Αναπαραγωγή [Video] Το κούρεμα των καναρινιών μου πριν το ζευγάρωμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AndreasM
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AndreasM

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαϊ 2017
Μηνύματα
153
Πόλη
Βόλος
Αφού κάναμε το σεμινάριο του κουρέματος των καναρινιών με τον misalouris ήρθε η ώρα να περάσουμε στην πράξη και να κουρέψω τα δικά μου καναρίνια.👍

Γιαυτό έκανα ένα βιντεάκι έτσι ώστε και εγώ με την σειρά μου να μεταδώσω όσο μπορώ καλύτερα αυτό που έμαθα.:)

Δεν είναι τόσο δύσκολο όμως αν δεν στο δείξει κάποιος δύσκολα δεν θα κάνεις λάθος. 😉

Όσο για το αποτέλεσμα θα το δούμε στο τέλος αν περάσουμε την τάξη.:D

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ωραίο το βίντεο, αν και θα προτιμούσα να έχει κάποιο πιο κοντινό πλάνο για να μπορείς να δεις ακριβώς τι γίνετε.
Επίσης εγώ προσωπικά δεν θεωρώ πως υπάρχει σοβαρός λόγος να γίνετε αυτό το κούρεμα οπότε δεν το συνηθίζω :)
Εν πάση περίπτωση μπράβο για την μετάδοση της γνώσης και την επιμέλειας σου 👍
 
Θεωρώ ότι υπάρχει πράγματι λόγος να γίνεται το κούρεμα σε καναρίνια που έχουν πολλά μαλακά φτερά στη γενετήσια περιοχή, πριν το ζευγάρωμα και μάλιστα πέριξ αυτής. Προσωπικά, πάντα το κάνω στα καναρίνια Τιμπράντο που έχω, αν και γνωρίζω ότι στη ράτσα αυτή δεν είναι τόσο απαραίτητο διότι τα πουλιά είναι ας πούμε πιο σκληρόπτερα, αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων και αφού ούτως ή άλλως τα πιάνω για να τους κόψω τα νύχια (ώστε να μην έχουμε ατυχήματα με τα αυγά) κάνω κι ένα "κούρεμα". Το βάζω σε εισαγωγικά διότι στην πραγματικότητα δεν χρησιμοποιώ ψαλίδι, αλλά απλά τραβάω τα πούπουλα γύρω - γύρω. Τα πουλιά μου δεν φαίνεται να πονούν με αυτήν τη διαδικασία καθόλου, και φυσικά δεν πειράζω καθόλου τα πούπουλα - οδηγούς που βρίσκονται πάνω στο ψευδοπέος.
 
Ωραίο το βίντεο, αν και θα προτιμούσα να έχει κάποιο πιο κοντινό πλάνο για να μπορείς να δεις ακριβώς τι γίνετε.
Θα το φροντίσει ο AndreasM όταν θα κουρέψει τα θηλυκά του...
Μήπως βοηθήσει το δικό μου;
Αν όχι.. κάνε ένα θέμα για να έχουμε συγκεντρωμένο κάπου το σχετικό οπτικοακουστικό υλικό ώστε να μην υπάρχουν απορίες.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Επίσης εγώ προσωπικά δεν θεωρώ πως υπάρχει σοβαρός λόγος να γίνετε αυτό το κούρεμα οπότε δεν το συνηθίζω
Για την εποχή που ξεκινάμε εμείς και για τις μεταλλάξεις που αναπαράγουμε όχι απλά πρέπει να γίνει.. αλλά επιβάλλεται.
Ένα δυο μήνες αργότερα και σε άλλες με ποιο συμμαζεμένα φτερά μεταλλάξεις ίσως να μη χρειάζεται καθόλου.
 
Για την εποχή που ξεκινάμε εμείς και για τις μεταλλάξεις που αναπαράγουμε όχι απλά πρέπει να γίνει.. αλλά επιβάλλεται.
Ένα δυο μήνες αργότερα και σε άλλες με ποιο συμμαζεμένα φτερά μεταλλάξεις ίσως να μη χρειάζεται καθόλου.
Αυτό για τις μεταλάξεις είναι απολύτως κατανοητό, αλλά τι διαφορά υπάρχει αν το ζευγάρωμα γίνει δυο μήνες μετά;
 
αλλά τι διαφορά υπάρχει αν το ζευγάρωμα γίνει δυο μήνες μετά;
Υπάρχει σε κάποιες περιπτώσεις πολύ σημαντική διαφορά ακόμη και στις δυο βδομάδες όπως θα διαβάσεις για παράδειγμα εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τα-κόκκινα-καναρίνια-ξεκινούν-νωρίς-την-αναπαραγωγή.31707/#post-408221.
Κάποιες μεταλλάξεις πρέπει να ξεκινούν πολύ νωρίς και κάποιες άλλες πολύ αργά.
Αλλά για να μη χαλάσουμε το θέμα... μπορούμε άνετα να τοποθετηθούμε κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-η-γνώμη-σας-για-τα-πρώιμα-ζευγαρώματα.31699/
 
Μια φορά αρκεί.
Τα φτερά δε μεγαλώνουν όπως οι τρίχες των θηλαστικών και συνεπώς δε χρειάζεται.
Μάλιστα αυτή η άσχημη εικόνα ακολουθεί τα πουλιά μέχρι την πτερόρροια και μόνο τότε διορθώνονται.
Αν μάλιστα θέλουμε να έχουμε όμορφη εικόνα στα πουλιά μας θα πρέπει το κούρεμα να γίνεται με προσοχή και όσο το δυνατό καλύτερα.
 
Το ειχα κανη κ εγω το κουρεμα μια φορα σε ενα αρσενικο το οποιο ενω το εβλεπα οτι βατευει δεν ηταν ενσπορα τα αυγακαι μετα απο αυτο ειχα αποτελεσματα οποτε μαλλον ειναι επιβεβλημενο σε πουλια οπως αναφερη παραπανω ο Γιαννης κ ο Αντρεας. Θελη φυσικα μεγαλη προσοχη για ευνοητους λογους
 
Θελη φυσικα μεγαλη προσοχη για ευνοητους λογους
Και όχι μόνο για ευνόητους...υπάρχουν και τα φτεράκια οδηγοί πάνω στο ψευδοπέος τα οποία δεν πρέπει καθόλου να πειραχτούν μια και "δείχνουν τον δρόμο"
 
Να κάνω μια ερωτηση; Είναι απαραίτητο να κουρεψουμε το αρσενικό;Επίσης και το θηλυκό πρέπει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μαρίνα δεν είναι απαραίτητο στα πουλιά που η γενετήσια περιοχή δεν έχει πολλά φτερά και εύκολα φαίνεται η αμάρα τους.
Υπάρχουν όμως μεταλλάξεις που το φτέρωμα στην περιοχή είναι εξαιρετικά παχύ και πυκνό και η τριβή μεταξύ των πουλιών είναι σχεδόν ανέφικτη.
 
Και όχι μόνο για ευνόητους...υπάρχουν και τα φτεράκια οδηγοί πάνω στο ψευδοπέος τα οποία δεν πρέπει καθόλου να πειραχτούν μια και "δείχνουν τον δρόμο"

@ianos καλησπέρα εάν κοπούν καταλάθος γίνετε μόνιμη ζημιά...???
Μόνιμη όχι, αλλά δεν ξέρω και πόσο εύστοχη είναι η διαδικασία γονιμοποίησης
 
Back
Top