Ασθένειες To budgie μου κουνάει το πόδι του νευρικά

harabudgie1

PB New Member
Εγγραφή
9 Ιουν 2015
Μηνύματα
344
Πόλη
Πάτρα
Λοιπον γεια σας αυτος ειναι ο νινο καθως καθεται στην κουνια του στην πατηθρα κουναει το ποδι του νευρικα σαν να πηγαινει να παισει και να κρατιεται. Βοηθεια
 
Αυτος ειναι ο Νινο βιντεο δν μπορω να ανεβασω δεν ξερω γιατι.

160.webp
 
Χαρά αν το πουλάκι έχει κάτι, δεν μπορείς να το βοηθήσεις και εμείς μαζί σου, γράφοντας δυο αόριστες κουβέντες κάθε 24 ώρες.
Ή θα το πας σε γιατρό άμεσα ή θα ανεβάσεις video ή τουλάχιστον θα κάτσεις και θα γράψεις αναλυτικά τι του συμβαίνει και τι βλέπεις, μήπως καταλάβουμε κάτι να βοηθήσουμε.
 
Το πουλακι οταν καθεται στην πατηθρα ξαφνικά καθε τρεις και λιγο ανασηκωνει το ποδι του και το αφηνει παλι να ακουμπησει στην πατηθρα αλλες παλι φορες τον ενοχλει τοσο που αρχιζει και το δαγκωνει.
 
Βγάλε μία πολύ κοντινή και καθαρή φωτογραφία του ποδιού αυτού.
Εσύ το βλέπεις κόκκινο ή πρησμένο;
 
Αυτό το κάνει συνέχεια ή κατά διαστήματα;
Παρεμπιπτόντως οι πατήθρες αυτές είναι εντελώς ακατάλληλες για όλα τα πουλιά αλλά κυρίως για παπαγαλάκια.
 
Το κανει συνεχεια
Τότε πρέπει να το δει επειγόντως γιατρός. Κάποιο πρόβλημα νευρολογικής φύσης, ίσως κάποιος όγκος, δεν μπορώ να ξέρω, πρέπει να το δει πτηνίατρος.
Χρειάζεται να κινηθείς πιο γρήγορα απ' ότι απαντάς στα μηνύματα Χαρά μου. Ίσως να μην είναι κάτι σοβαρό αλλά μπορεί και να είναι.
Ενδέχεται να φταίει και η διατροφή αλλά δεν το βλέπω ως πιο πιθανόν. Του έδωσες κάτι καινούργιο πρόσφατα; Έχει κάποια κακή συνήθεια; Π.χ να δαγκώνει και να μαδάει την μπογιά από τα κάγκελα; Κάτι άλλο που έχεις προσέξει; Τι τρώει γενικά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τιποτα τετοιο τρωει φρουτα λιγο λιγοτερο λαχανικα σουπιοκοκαλο συσκευασμενη τροφη ντελι νατσιουρ
και λιγο πιο σπανια αυγο
 
Πόσον καιρό το έχεις το πουλάκι και πότε παρουσίασε αυτό το σύμπτωμα;
Πάντως πρέπει να αλλάξεις αυτές τις πατήθρες με στρογγυλές οπωσδήποτε. Το έπιασες να δεις από κάτω το ποδαράκι του μήπως έχει κάποια πληγούλα;
 
Εγώ πάλι δε βλεπω κάτι ανησυχητικό...Αλλά καλού κακού πήγαινε το σε έναν γιατρο
 
Κάποτε ενα παπαγαλάκι μου ειχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά που περιγράφεις. Όταν το έπιασα στα χέρια μου διαπίστωσα οτι είχε με ξηροδερμια στο πόδι που του προκαλουσε ενοχληση. Το τιναζε νευρικα σαν να είχε τικ και το δάγκωνε με το ράμφος του. Του έκανα λιγες μερες θεραπεία επάλειψη και των δύο ποδιών με epithol cream, και σε λίγες μέρες τα συμπτώματα υποχωρησαν.
Προσπάθησε να πιάσεις το πουλάκι για να δεις τι του συμβαίνει. Αν διαπιστωσεις κάτι παρόμοιο βαλτου κρεμουλα μέχρι τα μπουτάκια του προσέχοντας να μην πασαλείψεις τα φτερά του.
 
Το πουλακι το εχω περιπου 4 χρονια εδω και 2 εβδομαδες την 1η εβδομαδα δεν το ειχα προσεξει τοσο το ειχα δει να το κανει αλλα δν πραλαβαινα να κα κανω κατι με προβλημα το σχολειο μου.
Ωσο για τις πατηθρες το απογευμα θα το τακτοποιησω.
Βρηκα τι ειχε το πηρα στο χερι εχει κατι σαν σπυρι με ξυροδερμια θα παω για επιθολ το απογευμα
 
Βρηκα τι ειχε το πηρα στο χερι εχει κατι σαν σπυρι με ξυροδερμια θα παω για επιθολ το απογευμα
Σήμερα κλείνουν νωρίς το απόγευμα τα μαγαζιά μην το αφήσεις για πολύ αργά.
Μικρή ποσότητα epithol με καθαρά χέρια και ελαφρύ μασάζ για αρκετή ώρα. Μην ακουμπήσεις τα φτερά και πούπουλα με την αλοιφή και το λερώσεις.
Την αλοιφή θα την βάλεις στα δύο δάκτυλα σου, αντίχειρα και δείκτη, θα την επεξεργαστείς λίγο και μετά θα κάνεις το μασάζ στο πουλάκι.
 
Καλύτερα πρωινή ώρα, όχι πριν τον ύπνο. Και όταν λέμε βράδυ; Τι ώρα κοιμάται;
Να αλλάξεις τις πατήθρες με στρογγυλές το είπαμε; Άλλαξέ τις όσο γίνεται πιο άμεσα. Ξύλινες πρέπει αλλά και πλαστικές καλύτερες από αυτές που έχεις.
 
Back
Top