Γενικά To νεο μας budgie ο Κερμιτ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Lianita
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Lianita

PB Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2008
Μηνύματα
200
Πόλη
Αθήνα
Πριν λιγες μερες αγορασα ενα ενηλικο αρσενικο Budgie και το ονομα αυτου Κερμιτ (επειδη ειναι πρασινωπος). Απο τις πρωτες κιολας μερες ειναι αρκετα ηρεμος, δεν τσιμπαει καθολου και ηδη τον εχουμε βγαλει απο το κλουβι για να κανει τις βολτες του. Ακομα δεν ειναι εντελως εξημερωμενος αλλα ανακαλυψα τον θαυμασιο χαρακτηρα του ειδους του. Το κακο(για μενα) ειναι οτι εχει αδυναμια στην μητερα μου. :D
Τελος με χαρα ανακαλυψα οτι τρωει φρουτα με ιδιαιτερη ευχαριστηση. Αντιθετα με το κοκατιλ μου που αρνειται πεισματικα.
Αυτα :)
 

Συνημμένα

  • ______010.webp
    ______010.webp
    27,4 KB · Προβολές: 85
Να σου ζησει.Ακου τι κολπο εκανα εγω. Οταν εφερα το πρωτο θηλυκο κοκατιλ στο σπιτι τρελενοταν να τρωει αυγο μηλο σουπιοκοκαλο κλπ. Ο αρσενικος με τιποτα ομως, ουτε να τα βλεπει. Για να το αντιμετωπισω λοιπον ταυτοχρονα οταν τους εκανα γνωριμια εβαζα στην θηλυκια αυγο και στον αρσενικο. Η θηλυκια ως συνηθως επεφτε με τα μουτρα και ετρωγε κι ετσι ο αρσενικος ζηλευε κι αρχησε να τρωει κι αυτος. Με τον ιδιο τροπο εμαθα την snowpearl να τρωει αυγο. (μεχρι στιγμης).

Αρα κι εσυ μπορεις να κανεις το ιδιο. Να βαλεις τον κοκατιλ σου να βλεπει το μπατζι που τωει λαχανικα και να ζηλεψει ωστε να φαει κι αυτο.
 
Λες; Θα το προσπαθησω αν και ειναι σε διαφορετικα κλουβια. Θα μπορουσα να το κανω στο σταντ οπου τα βαζω για να συνηθισουν το ενα το αλλο.
 
Πολύ χαριτωμένο το φιλαράκι σου! Να σου ζήσει!

Να δεις που σιγά σιγα θα εξοικειωθέι και με σένα! Μονο να προσέχεις να μην το φιλήσεις, γιατι μπορεί να μεταμορφωθεί σε... Πρίγκηπα 😉:D
 
Ελα βρε Λιανα, να σου ζησει το καινουργιο φιλαρακι!
Ειναι ομορφος, μπραβο...
Αλλα αληθεια, πως κ αποφασισες να παρεις κ αλλο παπαγαλακι κ ειδικα Budgie;
 
Καλοριζικο! Πολυ ομορφο, να σου ζησει! Πιστευω, πως βλεποντας το να τρωει φρουτα, το κοκατιλ σου θ'αρχισει να τρωει κι'αυτο
 
Λιανα να σου ζησει ο μικρος Κερμιτ! Ειναι γλυκας! Να περασετε ατελειωτες ωρες παιχνιδιου μαζι!
 
Σ'ευχαριστω Μαρακι μου! Δεν ειχα ποτε μπαντζι αλλα η αγορα του δικαιωσε την δημοφιλια του ειδους αναμεσα στους παπαγαλοφιλους. Ειναι εξαιρετικα μικρα πλασματακια χωρις ιχνος κακιας.
 
Ειναι που ειναι ομορφο απο μονο του αλλα πανω στα κλαδακια ειναι ακομα πιο χαριτωμενο!
Να το χαιρεσαι κοριτσακι😛
Να μας λες νεα του... Τις σκανταλιες του δηλαδη:D
 
Άλλο ένα κουκλάκι στην παρέα! 🙂 Να σου ζήσει Λιάνα μου και βέβαια περιμένουμε περισσότερες φωτογραφίες του!
 
Νικη, Λευτερη και Μαρια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας! Να μας ζησουν και να τα χαιρομαστε ολα τα μωρα μας!
 
Όμορφο και γλυκό το μωρό ο Κέρμιτ! Καλορίζικο να τα χαίρεσαι όλα, Ζακό, cockatiel και Budgie! Πες μας πώς τα πηγαίνουν μεταξύ τους;
 
Μαρακι μου σ'ευχαριστω. Τα κοκατιλ ειναι παρεα στο ιδιο κλουβι, το μπαντζι κ το ζακο σε ξεχωριστα κλουβια για να αποφυγουμε τα ατυχηματα. Παντως επικοινωνουν μεταξυ τους διαρκως. Αλλα μακρια και αγαπημενοι 🙂
 
Πωπω, φαντάζομαι τί θα γίνεται στο σπίτι σου! Λες να συνεννοούνται μεταξύ τους; Νομίζω οτι ο νεοφερμενος θα μάθει τα πάντα για εσένα πολύ πριν μαθεις εσύ οτιδήποτε γι' αυτόν!
 
Καθε αλλο! Ειναι παρα πολυ ησυχα! Τα εχω ολα κοντα σε παραθυρο κ τα βγαζω συνεχεια εξω αλλα δεν μιλανε πολυ. Τραγουδανε μεσα στην ημερα και ο μεγαλος (ζακο) μιλαει. Αλλα δεν ειναι της φασαριας. Τι παπαγαλους εχω, τι κουνελακια το ιδιο!
 
Αχχ, μακάρι να τραγουδούσαν και τα κουνέλια! Έτσι θα έκαναν κόρτε με το τραγούδι, και όχι με... σιχαμερά πράγματα! Πάντως νομίζω οτι ο Κέρμιτ, ως αντιπρόσωπος πολυλογάδικου ειδους μπορεί να παρασύρει τα άλλα!
 
Back
Top