Ασθένειες To budgie μου έβγαλε σπόρια με σάλια απο το στόμα του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης meniam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

meniam

PB Member
Εγγραφή
28 Οκτ 2020
Μηνύματα
1.130
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το budgie μου ήταν μια χαρά σήμερα, το έβγαλα από το κλουβί να πετάξει όμως πιάστηκε το νυχάκι του σε ένα ύφασμα οπότε χρειάστηκε να το πιάσω για να του το βγάλω και τρόμαξε αρκετά, μετά από λίγο εκεί που καθόταν άρχισε να βγάζει σποράκια από το στόμα του μαζί με σάλια και όταν σταμάτησε πήγε μέσα στο κλουβί και έκλεισε τα ματάκια. Ξέρει κανείς γτ το έκανε αυτό με την τροφή; Υπάρχει περίπτωση επειδή τρόμαξε; Μήπως τον πείραξε κάτι;
 
Μετά από λίγη ώρα φάνηκε εντάξει, είχε ζωντάνια έπαιξε μίλησε έφαγε, δεν είδα να βγάζει κάτι άλλο βέβαια κάποια στιγμή βρήκα λίγα σποράκια στο πάτωμα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είχαν μείνει από πριν
 
Κακώς το έβγαλες να πετάξει. Οι έξοδοι αυτού του είδους προσφέρουν μόνο στρες σε μη εξημερωμένα πουλιά. Ο εμετός μπορεί να προήλθε απο το στρες ή απο κατα λάθος σφίξιμο στον πρόλοβο απο τα χέρια.
 
@Φοίβος εξημερωμένο είναι το πουλάκι και κάθεται πάνω μας και τρώει από τα χέρια μας και μπαίνει μόνο στο κλουβί, απλά τρόμαξε που μπλέχτηκε. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες 🙃, το πουλάκι είναι εντάξει σήμερα οπότε ή από το στρες ήταν ήταν το πίεσα στην προσπάθεια μου να το ξεμπλεξω
 
Back
Top