Αναπαραγωγή To αρσενικό με το θηλυκό κοκατίλ μου δεν ταίριαξαν, τι φταίει;

ΦΡΑΓΚΟΥΛΑ

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
240
Πόλη
Βούλα
Ανταλλάσω κοκατίλ θηλυκό normal grey 12 μηνών υγιέστατο με οποιοδήποτε άλλο θηλυκό κοκατίλ ή love bird. Ο λόγος είναι ότι δεν ταίριαξε με το αρσενικό κοκατίλ.

P8149140.webp P8149148.webp P8149152.webp
 
Αν και δεν ειναι του θεματος αμφιβαλω λιγο για το ταιριασμα που λες, μιας και ειναι πολυ ευκολα πουλια στο να τα ταιριαξεις. Ποτε δεν ακουσα να μην ταιριαξαν 2 κοκατιλακια. Θα περιμενε κανεις πρωτου προβεις σε αγγελια ανταλλαγης του πουλιου, να εξηγησεις την κατασταση, το ταιριασμα που τους εκανες και να ψαξεις τις αιτιες του, διοτι ισως εκει να βρισκεται και το δικο σου πιθανο λαθος σε ολο αυτο.

Το κλουβι επισης που βλεπω στις φωτογραφιες δεν ειναι καλου μεγεθους για 2 κοκατιλακια.
 
Το κλουβί είναι 82*40*40 και το πήρα πρόσφατα από πετ σοπ ειδικά για να να χωρέσουν 2 κοκατίλ. Τι διαστάσεις μου προτείνεις; Πρέπει να το αλλάξω; Ωστόσο για το ταίριασμα θα το ξαναπροσπαθήσω. Τα βλέπω όμως ότι τσακώνονται. Τι μου προτείνεις να κάνω;
Ακόμα έχω δυσκολία στο να βρώ σωστή μεγέθους φωλιάς για κοκατίλ 25*17*17 δεν είναι μικρή για κοκατιλ που μου δίνουν; Και να ρωτήσω για το love bird που έχω αρσενικό 10 μηνών και το έχω και εκτός κλουβιού χρειάζεται ταίρι; Σου έβαλα πολλά ερωτήματα, ευχαριστώ προκαταβολικά.

Και αν μπορείς διέγραψε την αγγελία του κοκατίλ, έχεις δίκιο
 
Θα αφησουμε τα lovebirds εξω απο την κουβεντα αυτη. Αν θελεις θα ανοιξεις ενα αλλο σχετικο θεμα με τα ερωτηματα σου γι'αυτα οταν ερθει η ωρα. Ενα ενα τα θεματα σου θα ειναι καλυτερα για να συγκεντρωνεσαι σε κατι και να ψαχνεις για οσο το δυνατον πληρεστερη ενημερωση.

Δωσε μας παραπανω πληροφοριες για την ηλικια των 2 πουλιων, τον τροπο αποκτησης τους το διαστημα που τα εχεις και την γνωριμια που τους εκανες. Τα 80 εκ. ειναι το υψος του κλουβιου; Δεν του φαινεται. Ειναι μικρες οι διαστασεις αυτες για ζευγαρι και φαντασου το βλεπουμε αδειο χωρις δοχεια φαγητου και νερου και χωρις ουτε ενα παιχνιδι.
 
Τα δοχεία φαγητού και νερού δεν φαίνονται στην φώτο δεν είναι δυνατόν να τα είχα χωρίς φαγητό και νερό. Ωστόσο παιχνίδια ότι και να τους έχω βάλει δεν τους κινεί το ενδιαφέρον και τα έβγαλα για να μην τους πιάνει τον χώρο, μέχρι να βρώ άλλα. Το αρσενικό είναι περίπου 2,5 ετών κίτρινο και το απόκτησα από ιδιώτη και το γκρί είναι 12 μηνών και το απόκτησα από ιδιώτη που το βρήκε. Αρχικά τα είχα σε ξεχωριστά κλουβιά για ένα μήνα και μετά τα έβαλα μαζί.P8059111.webp
 
Ποσο καιρό τα έχεις μαζί;
Οι τσακωμοί δεν είναι κατι για να ανησυχείς, όπως και οι άνθρωποι έτσι και αυτά τσακώνονται που και που.
 
Τα έχω τρείς μήνες, ωστόσο τα πετυχαίνω κάποιες φορές να τσακώνονται μόλις το γκρί θηλυκό πάει να πλησιάσει το αρσενικό.
 
Να ρωτήσω:έβαλες το ενα στο κλουβι του αλλου ή σε ενα καινούργιο κλουβί
και και για τα δυο πουλιά
 
Δυστυχώς το είχαμε πει όταν πρωτοείδαμε αυτό το κλουβί ότι είναι πολύ στενό ακόμα και για ένα κοκατίλ. Έχει ύψος αλλά υστερεί πολύ σε μήκος. Θέλεις τουλάχιστον 65-70 πόντους μήκος. Ίσως να έβαζες ένα άλλο μικρό πουλάκι σ' αυτό το κλουβί.
Όσο για το ταίριασμα να ξέρεις και ο χώρος παίζει ρόλο.
 
Αν διακρίνω καλά αυτά το κλουβί έχει πολύ μεγάλα ανοίγματα, ακόμα και για κοκατίλ.
 
Και επίσης αν έβαλες το γκρι στο κλουβί του άλλου μπορεί να το θεώρεισαι εισβολέα και γι αυτό να του αγριεύει.. Πέρα από το πολύ μικρό κλουβί, μάλλον έγινε και λάθος η γνωριμία τους...
 
Η γνωριμια ειναι μια διαδικασια που απαιτει αρκετο χρονο και δεν γινεται οπως σου ειπαν και τα αλλα μελη τοσο συντομα οσο μαλλον εκανες. Επρεπε τα πουλια να ζουν σε χωριστα κλουβια στο ιδιο δωματιο μετα την καραντινα κι ουτε καν κολλητα μεταξυ τους για τον πρωτο καιρο. Στη συνεχεια θα τα εφερνες πιο κοντα μεχρι να κολλησεις τα δυο κλουβια και δεν θα τα ενωνες παρα μονο αφου εβλεπες δειγματα απο τα πουλια οτι ειναι ετοιμα γι'αυτο. Σαφως και η στενοτητα χωρου οπως ειπε η Μαρια μπορει να προκαλει προστριβες οπως και το οτι δεν εχουν καμια ενασχοληση μεσα στο κλουβι τους περα απο το να "τσιγκλιζουν" το ενα το αλλο. Μην ξεχνας οτι μπορει να ειναι αντιθετου φυλου, αυτο ομως δεν τα κανει αυτοματα ζευγαρι. Και 10 πουλια να αλλαζες μπορει να ηταν και χειροτερα.
 
Μάλλον πρέπει να αλλάξω επειγόντος κλουβί και με παιχνίδια και να μπουν μαζί σε καινούργιο χώρο. Πιστεύω να τους βοηθήσει! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια από όλους!
 
Back
Top