Ασθένειες To καναρινι μου εβγαλε φουσκαλες στα ποδια και μαυρισαν τα φτερα

Εγγραφή
21 Ιουλ 2008
Μηνύματα
388
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα σε ολους, εφτα φετινα καναρινακια(οχι δικα μου) εβγαλαν αυτες της φουσκαλες στα ποδια τους και το εικονιζομενο μαυρισαν και τα φτερα του,τα ειδε κτηνιατρος, αλλα κατι πολυβιταμινες εδωσε, μηπως ξερετε τι μπορει να ειναι; Μολυνση ειπε αλλα απο τι εγινε δεν ειπε. Το περιβαλλον που ζουν ειναι πολυ καθαρο.
 

Συνημμένα

  • DSC00682.webp
    DSC00682.webp
    43,4 KB · Προβολές: 853
  • DSC00684.webp
    DSC00684.webp
    25,3 KB · Προβολές: 334
  • DSC00685.webp
    DSC00685.webp
    42,7 KB · Προβολές: 484
Αν κρίνω απο το πτέρωμα και τα σημάδια στα πόδια όλα οδηγουν εδώ Ο ιός της ευλογιάς στα πουλιά
Αλλά αν λέει ο κτηνίατρος μόλυνση και δίνει πολυβιταμίνες να περάσει 😱 τι να πω;
 
Μια δεύτερη γνώμη γιατρού και ένα τηλέφωνο στο ταμία του συλλόγου που ανήκεις (κ. Υφαντή).
 
Πριν απ' όλα, βάλτε σε καραντίνα όσα πουλιά είναι
σ' αυτήν την κατάσταση αλλά και όλα όσα έχουν έρθει σε επαφή
μαζί τους. Δεν υπάρχουν φάρμακα για την ευλογιά. (ευλογιά είναι)
Καθαριότητα, απολύμανση των πληγών με μπετατίν, και ταυτόχρονα(όταν το προτείνει
ο γιατρός) μια αντιβίωση για την περίπτωση που θα υπάρξουν δευτερεύουσες επιμολύνσεις.

Υ. Γ Κάνε έναν προσεκτικό έλεγχο. Η γενική εικόνα του πουλιού λέει οτι υπάρχει και ΨΕΙΡΑ.
 
Αυτό που φαίνεται στην 1η εικόνα είναι ευλογιά.Αφήνω ένα ποσοστό να κάνω λάθος αλλά το έχω δεί από κοντά σε δικά μου πουλιά και τα εξέτασε κτηνίατρος. Να έχεις υπ όψιν σου πως αυτό το σκατόπραμα μεταδίδεται από το κλουβί και στα επόμενα πουλιά που θα βάλεις μέσα. Έχασα 2 απ τα καλύτερα πουλιά μου έτσι. Η ευλογιά αντιμετωπίζεται συμπτωματικά. Η συνταγή του γιατρού μου ήταν η εξής:
10 ημέρες Aviomycine σε δοσολογία 10σταγονες/100 ml
7ημέρες Aidonine σε δοσολογία 25σταγόνες/100ml
Σύνολο ημερών 17
Την 1η, 3η,5η, 7η μέρα χρησιμοποιώντας το Podagrine της TAFARM αλλοίφεις τα πόδια ξεκινώντας ΑΠΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΝΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΚΥΡΙΩΣ ΣΩΜΑ μέχρι τα νύχια.

Όσο αναφορά την προοπτική για την εξέλιξη της ασθένειας, ο γιατρός είπε ότι ΑΝ το ξεπεράσει, μπορεί να παραμείνει φορέας.
 
Πλάκα κάνεις;
Τα πουλάκια αυτά αν έχουν ευλογιά είναι ακατάλληλα για οποιοδήποτε άλλο πουλί σε απόσταση μικρότερη από 10 μέτρα, μη σου πω παραπάνω.
Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε θα τους φερθείς με αξιοπρέπεια. Να εξηγούμαστε.
 
βασικα δεν ειναι δικα μου τα πουλια. Και απλα θελω να ενημερωσω για την κατασταση που υπαρχει γιατι ο κτηνιατρος ειπε απλα οτι ειναι καποια μολυνση. Τελοσπαντων αν αργοτερα μαθω τι φαρμακα εδωσε θα σας τα αναφερω για να μου πειτε τι ακριβως ειναι αν ξερετε.
 
καλησπερα. Με τα φαρμακα που μας εδωσε ο κτηνιατρος μεσα σε μια μερα ειχε πολυ μεγαλη βελτιωση η μολυνση του καναρινιου. η κρεμα ειναι tabernil pomada. Μας ειπε να βαλουμε 7 ημέρες Aviomycine σε δοσολογία 6σταγονες/40 ml
10 ημέρες Aidonine σε δοσολογία 6 σταγόνες/40ml
Σύνολο ημερών 10
 

Συνημμένα

  • 22-6-09 (1).webp
    22-6-09 (1).webp
    29,3 KB · Προβολές: 193
  • 22-6-09.webp
    22-6-09.webp
    23,9 KB · Προβολές: 171
Το ίδιο με αυτό που σου έγραψα από τον δικό μου κτηνίατρο μόνο που αντί για Podagrine εσύ γράφεις για Tabernil Pomada. Και σε εμένα είχε πολύ καλά αποτελέσματα
 
Νικόλα είπα μοιάζει με ευλογιά.Χωρίς εξετάσεις δε ξερει κανείς. Μοιάζει με δερματική ευλογιά. Το ότι ανταποκρίνεται είναι πολύ καλό, χωρίς να σημαίνει ότι είναι ντε και καλά ευλογιά.Απλά λέω πως η πρώτη φωτό είναι ολόιδια με τη δική μου περίπτωση ευλογιάς.
 
ευλογιά κατά πάσα πιθανότητα.. Αν το είχες έξω μπορεί να κόλησε από σπουργήτι.. Μεταδίδεται πολύ εύκολα γ αυτό να το βάλεις όσο ποιο μακριά μπορείς από τα άλλα. Σε ένα βιβλίο του Βλατισλαβ Σβιεζυ(παλιό αλλά αρκετά κατατοπιστικό) προτείνει τον εμβολιασμό των άλλων πουλιών που βρίσκονται στον ίδιο χώρο.. Το μόνο που με προβλιματίζει είναι πως είναι μαύροι οι όζοι.. Ζήτα απ τον γιατρό να σου πει τι ακριβώς έχει γιατί αν είναι αυτό πρέπει να είσαι πολύ προσεκικός..
 
ευχαριστω για της απαντησης.σε 10 μερες θα τα ξαναπαει στο γιατρο και εκει θα ξερει μαλλον 100%τι συμβαινει.
 
δικη μου συνταγη...

φιλε, για πολλα χρονια εβαζα τεραμικινη σε αλοιφη και μετα σε σκονη, αφου πρωτα εβαζα τα ποδια του πουλιου μεσα σε υγρη betandine. το αποτελεσμα, μετα απο μερες να ξεραινεται το σπυρι και να φευγει. ισως μαζι και με το νυχι του πουλιου... μετα απο καιρο το πουλι θα ειναι καθαρο και χωρις προβληματα. μακρυα απο τα αλλα πουλια ομως και οσο πιο καθαρο κλουβι γινεται. Για την αρρωστεια αυτη μπορεί να φταινε τα κουνουπια που εχει ο χωρος ή και να μεταδοθηκε απο τον αερα. εγω κραταω τα πουλια μεχρι και το σεπτεμβρη σε κλειστο χωρο και δεν ξαναειδα αυτο το φαινομενο τα τελευταια 3 χρονια.
 
δηλαδη ενα καναρινι χωρις νυχια μπορει να εχει περαση ευλογια; Μαζι με τα σπυρια υπαρχει περιπτωση να πεσουν και τα νυχια; Εκτος βεβαια αν ειναι απο ατυχημα!
 
πολυ πιθανο, αλλα οχι απολυτο.. Δεν υπαρχει σιγουρη απαντηση ουτε απο ειδικους. αρρωστεια απο καναρινια σε ανθρωπο δεν εχει αναφερθει σε κανενα επιστημονικο περιοδικο. μονο απο παπαγαλουσ (ψιττακιωση)
 
Back
Top