Γενικά To κοκατίλ μου τρώει τις κουτσουλιές του

Άλκηστη

PB Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2009
Μηνύματα
352
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα,
Γεια σας,

σημερα ο Πεπε το κοκατιλ μου αλλα και αλλες μερες πηγαινει στον πατο
του κλουβιου τους και τρωει τις κουτσουλιες του ενω εχουν φαι!
 
ο πεπε και τρωει και πινει
η διατροφη τους ειναι
3 ειδων αμμου
βιταμινη πολυχρωμη
σπορους υγειας
αυγοτροφη
και σχεδον καθε μερα φρουτακια και λαχανικακια
κσι τρωει απ ολα!
 
Ισως η ποσοτητα, που παιρνει, καποιων στοιχειων απο αυτα που του χρειαζονται να μην ειναι ικανοποιητικη.

Γιατι δεν εχει σχαρα το κλουβι στο πατωμα και φτανουν στις κουτσουλιες; Ποσο συχνα καθαριζεις το κλουβι;
 
το κλουβι το καθαριζω μερα παρα μερα και το πλενω τον πατο παλι
μερα παρα μερα και το κλουβι το πλενω καθε βδομαδα
δυστηχως το κλουβι δεν εχει σχαρα
αλλα τα χριστουγεννα θα τους παρω αλλο που εχει σχαρα!
 
Να ρωτήσω κατι: γιατι εχει 3 ειδη άμμο και ποιες ειναι αυτές;
Τι είναι οι σπόροι υγείας και τι οι πολυχρωμες βιταμίνες; Θα μπορουσες να βαλεις μια φωτογραφια των προιόντων που του δίνεις ( την συσκευασία);
 
η βιταμινη απλως ειναι κιτρινη κοκκινη και πρασινη και η αμμος ειναι μια κοκινη για κοκατιλ και 1 με πιο πολυ αμμο και η αλλη εχει πιο πολλα οστρκα!
 
Αν η βιταμίνη που περιγράφεις είναι αυτη που πουλάνε χυμα σε διαφανα σακουλακια στα πετ σοπ, καλυτερα αφαιρεσέ την αμέσως. Οχι μονο δεν ειναι ωφέλιμη αλλα σε συνδυασμο με αυγοτροφή καθημερινα θα βλαψεις τα πουλάκια σου :)

Ποιός σου συνεστησε να παρεις 3 ειδών άμμο; Μηπως ειναι λίγο υπερβολικό; Οι σπόροι υγειας ποιοι είναι;
Με συγχωρεις αν γινομαι κουραστικη με τις τοσες ερωτήσεις μου, αλλα μαλλον κατι δεν κανεις καλα όσον αφορα την διατροφη των πουλιων σου και κατα συνεπεια εχουν οδηγηθεί σε καποιου ειδους διατροφικη ελλειψη.
 
η βιταμινη ειναι συσκευασμενη
οι σποροι υγειας ειναι της beaphar και ειναι κατι πολυ μικρα σπορακια
και τις αμμους τις βαζω σε πολυ μικρες ποσοτητες μεσα σε ενα μικρο μπολακι
και η αυγοτροφη ειναι της beaphar
καθε ποτε να βαζω τη βιταμινη και την αυγοτροφη;
 
Από οτι φαινεται φροντιζεις καλά τα πουλάκια σου! Μπραβο που τους παιρνεις συσκευασμενες τροφές. Νομιζω ομως πως ειναι υπερβολη να χρησιμοποιεις και βιταμινη και αυγοτροφη σε καθημερινη βαση και μαλιστα αν τα πουλια δεν ειναι σε αναπαραγωγικη φαση. Καλυτερα να δινεις μονο αυγοτροφή και οχι σε καθημερινη βαση. Διαβασε και το λινκ που σου εβαλε ο Ανεστης σε προηγουμενο μυνημα και ειδικα το ποστ #3 της Σοφιας.
 
εχω αρχισει διατροφικη προετημασια γιατι τα χριστουγεννα θα του βαλω φωλια!



τη βιταμινη να τη βαζω μερα παρα μερα και την αυγο τροφη οταν δεν θα εχουν
τη βιταμινη ;
 
εγω ξερω οτι τις κρυες εποχες ειναι καταληλες για την περιοδο αναπαραγωγης
 
Αλκηστη, αν δεν δω τι ειδους βιταμινη ειναι αυτη που τους χορηγεις δεν μπορω να σου δωσω συμβουλες. Νομιζω πως η αυγοτροφη, ( ή το αυγό), οι σπόροι, η αμμος, το σουπιοκόκκαλο, τα φρουτα και τα λαχανικα ειναι πολυ καλα για την διατροφη τους.

Αφου τα προετοιμαζεις για αναπαραγωγή καλυτερα να σε συμβουλεψουν μελη που εχουν ασχοληθει σχετικά ή ενας πτηνιατρος.
 
τη βιταμινη την εβγαλα απο την συσκευασια της οταν την πειρα και την εβαλα σε
μπολακι για να ειναι το ραφι που εχω τις τροφες και τετοια για να ειναι ταχτοποιημενα
και ολες οι τροφες και τα υπολοιπα ειναι σε μπολακια!
 
δηλαδη δεν κανει να τους δινω αυτη την βιταμινη;

δεν ειναι ακριβως ετσι!
ειναι συσκευασμενη και εχει κιτρινα κοκκινα πρασινα μπαλακια...
 
Τι μαρκα ειναι; Μηπως ξερεις; Αν ειναι αυτη η βιταμινη που σου εδειξα παραπανω οχι δεν κανει. Δεν ειναι καν βιταμινη αυτο το πραγμα!
 
δεν ειναι σιγουρα ετσι!
οπως ειπα στο ποστ #16
ολες οι τροφες και τα σχετικα τα εχω βαλει σε μπολακια αλλα τη δευτερα θα
παω στο πετ σοπ για να παρω σιουπιοκοκαλο και θα δω τη μαρκα και θα σε
ενημερωσω!
 
Back
Top