The Cube-The Cure

Tony Forpus

PB Supporter
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
12.056
Πόλη
Athens West side
Όλοι μας δεν θα θέλαμε να έρθει η ώρα να το χρησιμοποιήσουμε αλλά επίσης όλοι μας θα θέλαμε να έχουμε ένα όταν έρθει εκείνη η ώρα!

Και εγένετο "Τhe Cube"...

Πρόκειται για έναν "νοσοκομειακό" κύβο που έχει ως σκοπό να διατηρεί την επιθυμητή θερμοκρασία που ορίζει ο χρήστης ωστε να παρέχουμε ένα ζεστό (25-30C) περιβάλλον σε πουλιά που νοσούν.
Όπως οι περισσότεροι ξέρουμε, σε περίπτωση ασθενείας το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να αποσύρουμε το πουλί που βρίσκεται σε ανάγκη σε ζεστό περιβάλλον και καλό είναι να παραμείνει εκεί έως την ίαση του.

Ο συγκεκριμενος κύβος διαθέτει 2 λάμπες υπερύθρων που έχουν την δυνατότητα να λειτουργούν ανεξάρτητα η μια από την άλλη μιας και η διαχείριση τους γίνεται απο διπλό κύκλωμα-μπουτον λειτουργίας.
Αυτό έγινε με την λογική να μπορώ να δώσω άμεσα μεγάλη θερμοκρασία βάζοντας σε λειτουργεια και της 2 λάμπες και αργότερα να διατηρώ την επιθυμητή με την μια.
Με 2 λογία ήθελα να έχω τον έλεγχο ξεχωριστά στην κάθε λάμπα.
Οι λάμπες αποδίδουν μόνο θερμότητα και όχι φως όπως οι λάμπες τον ερπετών.

Φως όμως χρειαζόμαστε και αυτή την ανάγκη έρχεται να την καλύψει ένας led mini tube λαμπτήρας στα 6500κ,o oποιος κι αυτος με την σειρά του έχει το δικό του μπουτον για on/off

Tα υπόλοιπα ηλεκτρικά μερή αποτελούνται από τον θερμοστάτη φυσικά άλλα και από ένα υγρασιομετρο για να έχουμε εικόνα της υγρασίας μέσα στον κύβο.

Το μπροστινό πάνελ είναι πλεξιγκλάς και το σώμα του κύβου από ξύλο οξιάς.
Η απόφαση για την χρήση "πραγματικού" ξύλου και όχι οικονομικοτερων λύσεων (OSB/μελαμινες) έγινε για την αποφυγή αναθυμιάσεων μεθαναλης ή αλλιώς φορμαλδεΰδης.

To μέγεθος του υπολογίστηκε έτσι ώστε να φιλοξενεί μια 40αρα ζευγαρωστρα,όποτε έχουμε δύναμη 2 "κλινών" ταυτόχρονα 😛

Η κατασκευή έγινε εξ'ολοκληρου από έμενα :)

62610626116261262613626146261562609
 
Συγχαρητήρια! Ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για κάθε εκτροφέα, σου εύχομαι ολόψυχα αχρείαστο να είναι. 😉:D


Να εισαι καλα Νικο, ολοι την ιδια ευχη κανουμε οταν μπαινουμε στην διαδικασια μιας τετοιας κατασκευης!
 
Aντώνη συγχαρητήρια για την κατασκευή σου η οποία έχει γίνει με μέθοδο, μελέτη, σκέψη, και πολύ σωστό σχεδιασμό! Συνδυασμός πρακτικού και αισθητικού αποτελέσματος ταυτόχρονα!
Εύγε φίλε και.. Αχρείαστη να είναι!

p.s...☹
 
@fortunatos @Omorfoulis @sotosk

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Σε περιπτωση που προκυψει αναγκη σε μελος του PB και εφ'οσον θα ειναι διαθεσιμος ο κυβος εννοειται μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζι μου για παραχωρηση του :)
 
Φανταστική ιδέα και πολύ καλή υλοποίηση της. Πολύ ευγενικό από μέρους σου να τη μοιραστείς με οποίον (μακριά από δω) αναγκαστεί να τη χρειαστεί. Άψογος.

Ευχαριστω Ελενη, μακαρι να μην την χρειαστεί κανεις μας :)
 
Καλημέρα Αντώνη! Θερμά συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για την άρτια και εξαιρετική κατασκευή σου! Εύγε! Εντυπωσιάστηκα! Να ευχηθώ και εγώ με την σειρά μου να είναι αχρείαστο! Σε ευχαριστούμε θερμά που μας την παρουσίασες! Θα φανεί πολύ χρήσιμο! 😎;)👌👏🤝
 
@NikosMm @tasioskis @Καναρίνι4ever @ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια.

Σε οτι αναφορα το κοστος
Οι λαμπες υπερυθρων στα 5.50euro και οι 2.
Οι διακοπτες λειτουργειας στα 2.50euro ο ενας.
O θερμοστατης στα 4.90euro.
Tο υγρασιομετρο 1.50euro.
Το led tube στα 3.50euro.

Oλα τα παραπανω απο Κινα με μεταφορικα μεσα..

Το plexiglass 9 euro.
25euro η ξυλεια και αλλα 25 τα υπόλοιπα υλικα(γωνιες, ντουι, καλωδιωσεις κτλ)

Απο εργασια 2 μερουλες μονος μου.
[automerge]1556197615[/automerge]
Μπορει να βγει στην μιση τιμη με διαφορετικα υλικα, αλλα με διαφορετικο οπτικο και ποιοτικο αποτέλεσμα
 
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια παιδια.
Μην μας ευχαριστείς Αντώνη, αλίμονο, δεν κάνει τίποτα! Η αλήθεια πρέπει να υπογραμμίζεται για αυτά τα κατασκευάσματα!

Απο εργασια 2 μερουλες μονος μου.
Αλήθεια; Μπράβο σου! Πολύ άμεσα! Γειά στα χέρια και την δεξιοτεχνία σου!
 
Back
Top