Γενικά Ti "τρεχει" με τα java

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης FINCHiii
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

FINCHiii

PB Member
Εγγραφή
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
589
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια εχω ενα προβλημα... Εχω 3 javas και ενω συμβιωναν μια χαρα παρατηρω τελευταια πως συνεχως μαλωνουν πολυ εντονα. Καθενα μαλωνει και με τα αλλα δυο και δεν μπορω να εξηγησω τη συμπεριφορα... Τί να κανω(?)😕
 
Γεία σου χρήστο! Πές μας λίγα περισσότερα... Που τα έχεις; Σε τι κλουβί; Τι γένος είναι;
 
Τα εχσε κλουβα 1,5Χ0,6Χ0,90... Μαζι με 4 zebras ... Οσο για τογενος αδιευκρινιστο... Ενα ειναι σιγουρα αρσενικο τα αλλα δυο τα αγορασα για θηλυκα αλλα στην πορεια διαπιστωσα οτι κελαηδουσαν... Παντως σημερα παρατηρησα το ενανα καθεται στην φωλια και να την υπερασπιζεται... Επισης τα εχω παρατηρησει ολα να χορευουν μεταξυ τους...
 
Κοίτα να ξυνονται είναι σύνηθες φαινόμενο αλλα να χορεύουν μεταξύ τους, δεν το έχω ξανακούσει! Το αρσενικό χορεύει στη θυληκία είναι κατι σαν ερωτικός χορός! Αν δεν κελαηδούν όλα τότε πολύ πιθανό να είναι κάποιο θυληκό και να έχεις προβλήματα... Πόσες φωλιές έχεις; Κοιτα να έχεις αρκετές κλειστού τύπου(για παπαγαλακια) και τσέκαρε μήπως χρειαστεί να πάρεις και άλλες θυληκιές για να βγούνε τα ζευγάρια... Πάντως αν θέλεις να προχωρήσεις σε αναπαραγωγές το καλύτερο θα είναι κάθε ζευγάρι ξεχωριστά και μόνο του..Φωλία γιατί έβαλες;τώρα φίλε είχα σκεφτεί κι έγω να έβαζα ζεβρακια αλλα δε ξερω κατα πόσο κάνει να είναι μαζι. Στο quikkο τα έχουν βάλει java και zebra μαζί! Το κλουβί είναι μεγάλο αλλα αν προχωρήσουν σε αναπαραγωγη και πλησιασει κάποιο ζεβρακι τη φωλία τα πιγκουινάκια είναι μεγαλύτερα και πιο δυνατά... Είναι πολύ πιθανό να το τσιμπήσουν και να το τραυματήσουν! Τώρα υποθέσεις σου λέω... ΜΠΟΡΕΙ να μη συμβεί τίποτα! Πάντως εγώ ξεκίνησα με μεγαλη κλουβα και δυο ζευγάρια.. Και τωρα έκανα πατεντα και έβαλα χωρισμα και τα ζευγάρια είναι ξεχωριστα.. Είχα συνέχεια μαλώματα και φωνές..
 
Πολύ πιθανό να προσπαθούν να κερδίσουν από μία φωλιά για αναπαραγωγή. Το να μην υπάρχει θηλυκιά δεν είναι πρόβλημα για αυτά. Από τη στιγμή που υπάρχουν φωλιές τους δίνει το σήμα για αναπαραγωγή. Βγάλε τις φωλιές να δεις αν θα ηρεμήσουν.
 
Back
Top