Φροντίδα To galah cockatoo μου δαγκώνει τα χέρια μας

Kallimera

PB New Member
Εγγραφή
14 Αυγ 2021
Μηνύματα
7
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας! Σας είχα στείλει ότι ενδιαφερόμαστε από το καλοκαίρι για έναν African Grey. Τελικά υπέκυψα στην ιδέα του παπαγάλου με παρότρυνση του 11χρονου γιου μου και πήραμε ένα cockatoo galah! Θα σας στείλω φωτογραφίες. Ωστόσο, ενώ τον πήρα από μωρό και τον τάισα με κρέμα, ενώ έρχεται στα χέρια μας για να βγει από το κλουβί, μόλις τον παίρνουμε, μας δαγκώνει συνέχεια τα δάχτυλα. Δε μας αφήνει να το χαϊδέψουμε. Είναι σα να υποθάλπει ο ίδιος τον εαυτό του καθώς εμείς θελουμε να τον έχουμε αρκετά έξω αλλά δαγκώνει συνέχεια και εμάς και ότι μα ότι βρει μπροστά του. Ακόμη και τους τοίχους έχει φάει ο άτιμος. Παλιότερα του άρεσε να τον χαϊδεύω στο λαιμό, κάτω από το Ράμφος. Τώρα τίποτα! Ούτε λαιμό, ούτε κεφάλι! Καμία ιδέα έχετε τι να κάνω;

E7F62CA4-4745-4C10-ADCE-23EA2D6F8C92.jpeg

Πλάκα δεν έχει;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Kallimera δυστυχώς δεν δέχονται όλοι οι παπαγάλοι τα χάδια το ίδιο. Κι η δική μου παρατήρηση δείχνει ότι όσοι παπαγάλοι μεγαλώνουν χωρίς άλλα πουλιά (είτε γονείς είτε ως παρέα άλλα μικρά) κάνουν imprinting στους ανθρώπους και έχουν συχνά ανεπιθύμητες συμπεριφορές όπως το δάγκωμα. Ψάξε λίγο στο youtube την εκπαίδευση με κλίκερ ώστε να τον κάνεις να δουλεύει το πανέξυπνο μυαλό του και μην δίνεις τόση σημασία στα χάδια. Τα συγκεκριμένα κοκατού δεν είναι γνωστά ως τα πιο χαδιάρικα, είναι όμως κατά τη γνώμη μου απο τα πιο έξυπνα και μαθαίνουν κι ένα σωρό πράγματα να λένε και να κάνουν.
 
Back
Top