Φροντίδα To cockatiel μου δαγκώνει ξαφνικά ενώ το χαϊδεύω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Anagg
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Anagg

PB New Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2023
Μηνύματα
15
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα εχω ένα αρσενικό cockatiel 10 μηνών και εδώ και καιρό έχει μια περίεργη συμπεριφορά. Αρχικά ενώ το χαιδεύω μια χαρά,ξαφνικα γυρνάει και με δαγκώνει με μανία μέχρι να βγάλω το χέρι μου καθώς δαγκώνει δυνατά κάποιες φορες . Όταν βάζω το χέρι εντός κλουβιού για να φτιάξω κάτι μέσα σε αυτό, έχει αμυντική στάση και ετοιμαζεται να δαγκώσει κάνοντας έναν ήχο. Επίσης, όταν βλέπει τα πόδια μας τραγουδάει σε αυτά και ανεβαίνει πάνω στα δάκτυλα και τρίβεται οπως και στη κουρτινα αλλα και μέσα στο κλουβί του.Αφού τελειώσει χαρούμενο τραγουδάει. Υπάρχει πρόβλημα με αυτη τη συμπεριφορά;;;
Με τη αδερφή μου δεν ξέρω έχει φάει κόλλημα και νομίζω τη βλέπει σαν ταίρι καθώς όταν τη ακούει τη φωνάζει και όταν τη βλέπει της τραγουδάει με τα φτερά καρδιά και κάθεται και το χαιδεύει ενω τραγουδάει χωρίς να αντιδρά.
Είχα διαβάσει ότι ίσως είναι ορμόνες. Υπάρχουν τρόποι ώστε να μειωθεί αυτή η συμπεριφορά;
 
Καλησπερα θεωρω οτι για να σταματησει αυτη η συμπεριφορά πρέπει να αυξησετε τις ωρες υπνου του πουλιου, δλδ μικροτερη διάρκειας ημερα. Απλα σκεπαστε το κλουβι και βαλτε το σε ενα ησυχο σκοτεινό μερος.
 
Σε ποια σημεία του σώματος του το χαϊδεύεις; Συμφωνώ με όσα αναφέρθηκαν ότι πρόκειται πιθανότατα για συμπεριφορά που συνδέεται με τις ορμόνες του και με την πρόταση να κοιμάται περισσότερο. Πόσες ώρες κοιμάται τώρα;
 
@sarpijk Κάθε βράδυ το σκεπάζω το κλουβί με ένα πανί αλλά δεν το σκεπάζω νωρίς. Το κλουβί ειναι σε ενα ας πούμε σκοτεινό γωνιακό σημείο στο σαλόνι στο οποίο υπάρχει τηλεόραση.Το φως της τηλεόρασης μπορεί να εμποδίσει τον ύπνο του παπαγάλου;;; Έπίσης οταν πάω να το σκεπάσω με το πανί ορισμένες φορές ανοίγει το στόμα του σαν επίθεση για να δαγκώσει. Αυτό είναι φυσιολογικό;
 
@Anagg Η γωνία σε συνδυασμό με την συμπεριφορά που περιγράφεις ενισχύει την άποψη ότι θεωρεί εκείνο τον χώρο φωλιά του. Θα άλλαζα θέση στο κλουβί αν γίνεται, θα το πήγαινα σε σημείο χωρίς γωνία και θα άλλαζα και τη διαρύθμιση του κλουβιού εσωτερικά. Επίσης θα το σκέπαζα νωρίς για να συμπληρώνει 14 ώρες στο σκοτάδι.
 
@Φοίβος το χαϊδεύω στο λαιμό και στο κεφάλι. Δεν έχω μετρήσει ακριβώς. Πάντως το πρωί αν ακούσει ήχο πάντα φωνάζει οπότε και ξυπνάει.
 
@Anagg Χρειάζεσαι ένα σκούρο πανί (μαύρο/σκούρο μπλε ή κουρτίνα σκίασης) που να μην αφήνει να περάσει φως. Και να κάνει ήχο να μην το ανοίγεις αν δεν κλείσει τις ώρες που πρέπει διότι διαφορετικά όπως βλέπεις προκύπτουν άλλα θέματα.
 
Back
Top