Γενικά To κοκατιλ μου κανει παρα πολλα σφυριγματα

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Καλησπερα σε ολο το forum! Εχουμε να πουμε πολλα γιατι εχω καιρο να σας πω τα νεα των πουλιων μου για να μου δωσετε συμβουλες!Λοιπον το κοκατιλ μου εκτος απο το fiu fiu που το κανει εδω και 1,5 μηνα προσαθει σιγα σιγα να μιμιθει κι αλλους ηχους, οπως το χαροπατα διομου χερια τα χτυπω και αλλους! Τα οποια του τα μαθαινω εγω! Θα αναρτησω ενα ιντεο για να δειτε! Αυτο σημαινει οτι ειναι αρσενικο;Ειναι 4 μηνων!
 
Καλησπέρα Δήμο δε νομίζω να μπορείς να καταλάβεις αν είναι αρσενικό από τόσο νωρίς. Τα σφυρίγματα τα κάνουνε και τα θηλυκά και τα αρσενικά πάντος
 
Μπράβο, προχωράτε μια χαρά :)
Σε σχέση με το φύλο, συμφωνώ με τον Βάϊο δεν μπορείς να το καταλάβεις από αυτήν την συμπεριφορά.
 
Το δικό μου θηλυκό είναι αρκετά φωνακλού, βασικά σε όλο το δωμάτιο αυτή ακούγεται :)

Μαρια, αλλο ειναι η "ομιλητικοτητα" κι αλλο το να ξεσηκωνει ηχους απο τοσο μικρο. Δεν εχω ακουσει ουτε για ενα θηλυκο με τετοιο ταλεντο, μαλιστα σπανια ειναι κι αυτα που μαθαινουν κατι περα απο τη μονοτονη κραυγη των θηλυκων κοκατιλ.
 
Επειδη δεν εχω εμπειρια ακομη με τα κοκατιλ (ειναι το πρωτο μου κοκατιλ) δεν ξερω τι μπορει να σημαινουν τα σφυριγματα για αυτο ρωταω εσας που εχετε εμπειρια με τους παπαγαλους. Εκτος απο τα σφυριγματα, τα οποια δεν ειναι μονοτονα οπως λεει ο κ.Ανεστης ειναι σαν μελωδιες οπως και σας ειπα, χεραιταει κι ολας οταν του λεω "κανε γεια"αλλα το κανει και μονος του χωρις εντολη! Ενα αλλο πραγμα που του εχω μαθει ειναι να ερχεται στο χερι μου οταν το φωναζω. Επισης πρεπει να πω πως εμενα με εχει περισσοτερη εμπιστοσηνη απο ολα τα αλλα μελη της οικογενειας! Τα σφυριγματα τα κανει μονο οταν ειναι μεσα στο κλουβι και θελει να βγει εξω, δηλαδη ολη την μερα που ειναι μεσα στο κλουβι διοτι παντα θελει να κανει βολτες μεσα στο σπιτι! Οταν τον εχω εξω και φευγω απο το σημειο που ειναι ο Φρουφρου (παπαγαλος) τσιριζει δυνατα και αρχιζει να πεταει προς το μερος μου η ακομα κι αν βαριεται να πεταξει ερχεται περπατοντας, ακομα και αν ειναι τα αλλα μελη της οικογενειας μονο σε εμενα φοναζει δυνατα και ερχεται επανω μου! Συνηθως εγω τον βγαζω απο το κλουβι. Επισης οταν καθομαι καπου καθεται και αυτος για ωρα πανω στο ωμο μου και φτιαχνει τα φτερα του! Ενα αλλο που με εντυπωσιαζει ειναι πως σκυβει το κεφαλι του οταν θελει χαδια! Εχει μανια μετο χαρτι νεα το κεςανει κομματακια και οταν παει νακενι κατι που ξερει οτι δεν ειναι σωστο διοτι τον μαλλονο με κοιταει πρωτα και σιγα σιαγα πλησιαζει να κανει την χαζομαρα του! Ειναι πολυ ταλεντουχος και μαθαινει πανευκολα τα κολπα. Πηρα και harness απο τον κυριο Tzavetzio αλλα μονο 5 φορες του το φορεσα για εξω διοτι χαλσε ο καιρος τωρα αλλα του το φοραω και μεσα στο σπιτι για 10 λεπτα για να το συνιθισει, δεν εχει ιδιετερο προβλημα το φοραει ανετα. Ο Φρουφρου ειναι πολυ δεμενος μαζι μου αλλα και με την οικογενεια μου!
 
Μπράβο Δήμο, πολύ χαίρομαι, να σου ζήσει! Να τον προσέχεις σαν τα μάτια σου, φτου φτου και φρόντιζε την διατροφή του που δεν αμφιβάλλω, είσαι σχολαστικός, αλλά έτσι για υπενθύμιση :)
 
Oσο για την διατροφη και των τριων παπαγαλων μου τα δινω 1- φορες την εβδομαδα αυγο που το κατασπαραζει ο Φρουφρου και φρουτα-λαχανικα περιππου 2-4 φορες!
 
Και χόρτα, τα σκούρα πράσινα χόρτα μην ξεχνάμε :)
 
Και χόρτα, τα σκούρα πράσινα χόρτα μην ξεχνάμε :)
Μαρια εχω πει ειδη τον πατερα μου να μαζεψει λαψανες και αντιδια απο χωραφια που ξερει! Επισης τα δινω μαρουλι και αρχησα να τα δινω και σπανακι!
 
Οριτε:
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Γνήσιος τσοπάνης Δήμο... Φοβερός και ανήσυχος!
Ακούω όμως και κάποιον στο βάθος να συνδράμει με σφυρίγματα... εσύ είσαι;
 
Γνήσιος τσοπάνης Δήμο... Φοβερός και ανήσυχος!
Ακούω όμως και κάποιον στο βάθος να συνδράμει με σφυρίγματα... εσύ είσαι;
Nαι εγγω ειμαι!1Επισης τωρα κανει περισσοτερα! Θα σας δειξω κι αλλο βιντεο! Αυτον μπορω να τον παω σε διαγωνισμο;
 
Back
Top