Αναπαραγωγή To κοκατίλ μου που νόμιζα για αρσενικό γέννησε αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lucky
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lucky

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2015
Μηνύματα
2
Πόλη
Σέρρες
Καλησπέρα σε όλους είμαι πολλά χρόνια μέλος αυτού του φόρουμ αλλά όχι πολύ ενεργά! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τι συνεβη. Εδώ και 6 χρόνια έχω το κοκατιλ μου τον Lucky. Η τουλάχιστον έτσι νόμιζα. Ο Lucky λοιπόν εδώ και έξι χρόνια, Είναι ένα ημιαγριο πουλάκι λόγω ότι μου τον είχα κάνει δώρο από πετ σοπ και δεν κατάφερα ποτέ να τον εξημερωσω. Δεν γουστάρει καθόλου τα χαδακια. Αλλά ανεβαίνει που και που στο χέρι μου για λίγο, ειδικά αν κρατάω και τροφουλα. Όλα τα χρόνια πίστευα ότι είναι αγόρι. Αλλά οοοοχι. Μετά από 6 χρόνια έκανε αυγό. 3 αυγά παρακαλώ. Είναι φυσιολογικό? Δεν θα έπρεπε να έχει γίνει αυτό νωρίτερα ίσως? Εννοείται όχι γονιμοποιημενα αυγά, δεν έχει έρθει σε επαφή με άλλο πτηνό πέρα από ένα καναρίνι σε άλλο κλουβί στο ίδιο δωμάτιο για λίγο καιρό που φιλοξενήθηκε.
 
@lucky ουουου! μυρίζομαι υβρίδιο! 😄. Να τα χαίρεσαι κ τα δύο. Πρέπει να του δώσεις ασβέστιο. Για το αν έπρεπε να το έκανε νωρίτερα,δεν ξέρω, εκτός, μήπως λέω μήπως το έκανε κ δεν το είδες. Ακραία περίπτωση μου κάνει να το έφαγε για να αναπληρώσει πρωτεινες κ ασβέστιο ! Πάντως δες αυτό
 
Είναι φυσιολογικό, με την έννοια ότι συμβαίνει. Το γιατί αποφάσισε να κανει τα αυγά τώρα μάλλον εξαρτάται από τις συνθηκες. Περισσότερη ζέστη, ώρες ύπνου, χρόνος άλλης απασχολησης. Επειδή τα κοκατίλ δυσκολα σταματούν άπαξ και ξεκινησουν την ωοτοκία, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή. Ύπνο πάνω από 14ωρες την ημέρα, πολλά παιχνίδια, πολλή άσκηση και καθόλου αυγο/αυγοτρφοή εκτός αν έχει πτερόρροια. Θα χρειαστεί επίσης να συμβουλευτείτε πτηνίατρο τόσο για συμπληρώματα λόγω ωοτοκίας, όσο και για συμβουλές περαιτέρω ελεγχου των ορμονών.
 
Back
Top