Διατροφή To budgie μου δεν τρώει λαχανικά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Evina

PB New Member
Εγγραφή
2 Δεκ 2020
Μηνύματα
40
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα ομάδα!όπως σας είπα έχω ένα μπατζι αρσενικό άγριο αλλά μετά από υπομονή κ πολλή αγάπη μπορώ ν του δίνω φιλάκια κ να τον χαϊδεύω!το θέμα είναι ότι δεν αγγίζει καθόλου λαχανικά!ότι βάζω πάει για πέταμα!τον έχω ελεύθερο όλη μέρα κ πάει όποτε θέλει μέσα!επίσης σήμερα δε βγήκε καθόλου έξω κ λίγο ανησυχώ!μια συμβουλή κάποιος για τα λαχανικά κ για το ότι δεν βγήκε καθόλου σήμερα; Είναι φυσιολογικό; Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!
 
Και εγώ το ίδιο θέμα είχα...μπορείς να δοκιμάσεις να τους τα δώσεις σε μορφή chop...υπάρχουν διάφορα βιντεάκια στο ίντερνετ για το πώς να φτιάξεις...έτσι μπορεί να δοκιμάσει...ριξτου και λίγη από την τροφή του μέσα μήπως και το δελεάσεις...πελετ σπόρια δεν ξέρω τι δινεις...Τώρα για αυτό που είπες με το κλουβί πως δεν βγήκε καθόλου δεν ξέρω να σε βοηθήσω...μπορεί απλά να βαριοτανε...τι να πω, καλύτερα θα σου πούνε οι άλλοι
 
@Evina καλησπέρα, τα λαχανικά είναι ένα κλασικό θέμα το οποίο αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι.

Μπορείς να δοκιμάσεις τους παρακάτω τρόπους :

1) Διαφορετικούς τρόπους κοπής, μπορεί να φαίνεται απλό. Μερικές φορές είναι και αποδοτικό.
2) Να του τα βάζεις χωρίς να το καταλαβαίνει, φτιάχνοντας κάποιο κέικ (εξαιρετική συνταγή) ή μπισκότα για το πουλάκι
"κρύβοντας" μέσα ότι διαφορετικά δε θα έτρωγε 😉
3) Pellets σαν συμπληρωματική διατροφή με τους σπόρους , τα οποία περιέχουν και λαχανικά.

Με κάποιον ή με όλους συνδυαστικά τους τρόπους , θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρος.

Το ότι δε βγήκε σήμερα έξω δε σημαίνει απαραίτητα κάτι. Είναι κινητικός; Τρώει; Πίνει; Αν ναι μην ανησυχείς μόνο και μόνο γιατί δεν ήθελε σήμερα να βγει είναι και αυτά με τα φεγγάρια τους 🌓.
 
Κοψτα αν θες τα λαχανικά διαφορετικά μήπως του φανεί περίεργο και το φάει ή τρωγε λίγο μπροστά του και κάνε επιφωνήματα ενθουσιασμού μπορεί να μπει στον πειρασμό να τα δοκιμάσει κ μετά να του αρέσουν ! Τώρα για το ότι δεν βγήκε λογικά δεν θα είχε όρεξη για καλό όμως και για κακό παρακολουθησε την συμπεριφορά του περισσότερο αυτές τις μέρες
 
@Evina Πόσο όμορφος είναι❤️️️️️εν το μεταξύ μοιάζει με τον δικό μου νομίζω 😆

https://community.petbirds.gr/attachments/screenshot_20201205-213620-jpg.77179/?hash=b9362a71ee84d915e6342fa39a9125d5
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20201205-213620.webp
    Screenshot_20201205-213620.webp
    20,9 KB · Προβολές: 4
Όταν τον πήρα Φλεβάρη Μ είπαν ότι είναι περίπου 6μηνων αλλά ακριβώς δεν ήξεραν!
[automerge]1607202725[/automerge]
Μπορείς ν καταλάβεις περίπου;έτσι ήταν όταν τον πηρα
 

Συνημμένα

  • IMG_20201205_231037.webp
    IMG_20201205_231037.webp
    87,4 KB · Προβολές: 7
Back
Top