To νέο του σπίτι του Μπάμπη (Budgie)

Vassilis S

PB Member
Εγγραφή
12 Αυγ 2011
Μηνύματα
89
Καλησπέρα σας, ο Μπάμπης μετακομίζει και σας παραθέτω παρακάτω το νέο του σπίτι 55 x 30 και 40 ύψος. Νομίζω ότι πλέον θα αισθάνεται αρκετά άνετα. Είναι ίδιοκατασκευή, έχει σουπιοκόκκαλο και θέση για 3 τροφοθήκες και μερικές λιχουδιές καθημερινά προς το παρόν (γιατί είμαστε στον όγκο). Καβίλιες για πατήθρες και ένα πευκόκλαδο για να ανεβοκατεβαίνει. Έχει γίνει με καρέ για να μπορεί να σκαρφαλώνει. Από πάνω έχω προσαρμόσει πευκόκλαδα ώστε να ανεβαίνει και να χαζεύει και 1-2 παιχνίδια. Σύντομα θα εμπλουτιστεί με περισσότερα παιχνίδια. Τα πευκόκλαδα ψήθηκαν για 1 ώρα στους 105 βαθμούς, έβγαλαν τα ρετσίνια τους στέγνωσαν και είναι ότι πρέπει. Έχει σχάρα από κάτω και σε απόσταση από τον χειροποίητο πάτο από χαρτί για να μην φτάνει τα πεταμένα. ΘΑ βάψω και την πορτούλα του και θα είναι εντάξει. Νομίζω ότι θα περάσει κάλα. Θα βρώ μια καλύτερη λύση για πάτο αν έχετε να προτείνετε κάτι, παρακαλώ θα το εκτιμούσα.
Φυσικά σχόλια προς βελτίωση ευπρόσδεκτα

IMG_20210321_165938.jpg
IMG_20210321_165931.jpg
IMG_20210321_165922.jpg
 
Τέλειο κάτι τέτοιο θα φτιάξω και εγώ για την ασπρουλα χίλιες φορές αυτό πάρα τα έτοιμα κλουβιά! Μια ερώτηση προστατεύει από επιθέσεις γερακιών κλπ;
Ναι γιατί είναι καρέ. Δεν χωράει το πόδι ούτε του γερακιού ούτε της κουκουβάγιας όπως στα κάθετα κάγκελα
 
@Vassilis S Πολύ καλή δουλειά αυτό θα κάνω και εγώ να εξασφαλίσω την προστασία τα έτοιμα κλουβιά δεν βοηθάνε. Κρατάω την Φοτω να την δείξω στον γνωστό μου που ξέρει. Να το χαρεί ο Μπάμπης ευχαριστώ!
 
Η κατάσταση έχει βελτιωθεί πολύ όσον αφορά την κατοικία του Μπάμπη, πλέον το κλουβί είναι μονίμως ανοιχτό και μπαινοβγαίνει κατά βούληση. Τον περισσότερο χρόνο εκτός κλουβιού τον περνά σε αυτό το αυτοσχέδιο δεντράκι που του έφτιαξα. Έκοψα κι ένωσα δύο μέτρια κλαδιά από αγριελιά. Είναι ένα σκληρό ξύλο που αφού το έγδαρα και το γυαλοχάρτισα το έβαλα σε μια βάση, κρέμασα παιχνίδια και έχει τρελαθεί... Μόνο εμείς μένουμε ακόμα στο νοίκι...

y4mrh6YqoeveWbLBHW1dl6h3oePvpWYxP-JUZQNiTjz39deqnCJMG0Ml3Q8xzv8ZtiR_Um0-bk_pcVAY6BFwZuMxp1TNRbRrovWCPEk4dC6S3DO_eQhmsXMhjWiAxzOkFGckLALYTSdE7fv2tSzZ-gWP76gCyOF5ssigKpBWoDoKeolnc-UFM-6TKbt6NCbn7ASsnTljwOOwrAo06w-tBZAYNrAkhuB3gEBNDP1_141kx8


y4mtxvZvSkr6cXaXuYlX93uCEHJ5VB6i9miuea_kqj-v2yAFBvLr5X0UiosEzdruJ4PrEt5hutRm2SrpQgA_Yq05uATLB1bwWwAI9rhsk97eMucRz7MSsqyzwXhhtyfGykQq3fOEllWRrbR_03eRJDNF_URrOI9myhZ_ohMGuQmI-bLWwcS8mIKtidJx7fpPOPaqYpyX9O6lhL-9Ni_dI3TODz3gXYNIRfyPJaxaGNkTCM
 
Αν βάλεις κ συντριβάνι λουλούδι που είχα δει κ στο φόρουμ για να κάνει το μπάνιο του, το έκανες το εθνικό πάρκο! 😄
[automerge]1651469158[/automerge]
Τυχεράκιας ο Μπάμπης. Σπιταρώνα χωρίς ΕΝΦΙΑ. Τα ύστερα του κόσμου! 😜
 
Back
Top