Γενικά To budgie ζευγαρακι μου

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Σημερα καθαρισα το κλουβι με τα Budgie μου και ειπα να σας τα συστισω! Πως σας φαινονται... Κουκλια εεε;

Απο εδω ο Μιτσος!
x6oHaB9.jpg


Και, απο εδω η Μερρυ!
0WD0OwA.jpg


Ενα αγαπημενο ζευγαρι!
05SOuu5.jpg
 
Πολύ όμορφο ζευγαράκι φτου φτου να σου ζήσουν!
Φιλικά θα σου πω, πρέπει σχετικά άμεσα να βάλεις στο πρόγραμμα αλλαγή κλουβιού. Έχει πολλές σκουριές και οι παπαγάλοι δαγκώνουν τα κάγκελα και δηλητηριάζονται. Το ίδιο ισχύει και για το κουδουνάκι της κούνιας. Βγάλε το και πέτα το.
Επίσης αν πάρεις νέο κλουβάκι θα πρέπει να είναι αρκετά μεγαλύτερο.
Ωραίες οι πατήθρες.
Την θαλασσιά ταίστρα εκεί που την έχεις εύκολα λερώνεται. Ανέβασέ την στο πάνω επίπεδο δίπλα στην πατήθρα.
Στην πόρτα βάλε μανταλάκι, αυτές οι πόρτες ανοίγουν εύκολα από τα παπαγαλάκια.
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά κάποια πραγματάκια να τα έχεις υπ' όψιν σου :)
Κουκλάκια είναι και έτοιμο ζευγάρι :)
 
Για το κλουβι και το κουδουνακι το ξερω εχω σκοπο να αλλαξω το κλουβι και να φτιαξω ενα μεγαλυτερο με κουνελορσυμα! Ευχαριστω για τις παρατηρισεις!
 
Για το κλουβι και το κουδουνακι το ξερω εχω σκοπο να αλλαξω το κλουβι και να φτιαξω ενα μεγαλυτερο με κουνελορσυμα!
... Το κουνελόσυρμα δεν είναι κατάλληλο υλικό για κατασκευή κλουβιού παπαγάλων διότι κινδυνεύουν τα πουλιά να δηλητηριαστούν και να πεθάνουν
 
Μπορείς να βρεις άνετη ζευγαρώστρα γύρω στα 25 ευρώ απ' ότι λένε τα παιδιά εδώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εχω δει κατασκευες κλουβιων για παπαγαλους με κουνελορσυμα και για να μην σκουριαζει το βαψανε με ενα ειδικο βιολογικο σπρεει και το αφησανε να στεγωνσει για μια με δυο εβδομαδες ετσι ωστε να φυγει η μυρωδια! Επισης η κατασκευες αυτες ειναι φεγατες ειναι σαν αγοραστες και ειναι με αλουμινενιο σκελετο και φυσικα εντελως ακινδυνες για τα πουλακια!
 
Δεν ξέρω πολλά από κατασκευαστικά, εγώ σου είπα την τιμή για να συγκρίνεις με το κόστος της ιδιοκατασκευής.
 
Ναι ξερω εχω δει τετοιες κλουβες αλλα γιατι να μην δωσω λιγα παραπανω χρηματα και να κανω ενα μεγαλυτερο κλουβι και φυσικα ακινδυνο! Εχω κανει κατι ξυλινες τεραστοιες κλουβες με κουνελορσυμα για κουνελια οποτε ξερω πως φτιαχνονται αλλα φυσικα η κλουβα για τα παπαγαλακια θα ειναι με περισσοτερη προσοχη διοτι ειναι πιο ευαισθητα και μπορουν να χτηπησουν ευκολα!
 
Πολύ ωραία, φυσικά ο περισσότερος χώρος είναι πάντα προτιμότερος.
Μπορείς να ανοίξεις θέμα εδώ Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων με τις λεπτομέρειες του διαθέσιμου χώρου και να πάρεις ιδέες και γνώμες από άτομα που έχουν εμπειρία στα κατασκευαστικά και ως προς τα υλικά και ως προς το τεχνικό μέρος.
Εγώ θα σου πω, σε μια μεγάλη κλούβα με πουλιά, το βασικό είναι οι πόρτες ώστε να έχουμε πρόσβαση άνετα σε κάθε σημείο και η σχάρα και το συρτάρι του πάτου για εύκολη καθαριότητα.
Καλή επιτυχία ό,τι κάνεις!
 
Δηλαδή Μαρια μια ζευγαρωστρα είναι αρκετή για τους συγκεκριμένους παπαγάλους; Μπορούν να ζευγαρώσουν μέσα σε αυτήν;
 
Back
Top