Φροντίδα To κοκατιλ μου έγινε ξαφνικά επιθετικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης dioninje
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

dioninje

PB New Member
Εγγραφή
24 Απρ 2008
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
εχω ενα κοκατιλ περιπου 7 μηνες και τα πηγαιναμε πολυ καλα μαζι του δηλ. τον ταιζαμε στο χερι, ερχοταν πανω μας, μας φωναζε οταν τον αφηναμε μονο του αλλα ξαφνικά εγινε επιθετικος δεν μας θελει μολις βαζουμε το χερι να τον παρουμε μας δαγκωνει. Πεταει μολις πλησιασουμε ενω ειναι εξω απο το κλουβι του. Μηπως φταιει οτι ειναι σε αναπαραγωγικη ηλικια ή μηπως οτι την πρωτοχρονια ενας ξενος εβαλε το χερι του με στο κλουβι και τον δαγκωσε σε σημειο που να μην τον αφηνει και φοβηθηκε;τι να κάνω; Του εχω παρει το φαγητο του και το δινω οταν πεινασει και να ερθει κοντα μου.
 
Δεν γνωρίζω από κοκατίλ, αλλά ξέρω πως σίγουρα τρόμαξε με τον ξένο που έβαλε το χέρι του μέσα και επίσης πως δεν θα καταφέρεις τίποτα παίρνοντας του το φαγητό. Σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να τους δίνεις χρόνο και χώρο. Και όχι να τους παίρνεις το φαγητό, γιατί μοιάζει με τιμωρία.
 
Δεν το καταλαβαίνουν καν σαν τιμωρία.. Απλά είναι ένας τρόπος να σε ''αντιπαθήσει'' περισσότερο. Σίγουρα ο ξένος που εισέβαλε στον χώρο του τον επηρέασε. Με υπομονη και σταθερά βήματα θα ξανακερδίσεις την εμπιστοσύνη του.. Δοκήμασε να το δελεάσεις με κάτι που του αρέσει πολύ και όχι στερώντας του τη βασική τροφή.
 
Εγινε επιθετικος απο τοτε που εβαλε ο ξενος το χερι του στο κλουβι; Κατα πασα πιθανοτητα αυτο θα φταιει! Θεωρει το κλουβι 'ασυλο' του. Το κοκατιλ μας που ειναι εξημερωμενο και εκτος κλουβιου, μας φιλαει, καθεται πανω μας και στα χερια μας κλπ οταν ειναι μεσα στο κλουβι του δε θελει πολλα πολλα! Ποσο μαλλον το δικο σου που εισεβαλλε ξενος μεσα! Συμφωνω απολυτα με τη φιλη Ρια! Μην το αφηνεις να πειναει για να ερθει κοντα σου! Αυτο ειναι τιμωρια επειδη φοβαται! Κατα τη γνωμη μου προσπαθησε να ξαναχτισεις σιγα σιγα τη σχεση που ειχατε! Πες οτι τον πηρες σημερα πρωτη μερα στο σπιτι και γρηγορα θα σε ξαναεμπιστευτει!
 
τρωει απο το χερι μου αλλα οταν παω να το χαιδεψω με δακγωνει
 
Ε μην τον χαιδευεις! Μην το ζοριζεις το πουλακι! Υπομονη και θα σε ξαναεμπιστει!
 
Σιγουρα η εισβολη ενος ξενου στο κλουβι του μπορει να επαιξε το ρολο της και κατα τη γνωμη μου κακως που το επετρεψες. Μπορουσες να το βγαλεις εσυ απο το κλουβι και μετα να το δωσεις να το κρατησουν αλλοι.

Οι παπαγαλοι δεν αντιλαμβανονται την τιμωρια. Ποσο μαλλον η τιμωρια με το φαγητο ειναι απολυτα λαθος. Τα πουλια τρωνε συχνα και δεν ειναι δυνατον να εισαι μονιμως διπλα του και να του δινεις εσυ φαγητο οταν "νομιζεις" εσυ οτι πειναει.

Μηπως εχετε το κλουβι κρεμασμενο πιο ψηλα απο τα κεφαλια σας; Εαν ναι τοτε αυτος ειναι ενας ικανος λογος για να προκαλεσει μια τετοια συμπεριφορα.

Τα κοκατιλ δεν ειναι γνωστα πουλια για τις επιθετικες τασεις τους ουτε κατα την περιοδο αναπαραγωγης εκτος και αν υπερασπιζονται καποια φωλια που και παλι περισσοτερο πιστευω τα θηλυκα γινονται νευρικα.
 
Τα κοκατιλ στην περιοδο αναπαραγωγης γινονται επιθετικα, τουλαχιστον το δικο μου ειχε γινει. Ουτε να μας βλεπει ηθελε κ ταυτοχρονα μας τσιμπαγε, κατι που δεν συνηθιζει καθολου. Φυσικα ηταν οι ορμονες και οχι εσκεμμενη αλλαγη συμπεριφορας. Κρατησε ενα μικρο διαστημα (2 εβδομαδες) οπου τον πλησιαζα για να του βαλω φαγητο και του μιλαγα ηρεμα απο αποσταση παντα. Δεν ειναι καλο να τα αγνοουμε και τελειως. Μετα, εν μια νυκτι, επανηλθε στα φυσιολογικα επιπεδα.
Οσον αφορα στο θεμα φαγητου. Ξερω οτι εχεις καλες προθεσεις κ ξερω πολυ καλα ποσο στεναχωριεσαι οταν το παπαγαλακι σου σε αποφευγει η παει να σε τσιμπησει. Πολλες θεωριες λενε οτι για να το κανεις να ερθει κοντα σου, η για να το μαθεις διαφορα τρικ πρεπει να πειναει κ να βλεπει οτι εσυ κρατας φαγητο για να το δελεασεις. Ειναι μεγαλο λαθος κ συνηθως την επιλεγουνε γιατι θεωρειται η πιο γρηγορη μεθοδος. Για μενα ειναι εγκληματικο να τους στερουμε τροφη για τα μαθουμε να ερχονται κοντα μας, το δικο μου εμαθε να τρωει απο το χερι μου χωρις ποτε να το υποβαλλω σε πεινα. Απλα περασε αρκετος καιρος κ μια αδιακοπη προσπαθεια να του δειξω οτι το χερι ειναι καλο.
Οι παπαγαλοι, αντιθετα με τα σκυλια και τις γατες, δεν ερχονται στον ανθρωπο για το φαγητο κ στη συνεχεια δενονται μαζι τους. Ερχονται αφου εχουν χτισει αμφιδρομες σχεσεις εμπιστοσυνης κ αφου εχουν σταματησει να τους φοβουνται. Επισης οπως επισημαινεται πιο πανω, δεν εχουν καμια συναισθηση της τιμωριας. Μονο μεσω θετικης ενθαρρυνσης βελτιωνονται.
Τελος το γεγονος οτι ο ξενος εβαλε το χερι του μεσα στο κλουβι ισως ειναι ενας λογος αλλα δεν τον θεωρω καθοριστικο. Το κλουβι ειναι το αβατο τους. Ακομα και οταν το καθαριζεις πρεπει να το εχεις βαλει καπου αλλου.
Τελος, καλο ειναι να μην τον εμπιστευεσαι σε ανθρωπους που δεν ξερουν πως να τον χειριστουν. Η κοινωνικοποιηση ειναι σημαντικοτατη σε παπαγαλους, μιας κ ειναι κοινωνικα οντα. Αλλα, αν και εχω γινει αντιπαθητικη στο παρελθον, επειδη αρνηθηκα να δωσω το κοκατιλ μου σε μικρα παιδια (για να παιξουν!?) η σε ενηλικες που το επιαναν λες και ηταν μπαλα αντι-στρες, μην ξεχναμε οτι ειναι πουλακια μικρα και ιδιαιτερα ευθραυστα. Οσοι ανθρωποι τον πιανουν(αν κ συνηθως τους επιλεγει ο ιδιος), εχουν παρει ειδικες οδηγιες για το πως πρεπει να φερθουν ωστε να ειναι κ οι ιδιοι αλλα κ το κοκατιλ χαρουμενοι.
 
Back
Top