Γενικά To καναρινι μου δεν κελαηδαει, τι μπορει να φταιει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης sotir
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

sotir

PB New Member
Εγγραφή
7 Φεβ 2009
Μηνύματα
36
Πόλη
Τρίκαλα
μου εδωσαν ενα καναρινι ρατσας (γερμανικο σκουφατο) ειναι αρσενικο αλλα δεν κελαηδα. Τι μπορει να φταιει;😉
 
καμμια φορα δεν κελαιδησε;η μηπως τωρα δεν κελαιδαει;
 
Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα το καναρινι σου να ειναι θηλυκού γένους. Συμβαινει αρκετές φορές θηλυκά καναρίνια που ειναι πολύ πυρωμένα να κελαηδούν περίπου σαν αρσενικά, αλλα το τραγούδι τους δεν εχει την ένταση, την πλοκή και την διάρκεια που εχει το τραγουδι του αρσενικού. Αν ολο τον χρόνο εκανε μονοτονα τσιου τσιου και την ανοιξη αρχισε να κελαηδα εστω και λίγο, οι πιθανοτητες να ειναι θηλυκο είναι πολύ μεγάλες. Αν μαλιστα γεννησει και αυγό θα είσαι 100% βεβαιος.

Πως εισαι βεβαιος οτι το καναρινι σου ειναι αρσενικό?

Αν θες ριξε μια ματια και σε αυτό το πολύτιμο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Το-καναρίνι-μου-είναι-αρσενικό-ή-θηλυκό.17712/
 
γεια σας εχω κι εγω ενα καναρινι ειναι 1 χρονων περιπου το πηρα απο μαγαζι πριν κανενα οχταμινο απο την αρχη που τα πηρα αρχισε να κελαιδαει και στη συνεχεια αρχησε να κελαιδει ακομα ποιο πολη. Της τελευταιες 4-5 μερες εχει σταματηση το κελαιδημα το πολη να κελαιδαση 1-2 φορες περιπου την μερα για κανενα λεπτο περιπου απο εκει που κελαιδουσε σχεδον ολοι μερα, η κηνησης του παντως ειναι φυσιολογηκες οπως και πριν δεν εχει αλαξη τιποτα στη συμπερηφορα του απλα σταματησε να κελαιδει, μπορητε να μου εξηγησητε τη φταιει; -χρηστος-
 
γεια σας εχω κι εγω ενα καναρινι ειναι 1 χρονων περιπου το πηρα απο μαγαζι πριν κανενα οχταμινο απο την αρχη που τα πηρα αρχισε να κελαιδαει και στη συνεχεια αρχησε να κελαιδει ακομα ποιο πολη. Της τελευταιες 4-5 μερες εχει σταματηση το κελαιδημα το πολη να κελαιδαση 1-2 φορες περιπου την μερα για κανενα λεπτο περιπου απο εκει που κελαιδουσε σχεδον ολοι μερα, η κηνησης του παντως ειναι φυσιολογηκες οπως και πριν δεν εχει αλαξη τιποτα στη συμπερηφορα του απλα σταματησε να κελαιδει, μπορητε να μου εξηγησητε τη φταιει; -χρηστος-




Μηπως το εχεις στον ηλιο η γενικα εκει που το εχεις ζεσταινεται;
Αν οχι τοτε μπαινει στην εποχη της πτερροροιας και ειναι φυσιολογικο να σταματησει το κελαηδημα!
 
το εχω στο μπαλκονη και εχω κατεβασμενες της τεντες, αλλα εχεις μαλον δικιο για την πτερροροιας γιατι βλεπω πουπουλα στο κλουβι του. Να ρωτησω και κατι τελευταιο θα πρεπει να το κανω μπανιο εξω στο μπαλκονη η να το βαζω μεσα στο σπιτι; Για το καλοκαιρι εννοω φυσηκα. ευχαρηστω για την παραπανω πληροφορια Νικη. -χρηστος-
 
γεια σας την κυριακη το εκανα μπανιο ενω κελαιδουσε της προηγουμενες μερες μετα το μπανιο και συγκεκρημενα την αλλη μερα σταματησε να κελαιδαιδαει και σημερα ειναι πολη μελανχοληκο ουτε κελαισε και δεν εχει ωρεξη καθολου ειναι σαν αρωστο.υπαρχη περηπτωση μετα απο το μπανιο να αρωστησε; στο μπαλκονη το εκανα μπανιο και ειχε 37 βαθμους. ειναι συνεχεια φουσκωμενω σαν να θελει να κοιμηθη αφου κοιματε εξω τωρα κατι που δεν εκανε ποτε αφου τον βαζαμε μεσα και κοιμονταν.
 
μνα μην το παω αυριο δηλαδη στον κτηνηατρο να το δει;ολα αυτα τα συμπτοματα που εχει ειναι απο την πτεροια λετε;
 
Ο πτηνίατρος είναι ο πλέον ειδικός για να σου δώσει μια εμπεριστατωμένη διάγνωση και αν χρειαστει την όποια θεραπεία.
Να το πας και να ενημερώσεις και εμάς για την διάγνωση του γιατρού μιας και κανείς δενμπορεί να αντικαταστησει την εμπειρία και τις γνώσεις του ειδικευμένου επιστήμονα.
 
Back
Top