Φροντίδα Tips επιβράβευσης

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AngieN
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AngieN

PB New Member
Εγγραφή
28 Σεπ 2021
Μηνύματα
46
Πόλη
Κορυδαλλός
Γειαααα σααςς !Μια μεγάλη καλησπέρα από εμένα και τη Λίλη!
Σχέση 3 μηνών με πολλά πάνω κάτω..
Έχουμε φτάσει σε σημείο εκπαίδευσης να ανεβαίνει στο χέρι μου (με τις ώρες της) ,να μην με φοβάται, να κάθεται στον ώμο μου για κάνα 10λεπτο και να κάνουμε σκαλάκια με κλαδάκια (ακόμα με τα δάχτυλα δεν το έχουμε καταφέρει) και όλα χωρίς κάποια επιβράβευση..
Θέλω καποια συμβουλή για να την μαθω να τρώει κάποια λιχουδια για επιβράβευση..
Έχω δοκιμάσει φρούτα,λαχανικά,κεχρί...το μόνο που τρώει είναι η τροφή της...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Συνημμένα

  • IMG_20211228_172157.webp
    IMG_20211228_172157.webp
    117,9 KB · Προβολές: 17
Πρέπει να βρεις κάτι που της αρέσει πολύ. Το κεχρί το έχει μόνιμα μέσα στο κλουβί της; Αν βρεις τι της αρέσει μην το δίνεις σε μόνιμη βάση να το κρατάς μόνο για επιβράβευση. Πώς την επιβραβεύεις ως τώρα μόνο με τη φωνή; Αυτή μιλάει καθόλου;
 
Πρέπει να βρεις κάτι που της αρέσει πολύ. Το κεχρί το έχει μόνιμα μέσα στο κλουβί της; Αν βρεις τι της αρέσει μην το δίνεις σε μόνιμη βάση να το κρατάς μόνο για επιβράβευση. Πώς την επιβραβεύεις ως τώρα μόνο με τη φωνή; Αυτή μιλάει καθόλου;
Πέρα από την τροφή της δεν της έχω τίποτα μόνιμα μέσα στο κλουβί...της έχω πάρκο με μπολακι ..για να το μάθει της έβαλα τροφη..τωρα που ξέρει ότι υπάρχει της βάζω τα υπόλοιπα..τα βγάζω ανά διαστήματα και κυρίως ώρες που θα φάει (με βάση την τροφή της όταν υπήρχε) και δεν τα αφήνω πολύ...πάει τα βλέπει αλλά ούτε που τα αγγίζει...
Με τη φωνή την βλέπω ότι όσο της μιλάω ήρεμα και χαρούμενα ,νιώθω ότι το καταλαβαίνει...
 
Δοκίμασε να αφήσεις το τσαμπί με το κεχρί μέσα στο κλουβί της δίπλα στην πατήθρα που κάθεται συχνότερα. Μόλις το μάθει δεν θα το αφήνει σε ησυχία. Τότε θα το απομακρύνεις και θα το χρησιμοποιείς για επιβράβευση.
 
Δοκίμασε να αφήσεις το τσαμπί με το κεχρί μέσα στο κλουβί της δίπλα στην πατήθρα που κάθεται συχνότερα. Μόλις το μάθει δεν θα το αφήνει σε ησυχία. Τότε θα το απομακρύνεις και θα το χρησιμοποιείς για επιβράβευση.
Να το βάλω ολόκληρο ή τμήμα;ρωτάω μήπως της φαίνεται τεράστιο και το φοβάται...επίσης πόσο καιρό μπορεί να πάρει;🤔
 
@Φοίβος για να το μάθει εννοώ...οοκκ θα το δοκιμάσω και μέσα...το είχα βάλει στις αρχές που την ειχα αλλά εκεί δεν ήξερε τι της γινόταν οπότε το έβγαλα για να μην χάσω την ευκαιρία για το ενδιαφέρον...
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Back
Top