Σπόροι Vadigran Canary Breeder Plus

PetBirds

Official account
Εγγραφή
27 Απρ 2006
Μηνύματα
2.735
Γενική συζήτηση, ερωτήσεις και αξιολογήσεις σχετικά με το μείγμα σπόρων καναρινιών Canary Breeder Plus της Vadigran και τη χρήση του στα πτηνά.

Μείγμα Καναρινιών Canaries Breeder Plus Vadigran​

 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και το θεωρώ ένα από τα καλύτερα μείγματα που κυκλοφορούν για τα καναρίνια. Έχει καλή αποδοχή από τα πουλιά και σχεδόν δεν πετάνε, ούτε τρώνε μεμονωμένους σπόρους. Καθαρή τροφή, σκόνη δεν βρίσκω κι από σπόρους έχει αρκετούς μέσα. Βέβαια τον χειμώνα την εμπλουτίζω με λίγο παραπάνω νίζερ και σουσάμι.

Τιμή, το βρίσκω τώρα 20κιλό στα 42,5 ευρώ.

Έχει χρησιμοποίηση κάποιος άλλος την Vadigran breeder plus κι αν ναι, ποια η γνώμη σας;
 
Εμένα μου άρεσε πολύ. Πολύ καλή αποδοχή από τα πουλιά μου ειδικά στο κεχρι που το θεωρώ πολύ σημαντικό αρκετά καθαρή από σκόνες και νομίζω σωστές η αναλογίες που αναγράφονται.
 
Κι εγω αυτήν χρησιμοποιώ εδώ κ έναν χρόνο, είμαι ευχαριστημένος!
 
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για την συγκεκριμένη τροφή αλλά δεν μπορώ να την βρώ με αυτή την επωνυμία (Canary Breeder Plus), ούτε με αυτήν την φωτογραφία στην σελίδα της εταιρίας. Έχει αντικατασταθεί και αν ναι, από ποιά?
 
Παιδιά η breeder plus βγαίνει μόνο σε 20kg συσκευασία?
Γιατί στου κιλού vadigran μου εμφανίζει την original canary.
Είναι ίδιες οι αναλογίες σε σπόρους ή είναι διαφορετικό μείγμα?
 
Παιδιά η breeder plus βγαίνει μόνο σε 20kg συσκευασία?
Γιατί στου κιλού vadigran μου εμφανίζει την original canary.
Είναι ίδιες οι αναλογίες σε σπόρους ή είναι διαφορετικό μείγμα?
Επειδή και εγώ έψαχνα για την Breeder Plus και επειδή δεν έβρισκα συσκευασία του κιλού , συν ότι η επίσημη ιστοσελίδα δεν την αναγράφει με αυτή την επωνυμία, κατόπιν και υποδείξεως, κατέληξα στην Original Canaries 1kg. Σύμφωνα με το site, περιέχει: Canary seed, rapeseed, peeled oats, linseed, health seeds, niger, perilla seed (white) και πιο αναλυτικά, αποδίδει: Crude protein (16,42%), crude fat (13,71%), crude fibre (7,07%), crude ash (4,88%), phosphorus (0,47%), calcium (0,13%). Η συσκευασία δεν αναγράφει τίποτα από αυτά παρά μόνον ότι περιέχει "δημητριακά, σπόροι"...
Κτηνίατρος που είδε την ταίστρες (χωρίς να γνωρίζει εταιρεία), μου είπε ότι είναι σωστή η τροφή.
Last but not least, το καναρίνι μου την τιμάει δεόντως και η μυρωδιά της είναι πολύ "φυσική" 😊
 
@GregCC Η συσκευασία είναι πράσινη με ένα καναρίνι κίτρινο στην original? Γιατί αυτή βρίσκω εγώ με αυτό το μείγμα που ανέφερες
 
@GregCC Η συσκευασία είναι πράσινη με ένα καναρίνι κίτρινο στην original? Γιατί αυτή βρίσκω εγώ με αυτό το μείγμα που ανέφερες
Η συσκευασία είναι αυτή, ελπίζω να σε βοήθησα
 

Συνημμένα

  • IMG_20210429_182334.webp
    IMG_20210429_182334.webp
    123,4 KB · Προβολές: 14
  • IMG_20210429_182344.webp
    IMG_20210429_182344.webp
    153,1 KB · Προβολές: 14
Παιδιά η breeder plus βγαίνει μόνο σε 20kg συσκευασία?
Γιατί στου κιλού vadigran μου εμφανίζει την original canary.
Είναι ίδιες οι αναλογίες σε σπόρους ή είναι διαφορετικό μείγμα?
Από ότι φαίνεται τελικά, το μείγμα σπόρων υπό την ονομασία Vadigran Canary Breeder Plus κυκλοφορεί ΜΟΝΟ στην Ελλάδα και μόνο σε 20κιλη συσκευασία. Στην ιστοσελίδα της παρασκευάστριας εταιρείας δεν υπάρχει καν.

Το μόνο μείγμα σπόρων της εταιρείας χωρίς ρούμπσεν (όπως είναι και το Vadigran Canary Breeder Plus) είναι το Vadigran Canaries Posture & Show, επίσης σε 20κιλη συσκευασία.
 
Από ότι φαίνεται τελικά, το μείγμα σπόρων υπό την ονομασία Vadigran Canary Breeder Plus κυκλοφορεί ΜΟΝΟ στην Ελλάδα και μόνο σε 20κιλη συσκευασία. Στην ιστοσελίδα της παρασκευάστριας εταιρείας δεν υπάρχει καν.

Το μόνο μείγμα σπόρων της εταιρείας χωρίς ρούμπσεν (όπως είναι και το Vadigran Canary Breeder Plus) είναι το Vadigran Canaries Posture & Show, επίσης σε 20κιλη συσκευασία.
Επειδή έχω μπερδευτεί, το ρούπσεν κάνει ή δεν κάνει να υπάρχει στην τροφή? Να υποθέσω ότι η canaries original του κιλού ( https://www.vadigran.com/en/products/birds/food/original-bird/canaries-1-kg ) που δίνω στο καναρίνι μου έχει? Στα αγγλικά πως αποδίδεται? Αν υπάρχει και φωτογραφία με αυτό τον σπόρο θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.
 
Επειδή έχω μπερδευτεί, το ρούπσεν κάνει ή δεν κάνει να υπάρχει στην τροφή?
Εν συντομία θα πω, καθώς δεν είναι εδώ το κατάλληλο θέμα, ότι το ρούμπσεν περιέχει λουτεΐνη η οποία ενισχύει το κίτρινο χρώμα τον πουλιών, οπότε σε κάποιες ποικιλίες καναρινιών χρώματος αυτό πρέπει να αποφεύγεται.

Εδώ θα βρεις μερικές συζητήσεις που θα σε διαφωτίσουν:
Αν σου μείνουν απορίες, μπορείς να ρωτήσεις σε αυτά ^ τα θέματα που είναι πιο σχετικά.

Να υποθέσω ότι η canaries original του κιλού που δίνω στο καναρίνι μου έχει?
Έχει, ναι. Δες εδώ https://petbirds.gr/product/vadigran-canaries/

Στα αγγλικά πως αποδίδεται?
Rapeseed ή rubsen.

Αν υπάρχει και φωτογραφία με αυτό τον σπόρο θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.
Εδώ https://community.petbirds.gr/media/Ελαιοκράμβη-Ρούψεν-brassica-napus.1880/
 

Σχετικά θέματα

Back
Top