Γενικά To κοκατιλ μου θελει να κοιμαται στο κρεβατι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lianita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lianita

PB Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Αθήνα
Το κοκατιλ μου εδω κ 2 βραδυα πεταει απο το κλουβι του κ κοιμαται στα ποδια μου... Τονιζω οτι κοιμαται με το κεφαλι πισω που δειχνει οτι ειναι ηρεμος και νιωθει ανετα.
Αυτο εχει ξαναγινει στο παρελθον οταν πεταγε απο το κλουβι του πανω μου κ παλι κοιμοτανε η διπλα μου στο μαξιλαρι. Πολλες φορες οταν ελειπα απο το σπιτι κ γυριζα τον εβρισκα στο μαξιλαρι μου (αργα το απογευμα η βραδυ).
Ειναι τρομερα γλυκουλι κ δε θελω να του χαλαω χατιρι, κ δεν ειναι επικινδυνο γιατι παντα εχω τον νου μου οταν κοιμαμαι αλλα νομιζετε οτι ειναι σωστο για εκεινον; Σκεφτομαι να του παρω ενα καλαθι με ενα ανετο μαξιλαρι κ να τον βαζω διπλα μου να κοιμαται μιας κ του αρεσουν οι μαλακες επιφανειες οταν κοιμαται... Τι νομιζετε;
 
Λιάνα εγώ θα έλεγα να τον είχες μέσα στο κλουβί του τη νύχτα για να είσαι σίγουρη ότι δεν θα του συμβεί κάτι. Τα cockatiels τρομάζουν εύκολα κατά τη διάρκεια της νύχτας και δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσει αν του συμβεί. 🙄
 
Εχεις δικιο, απλα αν επιμενει να ερχεται, μηπως νιωθει καλυτερα; Μηπως η ιδεα του καλαθιου ειναι καλυτερη; τι γνωμη εχεις;
Το βραδυ δεν παθαινει φοβιες, γιατι εχω παντα φως αναμμενο (το χρειαζομαι κ γω αλλωστε).
 
Γενικά δεν είναι καλό να κάνεις ο,τι θέλει ο παπαγάλος σου. Πρέπει να δείχνεις ότι εσύ είσαι στην κορυφή της ιεραρχίας και παίρνεις τις αποφάσεις.
Εγώ αν ήμουν στην θέση σου δεν θα τον είχα έξω τα βράδια... Τώρα αν εσύ θέλεις μπορείς να κάνεις μια δοκιμή και να δεις τις αντιδράσεις του. :)
 
Σ'ευχαριστω Αναστασια, η αληθεια ειναι οτι κανει οτι θελει. Θα προσπαθησω να ειμαι πιο 'αυστηρη" μαζι του.
 
Ειναι επικινδυνο διοτι ατυχηματα παντα μπορει να συμβουν. Εχω διαβασει ιστορια αλλου στον διαδικτυο που κατα λαθος το πλακωσε στον υπνο και δεν ακουστηκε τιποτα... ☹

Ειναι καλο να γυρναει στο κλουβι του το βραδυ. Καλυτερα κατα τη γνωμη μου να μην του βγαζεις τελειως την ιδεα του κλουβιου για ολη την ημερα διοτι οταν καποια στιγμη χρειαστει να τον βαλεις στο κλουβι του τοτε θα περασει πραγματικα ασχημα και θα στρεσαριστει. 😉
 
Καλησπέρα, σίγουρα αυτό που θέλει όταν έρχεται δίπλα σου δεν είναι η μαλακή επιφάνεια που του προσφέρει το στρώμα αλλά η παρουσία σου. Θέλει να κοιμάται κοντά στο "ταίρι" του. Συνεπώς αν θες μπορείς και -δίκιο έχουν τα παιδιά- πρέπει να τον έχεις στο κλουβί το βράδυ και το κλουβί να το έχεις δίπλα σου...

Καλές ξάπλες... :D
 
Back
Top