Ασθένειες To budgie, o Κιτσάρας, είναι άρρωστος

niva2gr

PB Member
Εγγραφή
20 Ιουλ 2008
Μηνύματα
965
Πόλη
Λιβαδειά
Λοιπόν, πριν απο λίγες μέρες, την περασμένη Τρίτη, αγόρασα τον Κίτσο απο πετ σοπ. Εξ' αρχής δεν φαινοταν πολύ καλά, γιατί είχε διάρροια, και δεν έτρωγε πολύ. Ενώ εχτές φαινόταν κάπως καλύτερα σήμερα καθόταν όλη μέρα φουσκωμένος, κουνώντας την ουρά του, με μισόκλειστα μάτια. Η διάρροια εξακολουθεί, και γύρω απο το ράμφος έχει ξεραμένα πούπουλα, μάλλον απο μύξες. Αυτό που με ανησυχησε ιδιαίτερα είναι οτι, αν και δεν είναι εξημερωμένος, σήμερα που τον έβγαλα απο το κλουβί ήταν ήρεμος και μάλιστα κοιμήθηκε! Δεν πιστεύω οτι εξημερώθηκε, αλλά οτι αισθανόταν πολύ άρρωστος για να αντιδράσει.
Απο τότε που ήρθε έχει φάει μόνο σπόρους.
Στη Λιβαδειά (και γενικώς στη Βοιωτία) δεν υπάρχει πτηνίατρος. Έτσι η ερώτησή μου είναι η εξής: Μπορούν οι πτηνίατροι της λίστας να με βοηθήσουν τηλεφωνικώς, ή έστω να δώσουν κάποιες οδηγίες στον κτηνίατρό μου;
Εγώ τί μπορώ να κάνω μέχρι τότε;
 
Μαρια μπορεις να στειλεις δειγμα απο κουτσουλιες σε πτηνιατρο για να κανει εξετασεις, κ εγω ετσι κανω!
Σιγουρα ενα τηλεφωνο σε εναν πτηνιατρο απο τη λιστα θα σε βοηθησει!
Περαστικα!
 
Εγώ τί μπορώ να κάνω μέχρι τότε;
Να του δίνεις να τρώει μόνο σπόρους και να του βάλεις στο νερό του μια πολυβιταμίνη για πουλιά. Τα υπόλοιπα θα σου τα πει ο κτηνίατρος.

Περαστικά εύχομαι.
 
Μόλις πήγα και τον είδα.
Είναι πολύ πιο άρρωστος και μάλλον δεν θα επιβιώσει, ούτως ή άλλως. τον βρήκα ζωντανό ακόμα στον πάτο του κλουβιού, ξαπλωμένο στα πλάγια με κλειστά τα μάτια. Το μικρούλι φαίνεται οτι έχει σπασμούς γιατί ανά στιγμές ξαφνικά κυρτώνει όλη την σπονδυλική του στήλη προς τα πίσω. Με τον ίδιο τρόπο είχε πεθάνει και το πρώτο μου χαμστεράκι. Λίγες ώρες μετά απο αυτή τη φάση είχε γίνει μπλε το δέρμα του και ο σπασμός είχε γίνει μόνιμος. Το πήγα στον κτηνίατρο για ευθανασία. Μόνο μετά την ένεση της ευθανασίας σταμάτησε ο σπασμός, χαλάρωσαν τα μάτια, που ήταν σφιχτά κλειστά, και για λίγα λεπτά επανήλθε και η αναπνοή της. Λέω τώρα φεύγοντας για τη δουλειά να τον πάω και αυτόν για ευθανασία. Τί λέτε;
 
Μαρακι λυπαμαι παρα πολυ! Δεν προλαβες να τον χαρεις κιολας! Να τον θυμασαι με αγαπη!
 
☹para πολυ κριμα.. Ουτε εβδομαδα δεν εκλεισε κοντα σου... Ελπιζω να μπορεσεις να βρεις ενα υγειες κουκλο αργοτερα...
σταματισε να κουραζετε ο ομορφουλης!
 
Κριμα... Μαρια αν σκοπευεις να παρεις αλλο τωρα το κλουβι πρεπει να το αποστηρωσεις παρα πολυ καλα με ξυδι καυτο νερο και μπετατιν. Πατηθρες νερο μπολακια κλπ πετα τα καλυτερα.
 
τι να πω βρε μαρια...
πολυ λυπαμαι...
βρες εναν καλο κτηνιατρο απ τη λιστα να μπορεις να του στελνεις εστω κουτσουλιες για εξεταση.
μπορεις να ζητησεις κ μαιλ , αν χρειαστει να στειλεις κ φωτο για ενδεχομενο προβλημα που φαινεται

πριν παρεις αλλο πουλι δωσε να το εξετασουν καλου κακου.

φροντισε κ την καθαριοτητα χωρου (οπου ειχε επαφη το πουλι) κ εννοειται του κλουβιου :neutral
ελπιζω να μην σου ξανατυχει 😕

η μπουμπουκιτσα ειναι καλα; θελει μαλλον λιγο παραπανω προσοχη, γιατι ετσι πως τα λες, πιθανοτατα θα ναι κολλητικο.:neutral
 
Ευχαριστώ παιδιά για τα καλά λόγια! Εύα δεν κινδυνεύουν τα άλλα πουλιά γιατί ο Κίτσος ήταν σε καραντίνα. Τελικά πράγματι αυτό το μέτρο ΣΩΖΕΙ ΖΩΈΣ! Θα ρωτήσω και τον κτηνίατρό μου αν δεν τον πειράζει να συνεργαστεί με κάποιον πτηνίατρο απο τη λίστα, αν προκύψει πάλι πρόβλημα.
 
Εύα δεν κινδυνεύουν τα άλλα πουλιά γιατί ο Κίτσος ήταν σε καραντίνα.
αν αληθευει μαρακι, εκεινο που μου χε πει ο γιατρος μου για τα 800μετρα, η καραντινα που τα ειχες μπορει να μην ειναι κ τοσο αποτελεσματικη 😕
εσυ προσεξε οσο μπορεις.
φυλαγε τα ρουχα σου που λενε...
ελπιζω να πανε ολα καλα :)
 
βρε μαρια μου,.. Μην κανουμε ολοι το γιατρο!
εγω σου πα τι μου ειπε.
απο κει κ περα, προφανως εξαρταται κ απ το ανοσοποιητικο του καθε πουλιου κ ποιος ξερει απο ποσες αλλες παραμετρους
κ οι ιωσεις ειναι κολλητικες αλλα δεν κολλαμε ολοι!
 
Back
Top