Ασθένειες To Budgie μου είναι φουσκωμένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Budgie.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Budgie.

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2013
Μηνύματα
20
Καλησπέρα στην παρέα! 26-8-14 αγορα ενα μπάτζι τον Blue μεσα σε 5 μερες αρχισε να τρώει απο το χέρι μου και να το βγάζω εξω απο το κλουβί ( σκέφτομαι να του ψαλιδίσω λιγο τα φτερα γιατι καποιες φορές καταλάθος χτυπάει στους τοίχους ή σε αλλα αντικείμενα. Προχθές ανοιξε η μανα μου την μπαλκονόπορτα και εκάνε ρεύμα μολις την είδα την έκλεισα απο τότε και μετά ώρες-ώρες είναι φουσκωμένο και λίγο άκεφο αλλα ώρες-ώρες. Τί να κάνω δεν μπορώ να το βλέπω έτσι ανησυχώ. Και στο χωριο που είμαι ουτε κτηνιατρο έχουμε ουτε πτηνιατρο οπότε ακούω συμβουλές...

Facebook
[url="https://www.facebook.com/photo.php?fbid=566261703503018&set=gm.10153015173509863&type=1]Facebook[/URL]

Στις φώτο αυτές είναι κανονικά!
 
Εαν το πουλακι δεν ηταν μπανιαρισμενο και να μην εχει στεγνωσει το θεωρω λιγο δυσκολο να αρρωστησε καλοκαιριατικα απο ρευμα αερα. Τα μικρα σε ηλικια πουλακια κοιμουνται αρκετα. Δεν το λεω για να σε καθησυχασω αλλα για να το εχεις κι αυτο υποψιν σου. Παρατηρησε τις κουτσουλιες του, βαλε μια λευκη κολλα Α4 στο πατωμα του κλουβιου και βγαλε τις φωτογραφια να δουμε κι εμεις. Αν μπορεσει καποιος να βγαλει συμπερασμα που θα σε βοηθησει, θα σου πει σιγουρα.
 
Είναι 6 μηνών. Το βράδυ θα βγάλω φώτο κανονικά μου φάνηκαν! απλα επειδή είναι φουσκωμένο ανχώθηκα πολύ γιατί αν και το έχω λιγες μέρες αλλα το αγαπώ πολύ αν και σήμερα με δάγκωσε πολύ! :/
 
Αν δεν έχεις εμπειρία, να μην ψαλιδίσεις τα φτερά του. Όταν το έχεις έξω να έχεις τραβηγμένες τις κουρτίνες για να μην χτυπάει στα τζάμια. Διάβασε και αυτό Πουλιά που πετούν ελεύθερα μέσα στο σπίτι .
Κάνε αυτό που σου είπε ο Ανέστης να δούμε λίγο τις κουτσουλιές και ετοίμασε ένα τσάι από ρίγανη, βασιλικό και θυμάρι αν έχεις, αραίωσέ το με νερό κατά 50% και δώσε αύριο αντί νερού και για 3-4 μέρες. Ακόμα και αν δεν έχει κάτι, που το εύχομαι, καλό θα του κάνει.
Βλέπουμε κουτσουλιές και τα ξαναλέμε.
 
Οι κουτσουλιές του κανονικες μου φαίνονται σε λιγο θα βαλω και μια φώτο!

10656-srn.webp
 
Εμένα μου φαίνεται κανονική απο την λιγη εμπειρία που έχω!
 
Ναί και παλιά είχα και κόκατιλ ! Για 7-8 χρόνια περίπου αλλα ήταν πολύ αγριο το μπάτζι τώρα που πήρα είναι ήμερο (πρώην αγριο) και συνολικά μέχρι τώρα εχουν περάσει απο τα χέρια μου περίπου 8-9 πουλιά!
 
Μα λευκή είναι αυτή που βάζουμε στο φωτοτυπικό μήπως φταίει η φώτο!
Προφανώς. Δυστυχώς με αυτή την εικόνα εγώ προσωπικά δεν μπορώ να πω με σιγουριά.
 
Θα βγάλω και θα την ανεβάσω το απόγευμα! :/
 
Πιστεύω πως φταίει ο φωτισμός... Αν δεν είναι λόγω φωτισμού και είναι τόσο κόκκινη η κουτσουλια του τότε πιστεύω πως μάλλον υπάρχει θέμα... ☹
 
Ο φωτισμός είναι απο κόντά είναι πράσινο σκούρο προς το μαύρο! Καμία σχεσή με κοκκινο πάντως
 
Back
Top