλώ εκεί όποιο σχετικό σχόλιο θέλεις.
 
καλησπερα παιδια, αυριο θα αγαρασω μια σομπα πελλετ, ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα με τον παπαγαλο;
 
Εννέα χρόνια μετά τη δημοσίευση του άρθρου, παραθέτω μερικές σχετικές πληροφορίες με τα αντικολλητικά τηγάνια και την επίδραση τους στην υγεία των ανθρώπων και κατ' επέκταση των ζώων.

Η αντικολλητική στρώση των τηγανιών μαγειρέματος φαίνεται πως δεν είναι και τόσο καλή για το υγιεινό μαγείρεμα.

Όπως ενημερώνουν με μια συλλογική δήλωση τους πάνω από 200 κορυφαίοι επιστήμονες στην ‘Δήλωση της Μαδρίτης’, τα εν λόγω τηγάνια όπως και κάποιοι τύποι συσκευασιών φαγητού, διαθέτουν τα χημικά poly και perfluoroalkyl, γνωστά και ως PFAS. Έρευνες στον τομέα των ζωικών επιστημών έχουν αποδείξει ότι μερικά PFAS μπορούν να προκαλέσουν προβλήματα στο περιβάλλον αλλά και στην υγεία των ανθρώπων

Σχετικά με τις βλάβες που μπορούν να προκαλέσουν στην υγεία, αυτές περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων μεταβολές στην τοξικότητα στο συκώτι, διαταραχές στον μεταβολισμό, το ανοσοποιητικό και το ενδοκρινικό σύστημα, προβλήματα στην κύηση, καρκίνο σε διάφορα όργανα, ακόμη και τον θάνατο.

Tα PFAS μεταδίδονται μέσα από τα καταναλωτικά αγαθά που τα περιλαμβάνουν, την βιομηχανική δραστηριότητα και τις πολεμικές επιχειρήσεις στον αέρα, το νερό και το έδαφος. Για την αντιμετώπιση της εξάπλωσής τους, οι εν λόγω επιστήμονες συνέταξαν μια σειρά λύσεων που απευθύνονται ξεχωριστά σε κυβερνήσεις, την επιστημονική κοινότητα και τους παραγωγούς. Χαρακτηριστική είναι η πρότασή τους για την σηματοδότηση των προϊόντων που περιέχουν PFAS ώστε να αναγνωρίζονται εύκολα από τους καταναλωτές.

Από Διακόσιοι επιστήμονες συμφωνούν: Τα αντικολλητικά τηγάνια κάνουν κακό στην υγεία | ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ | ΕΙΔΗΣΕΙΣ | LiFO
 
Tο διαβασα τυχαια λιγο πριν δω οτι το συμπληρωσες εδω στο ηδη υπαρχον αρθρο. 😉 Ειχα τις αμφιβολιες μου γι'αυτα (τεφαλ-τεφλον) απο τη στιγμη που εμαθα οτι ειναι ακαταλληλα για τα πουλια. Αφου τα πουλια με το ευαισθητο αναπνευστικο συστημα λειτουργουν ως "δεικτης", τοτε θεωρω οτι πρεπει να πιασουμε ολοι το "υπονοουμενο".
 
Tο διαβασα τυχαια λιγο πριν δω οτι το συμπληρωσες εδω στο ηδη υπαρχον αρθρο. 😉 Ειχα τις αμφιβολιες μου γι'αυτα (τεφαλ-τεφλον) απο τη στιγμη που εμαθα οτι ειναι ακαταλληλα για τα πουλια. Αφου τα πουλια με το ευαισθητο αναπνευστικο συστημα λειτουργουν ως "δεικτης", τοτε θεωρω οτι πρεπει να πιασουμε ολοι το "υπονουμενο".
Το πιάσαμε...
Λεφτά αντικατάστασης οικοσκευών δεν έχω... αλλά κάτι θα γίνει..
 
Γιάννη, χρειάζεται απλά να αποφύγουμε αυτό που υποστηρίζω εδώ και χρόνια. Ότι δηλαδή είναι το χειρότερο πράγμα για τα πουλιά που φροντίζουμε να τα έχουμε στον ίδιο χώρο που ζούμε και εμείς. Ακόμη και το μπαλκόνι του σπιτιού είναι ο πιο καλός χώρος για να ζουν τα πουλιά ενώ ολόκληρο το χρόνο, ελλείψει καλύτερου χώρου.

Μακάρι να μπορούσαμε να αντιληφθούμε όλοι τη σημασία αυτής μας της υποχρέωσης μας απέναντί τους και ας είχε το φόρουμ καμιά 200αρια χιλιάδες μηνύματα λιγότερα, λόγω έλλειψης προβλημάτων στη διαχείριση των κατοικίδιων πτηνών.
 
Back
Top