Φροντίδα To ringneck μου φωναζει συνεχεια

cochatiel

PB New Member
Εγγραφή
10 Ιουν 2011
Μηνύματα
47
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα.
Το θεμα με το ringneck(θυλυκο) μου ειναι οτι φωναζει συνεχεια, δεν ακουει(κανει το δικο του).
Γενικα εχει παρεα ολη την οικογενεια και παιχνιδια(αλλα τα βαριεται ευκολα).
Ειναι 3 χρονων περιπου.
Περιμενω καποιες συνβουλες και λυσεις γιατι ειμαι ετοιμος να το δωσω(παρολο που το αγαπαω).
Οριστε και ενα δειγμα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πολυ πιθανον να θελει να ζευγαρωσει για αυτο... ή παρτου ενα αρσενικο μηπωςησυχασει ή θα το ακους συνεχεια...
 
Τι να σου πω; Αν σου πω ότι εμένα δεν μου φαίνεται ότι κάνει ιδιαίτερη φασαρία; Δηλαδή αν δεν θέλουμε να ακούγεται σε αυτό το βαθμό ένας παπαγάλος, μάλλον δεν πρέπει να έχουμε παπαγάλο.
Επίσης το νεράκι είναι πολύ λίγο για ένα τέτοιο πουλί, η ποτίστρα πολύ μικρή και θα έπρεπε να έχεις και μια πιο χοντρή πατήθρα.
 
Φαρμακο ειναι που του βαζω 1 φορα την εβδομαδα.
Οι παπαγαλοι ετσι και αλλιως δεν ειναι του νερου.
Θα τραβηξω ακομη ενα βιντεο(πιο εντονο).
 
Αν επιτρέπεται, τι φάρμακο του βάζεις; Στο έχει συστήσει γιατρός και για ποια ασθένεια;
 
Ναι κτηνιατρος αντιθετος ειναι πολυ υγειη και οχι για καπια ασθενεια αλλα απ'οτι μου ειπε για καθαρισμο τον εντερον ειναι.
1φορα την εβδομαδα το βαζω.
Θα στο βγαλω φοτο.
 
Ναι για πες μας το φάρμακο γιατί να σου πω την αλήθεια, πρώτη φορά το ακούω
 
Πρώτη φορά ακούω να βάζουμε φάρμακο προληπτικά μία φορά την εβδομάδα κιόλας. Tabernil υπάρχουν πολλά, ποιο απ' όλα;
 
Καλησπερα.
Το θεμα με το ringneck(θυλυκο) μου ειναι οτι φωναζει συνεχεια, δεν ακουει(κανει το δικο του).
Γενικα εχει παρεα ολη την οικογενεια και παιχνιδια(αλλα τα βαριεται ευκολα).
Ειναι 3 χρονων περιπου.
Περιμενω καποιες συνβουλες και λυσεις γιατι ειμαι ετοιμος να το δωσω(παρολο που το αγαπαω).
Οριστε και ενα δειγμα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Οι παπαγαλοι ειναι θορυβωδη πουλια. Αν δεν το ηξερες και το πηρες (πολυ κακως που δεν εκανες την ερευνα σου απο πριν) να του βρεις ενα καλο σπιτι και να μην ξαναπαρεις παπαγαλο. Να μην κραζει ποτε και να κανει μονο οποιους ηχους αντεχεις, δεν υπαρχει καμια περιπτωση.
Πολυ πιθανον να θελει να ζευγαρωσει για αυτο... ή παρτου ενα αρσενικο μηπωςησυχασει ή θα το ακους συνεχεια...
Αυτη η υποθεση απο που προκυπτει; Εαν ενα πουλι μονο του κανει φασαρια τοτε ενα ζευγαρι κανει 10 φορες περισσοτερη.

Για το ταμπερνιλ περιμενω κι εγω να ακουσω τι φαρμακο ειναι αυτο και για ποιον λογο το δινεις.
 
Ο δικος μου ο ωδικος τραγουδουσε η σφυριζε καμια φορα οταν ηταν μονος και απο τοτε που του πηρα ταιρι δεν εχω ξανακουσει τη φωνη του... ετσι υπεθεσα οτι θα ειναι και με αλλες ρατσες...
 
Βασικα οταν παιζει κειταει και ακουει τα πουλακια απο απεναντι η τα ελευθερα.
Φισικα και σφυριζει αλλα πιο πολυ φωναζει.

Αυτο ειναι το φαρμακο.
Γιατι απορειτε;
 

Συνημμένα

  • IMG_20140325_210815.webp
    IMG_20140325_210815.webp
    7,5 KB · Προβολές: 72
Αυτο ειναι το φαρμακο.
Γιατι απορειτε;
Δεν είναι απορίας άξιο να δίνεις μία φορά την εβδομάδα φάρμακο σε έναν οργανισμό χωρίς να υπάρχει ασθένεια;
Απορώ γιατί απορείς :)
Τέλος πάντων ευτυχώς δεν δίνεις φάρμακο.
 
Αυτες οι φωνες ειναι χαρακτηριστηκες για ενα Ringneck, ο δικος μου φωναζε οταν εμενε μονος του και γενικα δεν ειχε παρεα. Το καθε πουλι εχει τα δικα του ντεσιμπελ και το δικο του τροπο να εκφραζεται, αρα η δικια σου ειναι ενα φυσιολογικοτατο πουλακι.
 
Δηλαδη να μην το δινω;
Την υγεία των πτηνών μας την φροντίζουμε μέσω της καλής διατροφής.
Βέβαια κατά περιόδους, όπως σε εποχή πτερόρροιας, μετά από ασθένεια, αναπαραγωγή κτλ. Δίνουμε βιταμίνες και άλλα πρόσθετα στοιχεία και φυσικά δεν είναι κακό.
Πάντως και η από την εταιρεία προτεινόμενη δοσολογία είναι για 3 ή 5 συνεχόμενες μέρες μία φορά την μήνα και όχι επ άπειρον μία φορά την εβδομάδα.
 
Back
Top