Αναπαραγωγή To lovebird μου γέννησε αυγά χωρίς να έχει ταίρι

xristoslamia

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
26
Πόλη
Νέα Μηχανιώνα
Γειά σας! Λοιπόν εχω ενα lovebird το οποιο ειναι περιπου 3 ετών(ετσι μου ειπε η πρωη ιδιοκτήτρια)
Εγω το εχω 2 χρονια κοντά... Πριν τα χριστουγεννα ομως ειδα αυγά ! Μπαινω διαβάζω και βλεπω οτι ειναι φυσιολογικο...
Μια φίλη μου ειπε οτι θα κανει 6-7 αυγά... Η τυπισσα ομως σημερα έκανε το 14ο της αυγο! Εννοείται οτι τις δίνω βιταμίνες!
Ερώτηση 1η: Eπειδή πρώτη φορά κανει αυγά παιζει να μην ειναι 3 ετων αλλα μικροτερη η μεγαλύτερη;
Ερώτηση 2η : Ποσα αυγα θα κανει ακόμα;
Ερωτηση 3η: Mου προτείνετε να την ζευγαρωσω η οχι;
Ευχαριστω για τον χρόνο σας!
 
Να την χαίρεσαι!
Από τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα έχει κάνει δηλαδή 14 αυγά; Με τι χρονικό διάστημα μεταξύ τους; Δηλαδή έκανε σε μια εβδομάδα 3 , σταμάτησε και μετά από μια εβδομάδα άρχισε πάλι κτλ;


Ποσα αυγα θα κανει ακόμα;
Σε αυτό δεν μπορεί να απαντήσει κανείς.
Eπειδή πρώτη φορά κανει αυγά παιζει να μην ειναι 3
Δεν έχει σημασία επειδή ζει μόνη και όχι με σύντροφο. Η δική μου κοκατιλινα που ζούσε μόνη έκανε το πρώτο αυγό όταν ήταν 4 ετών.


Mου προτείνετε να την ζευγαρωσω η οχι;
Χωρίς σκέψη θα σου έλεγα αν έχεις τη δυνατότητα, ναι. Όμως είναι κάτι που απαιτεί χρόνο, κόπο και προετοιμασία. Δεν παίρνεις ένα αρσενικό και το βαζεις αύριο μέσα στο κλουβί της.
Σημαντικό ειναι αυτή τη στιγμή με μικρές αλλαγές στο κλουβακι της, καθημερινά μπανάκια και λιτή διατροφή να τη βγάλεις από την αναπαραγωγική διάθεση. Εάν είναι ήμερη να τη χαϊδεύεις μόνο στο κεφάλι και όχι στο υπόλοιπο σώμα.

Τι βιταμίνες της δίνεις;
 
Ειναι αρκετα αυγα για ενα πουλακι! συνηθως κανουν 4-6 αυγα στη γεννα! Ν ατης εχεις σουπιοκοκκαλο μεσα στο κλουι οπωσδηποτε! Εγω θα ελεγα να μη προχωρησεις σε αναπαραγωγη τωρα διοτι ηδη εχει κανει αρκετα αυγα! αλλαξε της τη διαρυθμιση του κλουβιου και βαζε τη να κοιμαται πιο νωρις! Επισης απεφευγε τα πολλα χαδια αυτο το διαστημα για να φυγει απο αυτη τη διαδικασια και να ηρεμησει!
 
Να την χαίρεσαι!
Από τα Χριστούγεννα μέχρι τώρα έχει κάνει δηλαδή 14 αυγά; Με τι χρονικό διάστημα μεταξύ τους; Δηλαδή έκανε σε μια εβδομάδα 3 , σταμάτησε και μετά από μια εβδομάδα άρχισε πάλι κτλ;



Σε αυτό δεν μπορεί να απαντήσει κανείς.

Δεν έχει σημασία επειδή ζει μόνη και όχι με σύντροφο. Η δική μου κοκατιλινα που ζούσε μόνη έκανε το πρώτο αυγό όταν ήταν 4 ετών.



Χωρίς σκέψη θα σου έλεγα αν έχεις τη δυνατότητα, ναι. Όμως είναι κάτι που απαιτεί χρόνο, κόπο και προετοιμασία. Δεν παίρνεις ένα αρσενικό και το βαζεις αύριο μέσα στο κλουβί της.
Σημαντικό ειναι αυτή τη στιγμή με μικρές αλλαγές στο κλουβακι της, καθημερινά μπανάκια και λιτή διατροφή να τη βγάλεις από την αναπαραγωγική διάθεση. Εάν είναι ήμερη να τη χαϊδεύεις μόνο στο κεφάλι και όχι στο υπόλοιπο σώμα.

Τι βιταμίνες της δίνεις;
ΤΑ αυγά τα έκανε ανά 3-4 μέρες... Έκανε 2-3αυγα... Σταματούσε μια βδομάδα έκανε αλλα 3-4... Τωρα είχε κάνα 2 βδομάδες που δεν είχε ξανακάνει αλλά εδώ και 3 μέρες έκανε άλλα 2...
Βιταμινες δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγονται...
Από την μερα που την πήρα είναι άγρια
Δεν τολμώ να βάλω χέρι μέσα φοβάμαι. Και έξω από το κλουβί όταν το πλησιάσω έρχεται να τσιμπήσει με το ράμφος...
Όταν τις δίνω λίγο ψυχα ψωμί στη αρχή το τσιμπάει δυνατά αλκα μετά από το χέρι μου το τρώει ήρεμα!
[automerge]1549880122[/automerge]
Ειναι αρκετα αυγα για ενα πουλακι! συνηθως κανουν 4-6 αυγα στη γεννα! Ν ατης εχεις σουπιοκοκκαλο μεσα στο κλουι οπωσδηποτε! Εγω θα ελεγα να μη προχωρησεις σε αναπαραγωγη τωρα διοτι ηδη εχει κανει αρκετα αυγα! αλλαξε της τη διαρυθμιση του κλουβιου και βαζε τη να κοιμαται πιο νωρις! Επισης απεφευγε τα πολλα χαδια αυτο το διαστημα για να φυγει απο αυτη τη διαδικασια και να ηρεμησει!
Μακάρι να μπορούσα να την χαϊδέψω... Είναι τόσο γλυκιά... Αλλα από την αρχή πολύ επιθετική!
 
Βιταμινες δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγονται...
Αν της δίνεις συσκευασμένη τροφή, λαχανικά και φρούτα δεν χρειάζεται να δίνεις βιταμίνες. Ίσως οι βιταμίνες ενισχύουν την αναπαραγωγική της διάθεση. Όπως είπε και ο Ζαχαρίας πρεπει να έχει σουπιοκοκκαλο στη διάθεσή της πάντα και ειδικά τώρα που έχει γεννήσει τόσα πολλά αυγά.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top