Γενικά Timbrado μειωμένη απόδοση φωνής

Goutaki_syros

PB Member
Εγγραφή
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
183
Πόλη
Σύρος
Γεία σας έχω ενα τιμπράντο 1 χρονου. Ο πατερας του και ι μαμα του είναι τιμπράντο με χαρτιά κα έβγαλε πέρυσι και μου το δωσε ενας φιλος από πιτσιρικι δλδ έτοιμο ειχε παρει φωνες. Τον έχω μόνο φέτος χωρις ταιρι για να πάρουν οτι βγάλω μικρά τις φωνές του γιατι όλα μου λένε τα ιδια! Παρατηρησα όμως οτι έχει πέσει αισθητα η δύναμη της φωνής του. ΔΕΝ είναι άρρωστο δεν έχει ακαραια.. Είναι πυρωμένο full.Ti μπορεί να είναι δηλαδή... Βραχνιασε απο τιο πολύ κελάιδεμα. Πρώτη φορά το βλεπω αυτό σε πουλί μου όσα χρονια ασχολουμαι. Τετοια εποχη να πεσει η φωνη του..😕ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
δεν ξέρει κανεις;καποιος που να εχει παρατηρησει κατι παρόμοιο. Καποιος που να σχολειται με καναρίνια φωνης;
 
Οι φωνη των πουλιων τετοια εποχη (και απο πιο νωρις) χανει την ''γλυκα'' της και γινεται καπως ''τραχια'' , καπως πιο ''αγρια'', οι φωνες βεβαια παραμενουν οι ιδιες και αυτο που αλλαζει ειναι η χροια βασικα και η ενταση σταδιακα εως να σιγασει (πτερορροια) και να ξαναπαρει τα πανω της απο το φθινοπωρο και μετα οποτε και τα υποβοηθαμε με την χορηγηση extra κοκκινου ρουπσεν στην διατροφη τους μιας και αρχιζει η περιοδος της σκληρης εκπαιδευσης (και για μαθητες και για δασκαλους) και η προετοιμασια για τους διαγωνισμους. Τωρα στην περιπτωση σου εσυ εισαι αυτος που ξερεις το πουλι καλυτερα και κατα ποσο εχει αλλιωθει η φωνη του, αν παντος οδευει προς πληρη σιγαση τετοια εποχη αυτο να σε ανυσηχει.
 
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο! Δεν μαδάει παντως.. Πολύ ωραια μου ακουγονται αυτα με την περισταση μου. Απλά δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τετοιο εννοω να κελαιδαει συνέχεια.. Απλα να έπεσε η φωνή του. Ευχαριστώ καλημερα
 
Back
Top