Γενικά Timbrado κι η επήρειά τους από άλλα καναρίνια όσον αφορά τη φωνή

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CLIT
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

CLIT

PB Member
Εγγραφή
29 Νοε 2008
Μηνύματα
294
Πόλη
Καλλιθέα
Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Ξέρω ότι άμα έχεις διάφορα καναρίνια, δε μπορείς να έχεις και Timbrado και γενικά καναρίνια φωνής, γιατί ακούνε τ άλλα και χαλάει η ποιότητα της φωνής τους. Η ερώτησή μου είναι, αν το timbrado είναι 2 ετών κι άνω, συμβαίνει το ίδιο; Ή επειδή είναι μεγάλο πια, δεν έχει θέμα; Καθαρά ενημερωτικά ρωτάω, δεν έχω timbrado.
 
Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Ξέρω ότι άμα έχεις διάφορα καναρίνια, δε μπορείς να έχεις και Timbrado και γενικά καναρίνια φωνής, γιατί ακούνε τ άλλα και χαλάει η ποιότητα της φωνής τους. Η ερώτησή μου είναι, αν το timbrado είναι 2 ετών κι άνω, συμβαίνει το ίδιο; Ή επειδή είναι μεγάλο πια, δεν έχει θέμα; Καθαρά ενημερωτικά ρωτάω, δεν έχω timbrado.

αν ειναι απο 2 ετων και πανω εχει κλεισμενο γενικα ρεπερτοριο, οποτε επηρεαζεται απο ελαχιστα εως καθολου..στην 1η καλοκαιρινη πτερροροια επηρεαζεται πολυ.
 
Εμένα Λευτέρη πάντως ο μεγαλύτερος αρσενικός έχει πάρει στοιχεία από τον μικρότερο και μάλιστα καλά στοιχεία. Τώρα έκλεισε 2 χρόνια βέβαια. Πάντως αυτό που λένε είναι το καλό πουλί δεν χαλάει.
 
Λάμπρο μάλλον ο δικός μου δεν είναι καλός. Λόγω διακοπών τον άφησα ένα μήνα σε ξενοδοχείο που λειτουργεί αποκλειστικά για πουλιά και παρόλο που είναι 5 μου γύρισε πίσω με μια νότα παπαγαλίσια. Και το απίστευτο είναι ότι όταν παίζει κανένα βίντεο με παπαγαλάκια τους απαντάει μ'αυτή τη φωνή! Θέλει προσοχή νομίζω με το τι ακούει.
 
Λάμπρο μάλλον ο δικός μου δεν είναι καλός. Λόγω διακοπών τον άφησα ένα μήνα σε ξενοδοχείο που λειτουργεί αποκλειστικά για πουλιά και παρόλο που είναι 5 μου γύρισε πίσω με μια νότα παπαγαλίσια. Και το απίστευτο είναι ότι όταν παίζει κανένα βίντεο με παπαγαλάκια τους απαντάει μ'αυτή τη φωνή! Θέλει προσοχή νομίζω με το τι ακούει.
Περίεργο 5 και να πήρε πααγαλίσια φωνή χωρίς να σε αμφισβητώ. Δεν έχεις λόγο να πεις ψέματα. Έχεις timbrado?
 
Οχι Λάμπρο! Μιλάω για τη φάτσα της φωτογραφίας του avatar. Το αναφέρω γιατί μου έκανε πραγμστικά εντύπωση φέτος. Δεν ξέρω εάν συγκεκριμένες ράτσες φωνής κλειδώνουν τις φωνές μετά απόια ηλικίσ.Απλά τον έχω αφήσει 4χρονιές συνεχόμενες και του κόλλησε φέτος
 
... Και με ταλέντο στις ξένες γλώσσες. Άντε Μπάμπη, με το καλό να τον δεις και διερμηνέα 😛
Γιάννη και μη χειρότερα να λες! Πρέπει να τον αφήσω πάλι φέτος. Ξεφτέρι θα γίνει! 😛
 
Τώρα που έμαθε τα παπαγαλέικα ποιος τον πιάνει, δεν ξέρεις, μπορεί εφέτος να εχει άλλους συγκάτοικους, μόνο παγώνια μην εχει ή φραγκόκοτες και σε ξεκουφανει μετα.
 
Κάτσε μην δούμε καναρίνι να μιλάει και τραβάμε τα μαλλιά μας να λες :)
 
Back
Top