Ασθένειες To μπάτζι μου είναι φουσκωμένο, μήπως είναι άρρωστο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης minas564
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

minas564

PB New Member
Εγγραφή
4 Νοε 2014
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Σημερα πηγα να δω τους παπαγαλους μου budgies και ειδα το αρσενικο μεσα στην τροφη και ηταν φουσκωμενος και ετρωγε. Μετα πηγα να τους αλλαξω τροφη και δεν εφευγε με τιποτα απο μεσα. Καποια στιγμη βγηκε και αναιβηκε πανω στο χερι μου και προσπαθουσε να βγει εξω απο το πορτακι. Μετα τον βαλαμε σε ενα μικρο κλουβι μονο του. Μετα εφαγε παλι και εκατσε μετα απο το φαγητο καο κοιμοταν.☹
Μηπως ειναι αρρωστια;
 
Τι ωρα εγινε αυτο; Πλεον χειμωνιαζει σιγα σιγα και τα πουλακια κοιμουνται νωριτερα λογω του οτι σκοτεινιαζει και νωριτερα... Μηπως ηταν επειδη φουσκωνε για να κοιμηθει;
 
Επισης πιστευω κακως του αλλαξατε αμεσως κλουβι... Αυτο μπορει να το στρεσαρει περισσοτερο το πουλακι.. Παντως οπως και να χει αστον τωρα να κοιμηθει και τον βαζεις αυριο στο κλουβι του.. Περιμενε βεβαια και απαντησεις απο εμπειροτερους..
 
τον αλλαξαμε κλουβι για να μην κωλησει και στα αλλα 4 παπαγαλακια!
Αμα εχει καμια αρρωστια.
 
Βγαλε μας φωτογραφιες τις κουτσουλιες του σε καθαρη κολλα Α4. Εξω τα ειχες; Ποσο καιρο το εχεις το πουλακι, ζουσε παντα μαζι με τα αλλα 4?
 
ναι εξω τα εχω,το εχω περιπου 2 χρονια. Το ενα απο παντα τα αλλα δυο τα γεννησαν και το αλλο το πειασαμε.

2014-11-04 20.02.17.webp
 
Όταν πήγες να τα δεις σήμερα πόσο καιρό είχες να παρατηρήσεις και να δεις τα πουλάκια;
Βάλε φωτογραφία που σου είπε ο Ανέστης και των κουτσουλιών και του πουλιού γενικά.
Έξω που τα έχεις τι εγκατάσταση τους έχεις κάνει για να μην κρυώνουν;
 
Κρατησε το χωριστα οπως σωστα εκανες και μεσα στο σπιτι. Ακους θορυβο οταν αναπνεει; Τα μπατζι δεν ειναι πουλια για εξω, ειναι αρκετα ευαισθητα και μειωνεται αρκετα το προσδοκιμο ζωης τους. Κοιταξε κι εδω Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι | Σελίδα 3 | PetBirds για να βρεις καποιον γιατρο που θα το εξετασει για να σου δωσει περισσοτερες συμβουλες και θεραπεια.

edit: οι κουτσουλιες δεν ειναι κακες ισως λιγα παραπανω υγρα για μπατζι αλλα τα κακα ειναι σχηματισμενα κι ολα ευδιακριτα.
 
τα εχω σε ενα μεγαλο κλουβι και δεν γινεται να τα βαλω μεσα αλλα τους εχω βαλει γυρω γυρω ναϊλον για να κοβει λιγο ο αερας
κι εχω φωναξει ηδη κτινιατρο και θα ερθει σε λιγο.

Α επισης ειναι ενας απο διπλα που αναβει συνεχεια το τζακι και μυρηζει πολυ.
μπορει να ειναι κι απο αυτο;
 
Ναι μπορεί να είναι από το τζάκι, ιδίως αν καίει ό,τι να ναι.
 
Μπορει να ειναι κι αυτο με το τζακι, θα σου πει ο γιατρος αφου φωναξες. Αλλα γιατι πηρες τετοια πουλια τα οποια ειναι πανευκολα μεν στη φροντιδα τους αλλα προοριζονται για μεσα στο σπιτι;

Μην ξεχασεις να μας ενημερωσεις σχετικα με το τι θα σου πει ο γιατρος. 😉
 
Πάντως δεδομένων των συνθηκών από την μια το κρύο από την άλλη το τζάκι του γείτονα, θα έλεγα πάρε μια μεγάλη ζευγαρώστρα και βάλτα μέσα για τον χειμώνα και την άνοιξη βλέπεις τι θα κάνεις.
Πες μας και τι σου είπε ο γιατρός.
 
Αλλα γιατι πηρες τετοια πουλια τα οποια ειναι πανευκολα μεν στη φροντιδα του αλλα προοριζονται για μεσα στο σπιτι;
ειχα ρωτησει και μου ειπαν οτι γινετε κι εξω να τα βαλω!😕

Πες μας και τι σου είπε ο γιατρός.
θα σας πω οταν ερθει!
 
ο παπαγαλος καλυτερευσε και ειπε οτι ειναι υγειεστατος αλλα να του δινω κατι φαρμακα προλυπτικα!
 
ενα παρασιτοκτονο για εξωτερικα παρασιτα και για σκουλικια εντερου. κατι τετοιο.
 
οταν μπορεσεις θελω σε παρακαλω να τραβηξεις ενα βιντεο το πουλακι οταν ειναι φουσκωμενο και να μας το δειξεις. Ο γιατρος το επιασε στο χερι του το φυσηξε απο κατω κλπ;δεν σου ειπε να κανεις εξετασεις;
 
Back
Top