Φροντίδα Tips για εξοικείωση Monk και Ringneck

Mixalis Sot

PB New Member
Εγγραφή
23 Αυγ 2022
Μηνύματα
25
Πόλη
Ροδος
Πιο συγκεκριμενα αναφερομαι για Monk και Ringneck...τι πιθανοτητες υπαρχουν? Tips - Συμβουλες - Γνωμες?
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Εννοω την εξοικοιωση ως προς την μεταξυ τους σχεση....οχι την συγκατοικηση στο ιδιο κλουβι γιατι δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα κατι τετοιο! Για την μεταξυ τους αλληλεπιδραση δηλ τις ωρες που θα μπορουσαν να ειναι κ οι δυο εξω μοιραζοντας τον ιδιο χωρο...παιχνιδια...φαγητο κτλ
 
Μιχάλη, από δύσκολο έως ακατόρθωτο μου φαίνεται.
Και τα δύο είδη είναι κυριαρχικά και χωροκτητικά, απέναντι σε άλλα πουλάκια.
Δεν νομίζω ότι μπορούν να αλληλεπιδράσουν.
Καλύτερα να τα βγάζεις σε ξεχωριστούς χώρους αν υπάρχει η δυνατότητα, και σε διαφορετικές ώρες.
Το πιθανότερο σε μια συνάντηση τους στον ίδιο χώρο είναι το ringneck να επιτεθεί στο monk, και αν δεν επέμβεις άμεσα να υπάρξει τραυματισμός.
Προσωπικά δεν θα τα άφηνα στον ίδιο χώρο, και αν το έκανα θα ήτανε μόνο με πολύ αυστηρή επιτήρηση.
 
Η επιτηρηση επιβαλλεται δεν το συζητω!Περισσοτερο με ανησυχει η αληθεια στην δικη μου περιπτωση η συμπεριφορα που θα εχει το Monk παρα το Ringneck...βεβαια ειναι κ πολυ νωρις ακομα μιας κ τωρα ηρθε το Ringneck στην οικογενεια κ ειναι κ μικρος ακομα....αλλα σκοπος ειναι με υπομονη κ επιτηρηση να κανω οτι μπορω ωστε με τον καιρο τουλαχιστον να μπορουν να αλληλεπιδρουν στον ιδιο χωρο χωρις να στρεσσαρονται η να δειχνουν επιθετικοτητα μεταξυ τους! Για αυτο κ ρωταω για οποιαδηποτε tips κ συμβουλες κτλ! Απο υπομονη δοξα το θεο εχουμε μπολικη....ο δρομος ειναι μακρυς...!
 
Back
Top