Διατροφή To cockatiel μου δεν τρώει

Katerina8he

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2019
Μηνύματα
12
Γεια σας.Χθες πηρα ενα cockatiel και απο τοτε δεν την εχω δει ουτε να τρωει ουτε να πινει. Εχω ανησυχησει λιγο ειναι φυσιολογικο αυτο;
Δεν ειναι μεγαλωμενη στο χερι ειναι αγρια και περιπου 6 μηνων και δεν με αφηνει να την αγγιζω.
 
Γεια σας.Χθες πηρα ενα cockatiel και απο τοτε δεν την εχω δει ουτε να τρωει ουτε να πινει. Εχω ανησυχησει λιγο ειναι φυσιολογικο αυτο;
Δεν ειναι μεγαλωμενη στο χερι ειναι αγρια και περιπου 6 μηνων και δεν με αφηνει να την αγγιζω.
Δώσε λίγο χρόνο ακόμα... Είναι στρεσαρισμένη από την αλλαγή περιβάλλοντος..
Έδωσες ίδια τροφή με αυτή που έτρωγε πριν;
 
Πολλά πουλάκια δεν τρώνε μέχρι να συνηθίσουν το νέο περιβάλλον. Ωστόσο, πες μας σε παρακαλώ σε τι ταιστρες έχεις βάλει την τροφουλα του. Εάν η τροφή του είναι σε εξωτερική κλειστή ταιστρα, όπως αυτές για τα καναρίνια, να του βάλεις τροφουλα σε ένα μπολακι μέσα στο κλουβί μέχρι να πάρεις εσωτερική ταιστρα.
 
@fortunatos, ναι της βαζω την ιδια τροφη που της εδιναν και στο petshop
θα περιμενω να δω τι θα γινει
[automerge]1549223062[/automerge]
@ζιζι, ναι της εχω βαλει μπολακι και εξωτερικη ταιστρα, εσωτερικη δεν εχω ακομα☹ θα παω αυριο να παρω
 
Τελευταία επεξεργασία:
ναι της εχω βαλει μπολακι και εξωτερικη ταιστρα, εσωτερικη δεν εχω ακομα☹ θα παω αυριο να παρω
Από τις εξωτερικές πιθανον να μην φάει ποτέ. Αφού εχεις βάλει μπολακι μην αγχώνεσαι. Όταν πεινάσει πολύ θα φάει.
 
Πραγματι σημερα εφαγε και ηπιε και νερο.Αλλα εχω μια ερωτηση ποτε πιστευετε ειναι καλη στιγμη για κανω την πρωτη επισκεψη σε κτηνιατρο;Ξερετε προληπτικα
Πολύ σωστή κίνηση να πάτε για έναν προληπτικό έλεγχο σε πτηνιατρο ή σε κτηνίατρο που ασχολείται με πτηνά (ο οποιοσδήποτε κτηνίατρος δεν θα κάνει τίποτα). Δώσε του λίγο χρόνο να συνηθίσει το περιβάλλον αλλά και εσένα ώστε να στρεσαριστει όσο το δυνατόν λιγότερο.
 
Πολύ σωστή κίνηση να πάτε για έναν προληπτικό έλεγχο σε πτηνιατρο ή σε κτηνίατρο που ασχολείται με πτηνά (ο οποιοσδήποτε κτηνίατρος δεν θα κάνει τίποτα). Δώσε του λίγο χρόνο να συνηθίσει το περιβάλλον αλλά και εσένα ώστε να στρεσαριστει όσο το δυνατόν λιγότερο.
Οκ θα περιμενω τοτε ευχαριστω:)
 
Γεια σας και παλι, μου προεκυψε ενα προβλημα με την μικρη.Χθες αρχισε να φερεται παραξενα και δεν ηξερα τι εχει, κατεβηκε αξημερωτα στον πατο του κλουβιου και αρχισε να φουσκωνει τα πουπουλα της και να ξεφουσκωνει, κατα τα αλλα μια χαρα ηταν. Σημερα ειδα πως οι κουτσουλιες της ειναι μονο υγρο, την κοιταξα λιγο καλυτερα και ειδα πως εχει μια μεγαλη κουτσουλια σκληρη που δεν μπορει να τη βγαλει. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να την βοηθησω;
 
Τι ηλικια εχει το πουλακι; φυλο ξερουμε;τι διατροφη εχει; Εγω θα σου ελεγα να τη πας σε καποιον πτηνιατρο για εξεταση!
Κοντευει 6 μηνων. Στο πετσοπ ειπε οτι ειναι θηλυκο αλλα δεν ξερω σιγουρα χωρις τεστ dna. Οσο για τη διατροφη τρωει μειγμα σπορων και λαχανικα, του εχω δωσει και πελετς αλλα δεν τα αγγιζει. Δυστυχως δεν υπαρχει πτηνιατρος ανοιχτος κυριακατικα και ηθελα να ξερω αν εγω μπορω να κανω κατι μεχρι αυριο.
 
Back
Top