Φροντίδα Trimming perch

MaryPoo

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουλ 2020
Μηνύματα
233
Πόλη
Λάρισα
Χαίρετε! Τελευταία, έμαθα ότι υπάρχουν κάποιες πατιθρες που δεν ξέρω πως λέγονται (😂), στα σάιτ που τις βρήκα αναφέρονται ως "trimming pench", και από ότι έχω καταλάβει βοηθάνε στο ακονισμα των νυχιών... έχει κανείς ιδέα; Νομίζω θα ήταν χρήσιμο αλλά μήπως πληγώνει τα πόδια τους;
Ευχαριστώ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: HxC
Ναι, έχω μια, και η Ίρις την λατρεύει. Οζι μονο για τα νυχια, ειναι και για το ράμφος και για ασβέστιο. Την έχω μήνες και τα πόδια της είναι μια χαρά. Νομίζω ότι αυτό ισχύει και για τους υπόλοιπους εδώ που έχουν, εδώ μου την πρότειναν. Απλά, όχι γσιμεντου και όχι όλες. Μια επαρκεί.
 
Τα πέλματα των καναρινιών δεν έχουν σχέση με αυτά των παπαγαλοειδών. "Αγριάδα" στο πάτηθρο του καναρινιού σημαίνει προβλήματα (ποδοδερματίτηδες). Εξ άλλου τα καναρίνια κουρνιάζουν στην άκρη του πάτηθρου κοντά στο κάγκελο. Το πάχος του συγκεκριμένου σ'αυτό το σημείο είναι υπερβολικό και δεν ενδύκνειται για "κούρνια" .
 
Η αλήθεια είναι ότι η σκέψη μου πήγε σε παπαγαλάκια και όχι σε καναρίνι. Δεν είδα σε πια κατηγορία ήταν το άρθρο.
 
Παρομοίως, συγγνώμη για την εισβολή.
Για πληρότητα πάντως, ακόμα και τα παπαγαλάκια δεν την χρησιμοποιούν για να στέκονται. Αμέσως καταλαβαίνουν ότι η λειτουργία αφορά νύχια και ράμφος και πηγαίνουν μόνο για αυτόν τον σκοπό - εκτός κι αν κάνουν ακροβατικά και χρειαζονται πάτημα, φυσικά!
 
Τα πέλματα των καναρινιών δεν έχουν σχέση με αυτά των παπαγαλοειδών. "Αγριάδα" στο πάτηθρο του καναρινιού σημαίνει προβλήματα (ποδοδερματίτηδες). Εξ άλλου τα καναρίνια κουρνιάζουν στην άκρη του πάτηθρου κοντά στο κάγκελο. Το πάχος του συγκεκριμένου σ'αυτό το σημείο είναι υπερβολικό και δεν ενδύκνειται για "κούρνια" .

Το ίδιο μπορούν να πάθουν και οι παπαγάλοι. Είχα κακή εμπειρία με αυτές στο παρελθόν και τα νύχια ποτέ δεν ήταν λιμαρισμένα.
 
@Φοίβος Για πόσο χρόνο χρήσης μιλάμε όταν εμφανίστηκαν τα προβλήματα? Πάντως η Ίριδα πηγαίνει κυρίως για να το δαγκώσει και να πάρει το ασβέστιο, δεν το χρησιμοποιεί ως πατήθρα κανονική. Τα νύχια της ίσως είναι λίγο κοντύτερα, αλλά οπωσδήποτε δεν είναι δραματική η διαφορά στον περιπου μήνα που το έχω.
 
@giannisv Μπορεί να είναι διαφορετικές μάρκες? Η πορτοκαλή δεν ξεβάφει ούτε με νερό, και δεν την επέλεξα καν εγώ. Στο σάιτ είχε αυτλην την μπλε που φαίνεται στο λινκ. Πήραν τηλ. και είπαν ότι δεν έχουν ακριβώς αυτήν αλλά κάποια άλλη (δεν θυμάμαι αν είπαν άλλη μάρκα ή απλά άλλο χρώμα) την οποία και έστειλαν. Δυστχώς δνε έχω κρατήσει το κουτί. Αν μου ξαναστείλουν την ίδια στο μέλλον θα βγάλω μια φωτογραφία την συσκευασία.
 
Θα συμφωνήσω με @Φοίβος. Και εγώ δεν είχα την καλύτερη εμπειρία. Πραγματικά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η μάρκα ή η ποιότητα. Ούτε τα νύχια ήταν λιμαρισμενα,έβγαζε χρωμα και στο τέλος γδάρθηκαν και τα ποδαράκια της Ρικι,με συμβούλεψαν να την βγάλω και αυτό έκανα,μετά τρέχαμε να φτιάξουμε τα πόδια.
 
Ναυσικά δεν θυμάμαι για την μάρκα αλλά μάλλον δεν πρέπει να έχει διαφορά.
Και σε μένα στο σάιτ είχε τρία χρώματα μπλέ ,ροζ, και πορτοκάλι και χωρίς να διαλέξω μου στείλανε το ροζ και την πάτησα..
 
Δεν είδα τπτ για ροζ... Από πού το πήρες? PetMat? Πάντως, από άποψη χημείας, κάποια χρώματα έχουν διαφορετική σύνθεση από άλλα, οπότε το ότι το πορτοκαλί ας πούμε δεν βγάζει πούδρα δεν σημαίνει ότι το ροζ επίσης δεν βγάζει. Ισχύει και σε μπογιές τοίχου, ζωγραφικής, μακιγιάζ...
 
Ναι, από το petmat το πείρα.
Στο σάιτ τους εάν παρατηρήσεις το δείχνει και στα τρία χρώματα.
 
Ναι, το βλέπω. Έχω όμως την υποψία ότι δεν μου έστειλαν αυτην την μάρκα (happy pet?), αλλά της Nobby. Το κωνικό σχήμα μοιάζει περισσότερο με αυτό που έστειλαν και με έχαν πάρει τηλ να πουν ότι δεν έχουν αυτό που ζήτησα, δλδ την happy pet, και αν θα ήταν πρόβλημα να στείλουν άλλη. Αν θέλεις δοκίμασε και αυτήν, είναι μόνο πορτοκαλί απότι φαίνεται και δεν βγάζει πούδρα και χρώμα καθόλου. Τώρα η Ίριδα είναι πολύ σκούρα πράσινη και μπλε για να χρωματιστεί, πάντως αν δεν πάρεις σύντομα και έχει προλαβει η Αυγή να την δοκιμάσει για κάποιο διάστημα, ίσως να φανεί στην ουρά της, είναι γκριζογάλανο ανοικτό, όπότε ίσως να χρωματιστεί.
 
Back
Top