Ασθένειες Timbrado χάνει πούπουλα από τα μέσα Αυγούστου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Larrakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Larrakos

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
51
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλημερα σας!! Εχω ενα timbrado ηλικιας 6 μηνων και ακομα χανει πουπουλα... Εαν θυμαμαι καλα ξεκινησε και μπηκε πτερορροια γυρω στα μεσα αυγουστου... Κραταει τοσο καιρο ή τρεχει κατι αλλο?!
Ειναι κινητικο και ευδιαθετο οι κουτσουλιες του ειναι καλες
 
Δες αυτό. Συνήθως πτερόροια διαρκεί 1 με 2 μήνες μέχρι να αποκτήσουν το νέο πτέρωμα.
 
Καλημερα!! Αν μπορεις ανέβασε μια φωτογραφία για να έχουμε καλύτερη εικόνα της κατάστασης 🙂
Εγώ έχω Παροτλετ και το δικό μου ολοκλήρωσε τώρα πλήρως την πρωτη του πτερορροια,η οποία κράτησε συνολικά σχεδον δυο μήνες.
Το χρονικό διάστημα που περιγραφεις μου φαίνεται φυσιολογικό παντως και αν η συνολική του εικόνα δείχνει Καλη θεωρώ δεν έχεις να ανησυχείς για κάτι.
Άλλωστε η Πτερορροια δεν κρατάει το ίδιο χρονικό διάστημα σε όλα τα πουλακια , καθώς εξαρτάται από τον οργανισμό του πουλιου, την διατροφή,τις καιρικές συνθήκες (ήλιο κλπ) και πολλα ακόμα.
 
Το χω στο μπαλκονι... Δινω περα απο τα σπορια του 2-3 μερες αυγοτροφη και βαζω και μηλαρακι... Βιταμινες συμπληρωματα κτλ δεν δινω καθολου... Εχω το pterophene στην ακρη αλλα δεν το χω δοκιμασει να το δωσω
 

Συνημμένα

  • 110340_488983_x.webp
    110340_488983_x.webp
    29,8 KB · Προβολές: 18
Αν άλλαξαν και από το κεφάλι του τα φτεράκια είναι στο τέλος! Λίγα πουπουλακια ακόμη θα βλέπεις μέχρι να σταματήσουν και αυτά! Δίνε του πιο πολλά λαχανικά εποχής κάθε δεύτερη μέρα. Μια χαρά φαίνεται πάντως! Να το χαίρεσαι!
 
@Larrakos Μπορείς να του δώσεις περισσότερα φρούτα και λαχανικά. Συνιστάται 1 - 2 φορές την εβδομάδα κάποιο φρούτο και κάθε μέρα κάποιο λαχανικό. Παραθέτω και ένα σχετικό άρθρο:
 
Back
Top