Αναπαραγωγή To πρώτο μας αυγό μέσα στη φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MaryF
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MaryF

PB New Member
Εγγραφή
2 Νοε 2015
Μηνύματα
81
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,
Τα ζεμπράκια μου μετά από μία μέρα σκληρής δουλειάς ετοίμασαν τη φωλίτσα τους και μόλις χθες έκανα το πρώτο τους αυγουλάκι. Εδώ και 26 μέρες που τα έχω τρώνε αυγοτροφή, κεχρι σε τσαμπιά, σπόρους, σέλινο, άνηθο, μαρούλι που τους αρέσει πάρα πολύ ανα δυό μέρες εναλλάξ και από χθες σουσάμι και βραστό αυγό. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ ευδιάθετα, μπανιαρίζονται συχνά απλά η θηλυκιά μου τον ξεπουπούλιασε το σβέρκο του αρσενικού για δύο μέρες πριν κάνει το αυγό της
Ισχύει ότι είναι σημάδι ότι ήθελε να ζευγαρώσει γι΄αυτό τον τσιμπούσε εκει; Και επίσης, θα ήθελα τη γνώμη σας, για το χώρο που ζουν. Μόλις βγαίνει ο ήλιος τα έχω έξω στο μπαλκόνι το οποίο είναι κλειστό με νάυλον σχεδόν παντού και μόλις πέφτει ο ήλιος τα παίρνω μέσα! Κάποιες φορές παρατηρώ μία βραχνάδα στη θηλυκιά αλλά μετά από λίγη ωρά φεύγει. Να ανησυχήσω;Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,
Τα ζεμπράκια μου μετά από μία μέρα σκληρής δουλειάς ετοίμασαν τη φωλίτσα τους και μόλις χθες έκανα το πρώτο τους αυγουλάκι.
  • To κλουβι τους ειναι μικρο για αναπαραγωγη χρειαζονται μεγαλυετερο.
  • Η πατηθρα στη μεση και μπροστα στην ταιστρα να βγουν δεν χρειαζονται, οπως και η κουνια τα ζεμπρακια δεν παιζουν με παιχνιδια και η κουνια κλεβει ζωτικο χωρο πτησης.
  • Καλο ειναι η ποτιστρα να μην ειναι πανω απο σκευη με φαγητο διοτι τα πουλια θα κουτσουλησουν το φαγητο τους.
  • Η μπανιερα δεν πρεπει να ειναι μονιμα μεσα στο κλουβι καλυτερα να μπαινει το πρωι για 10 λεπτα και μετα να αφαιρειται.
  • Δεν μπαίνοβγαινουμε τα πουλια καλυτερα να ειναι μεσα σε σταθερο σημειο χωρις πολυκοσμια με ησυχια.
  • Το ξεπουπουιασμα του αρσενικου μαλλον δειχνει οτι εψαχνε για υλικο φωλιας και δεν εβρισκε για αυτο ξεπουπουλιασε το αρσενικο.
  • Τελος, η βραχναδα δεν δειχνει κατι καλο σιγουρα αλλα δεν ειμαι ο ειδικος για να σου πω, ελπιζω να βοηθησα.
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και σίγουρα θα τις τηρήσω σαν αρχάρια που είμαι, απλά θα ήθελα να κάνω κάποιες διευκρινήσεις...
  • Από τότε που έβαλα τη κούνια δείχνουν να διασκεδάζουν και τα δυό γιατί περνάνε αρκετά λεπτά την ημέρα πηγαίνοντας πέρα δώθε πάνω της. Θα ήθελα να δω και κάποιες άλλες γνώμες αν πρέπει αν την αφαιρέσω ή όχι
  • Τη μπανιέρα τη βάζω μόνο για μισή ώρα όταν εκτίθενται στον ήλιο και μετά την αφαιρώ
  • Η βραχνάδα δεν είναι καθημερινό φαινόμενο, γίνεται μια στο τόσο, αλλά θα το τσεκάρω αν συνεχιστεί και γίνει πιο έντονη
  • Όσον αφορά το κλουβί το μέγεθος της ζευγαρώστρας αρκεί;
  • Το μέσα έξω δεν ξέρω πως να αποφύγω γιατί τα βγάζω έξω για τον ήλιο που από όσο έχω διαβάσει τους χρειάζεται και μέσα στα σημεία που μπορεί να τοποθετηθεί το κλουβί δεν τα βρίσκει ήλιος..
  • Τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα τα αλλάξω αμέσως και ευχαριστώ πολυ ^_^
 
Το μέσα έξω δεν ξέρω πως να αποφύγω γιατί τα βγάζω έξω για τον ήλιο που από όσο έχω διαβάσει τους χρειάζεται και μέσα στα σημεία που μπορεί να τοποθετηθεί το κλουβί δεν τα βρίσκει ήλιος..
Εκτος το οτι το μεσα εξω μπορει να προκαλεσει αναπανευστικα προβληματα οπως να κρυωσουν και εσυ μετα θα τρεχεις και δεν ειναι μονο το οικονομικο αλλα και το ψυχολογικο για σενα, επισης οταν αναπαραγωνται τα πουλια πρεπει να μενουν σε σταθερο σημειο με την ησυχια τους αλλιως θα παρατησουν τη φωλια
 
Εκτος το οτι το μεσα εξω μπορει να προκαλεσει αναπανευστικα προβληματα οπως να κρυωσουν και εσυ μετα θα τρεχεις και δεν ειναι μονο το οικονομικο αλλα και το ψυχολογικο για σενα, επισης οταν αναπαραγωνται τα πουλια πρεπει να μενουν σε σταθερο σημειο με την ησυχια τους αλλιως θα παρατησουν τη φωλια
οκ! Θα βρω ένα μέρος που να τα έχω ήσυχα και ασφαλή, γιατί το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να τα βλέπω να ζουν ευτυχισμένα και πάνω απ΄ολα να είναι υγιή! Και πάλι σε ευχαριστώ για τις συμβουλές 👍
 
Συμφωνώ σε όσα λέει ο Βαγγέλης ( @evans ) και θα ήθελα να ξαναπώ:

Όσον αφορά το κλουβί το μέγεθος της ζευγαρώστρας αρκεί;
όχι είναι μικρό για αναπαραγωγή zebra. Μπορεί να είναι μικρά πουλιά αλλά θέλουν αρκετό χώρο για να πετάνε.. Τώρα όμως που έκανε το πρώτο αυγό απαγορεύεται να τα κουνάς και πόσο μάλλον να τους αλλάξεις κλουβί! Μόλις τελειώσει αυτή η γέννα καλό θα ήταν να τα βάλεις σε μια ζευγαρώστρα για καναρίνια!
 
Μαίρη καλημέρα, το αυγό δεν το βάζουμε ολόκληρο μέσα στο κλουβί, όπως βλέπω στο βίντεο. Κόψε το στη μέση και βάλε το μισό μαζί με το τσόφλι. Μετά από λίγες ώρες το απομακρύνεις. Τι άλλο μισό το βάζεις στο ψυγείο και το προσφέρεις την επόμενη μέρα.
Αφαίρεσε την κούνια και άσε μόνο 2 πατήθρες μέσα. Δεν υπάρχει αρκετός χώρος και για αυτό τσιμπιούνται. Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν; Καλή επιτυχία.
 
Μαίρη καλημέρα, το αυγό δεν το βάζουμε ολόκληρο μέσα στο κλουβί, όπως βλέπω στο βίντεο. Κόψε το στη μέση και βάλε το μισό μαζί με το τσόφλι. Μετά από λίγες ώρες το απομακρύνεις. Τι άλλο μισό το βάζεις στο ψυγείο και το προσφέρεις την επόμενη μέρα.
Αφαίρεσε την κούνια και άσε μόνο 2 πατήθρες μέσα. Δεν υπάρχει αρκετός χώρος και για αυτό τσιμπιούνται. Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν; Καλή επιτυχία.
Θα το κάνω με το αυγό δεν το ήξερα :D Ναι τα είδα αρκετές φορές

Δυστυχώς,τα άλλαξα. Έχουμε 2 αυγουλάκια, ευτυχώς μπήκαν μέσα στη φωλιά και τα βλέπω ευδιάθετα. :)Είναι ενταξει τώρα πρέπει να βγάλω κάτι ή να αλλάξω θέση σε πατήθρες, ποτίστρες για να τα βάλω στο μέρος τους και να μην τα ενοχλήσω ξανά; Πρόσθεσα επίσης ασβέστιο στο νερό τους..
 

Συνημμένα

  • IMG_20151109_150736.webp
    IMG_20151109_150736.webp
    95 KB · Προβολές: 45
Δυστυχώς,τα άλλαξα. Έχουμε 2 αυγουλάκια, ευτυχώς μπήκαν μέσα στη φωλιά και τα βλέπω ευδιάθετα. :)Είναι ενταξει τώρα πρέπει να βγάλω κάτι ή να αλλάξω θέση σε πατήθρες, ποτίστρες για να τα βάλω στο μέρος τους και να μην τα ενοχλήσω ξανά; Πρόσθεσα επίσης ασβέστιο στο νερό τους..
H μεσαια πρασινη πατηθρα ειναι περιττη μετα μην τα ενοχλησεις 🙂
 
Βάλε την μία πατήθρα μπροστά από την είσοδο της φωλιάς και την άλλη στην άλλη άκρη ώστε να πετάνε και λίγο. Τα μεράκια βάλτα πιο ψηλά στο ύψος της πατήθρας! Και φυσικά ξύλινες πατήθρες θα ήταν πολύ καλύτερες!

Τυχερή είσαι που δέχτηκαν την αλλαγή! Τώρα μην τα πολυενοχλείς!
 
Back
Top