Γενικά White eyed conure ή Σενεγαλης για διαμερισμα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NICK0
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NICK0

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2009
Μηνύματα
18
Πόλη
Μοσχάτο
καλησπερα θελω την γνωμη σας για τα δυο ειδη. Ποιο ειναι ποιο καταληλο για διαμερισμα; Επιπεδο θορυβου γιατι υπαρχει και ενα μωρακι 5 μηνων σπιτι; Ποιο ειναι φιλικο με τα μικρα παιδια γιατι λογικα μεγαλωνοντας θα ασχοληθει μαζη του; και ποιο εκπαιδεβεται ποιο ευκολα και μπορει να πει κανα δυο λεξουλες.συγνωμη αν σας κουρασα.
 
εγώ μόνο απο γνωσεις και οχι απο εμπειρια μπορω να σου πω πως το conure ειναι σαφώς πιο θυριβωδες απο τον σενεγαλης.
 
καλησπερα θελω την γνωμη σας για τα δυο ειδη. Ποιο ειναι ποιο καταληλο για διαμερισμα; Επιπεδο θορυβου γιατι υπαρχει και ενα μωρακι 5 μηνων σπιτι; Ποιο ειναι φιλικο με τα μικρα παιδια γιατι λογικα μεγαλωνοντας θα ασχοληθει μαζη του; και ποιο εκπαιδεβεται ποιο ευκολα και μπορει να πει κανα δυο λεξουλες.συγνωμη αν σας κουρασα.

Μιας και κατέχω και τα δύο είδη που αναφέρεις μπορώ να πω μετα βεβαιότητας οτι το επίπεδο θορύβου, που είναι και το πιο βασικό τώρα, οτι είναι μηδενικό, όσον αφορά τα δικά μου. Φυσικά ένα conure αν φωνάξει βγάζει πολλά dB σε σχέση με τον σενεγάλης. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ φιλήσυχα και τα δύο, αρκετά σκανδαλιάρικα σαν πουλιά και οι ικανότητες ομιλίες είναι στο ίδιο επίπεδο με λίγο περισσότερο προβάδισμα στον Σενεγάλης. Όσων αφορά την σχέση παιδιού με παπαγάλο, αν το πουλί προέρχεται απο κάποιον εκτροφέα και είναι ήρεμο, τότε δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στο μέλλον, φυσικά πάντα υπο επίβλεψη (ο σενεγάλης αν δαγκώσει δεν αστειεύεται!)
 
λογο του οτι εχω μια πολυ μικρη εμπειρια απο σενεγαλης μπορω να πω οτι οντως το δαγκωμα του ειναι ολιγον τι αγριο ΑΝ και ΟΤΑΝ δαγκωσει. Επισης ειναι παρα μα παρα πολυ ησυχος τουλαχιστον ο δικος μου σε σημειο που μπορει να ξεχασω οτι υπαρχει(λεμε τωρα)
 
οποτε λετε να κοιταξω για σενεγαλης;τι τιμες εχουνε που μπορω να βρω εναν εδω στην Αθήνα.υπαρχει καποιο καλο πετ σοπ να παω;θελω να δω και απο κοντα μερικα πουλια και οχι μονο απο φωτογραφιες.
 
εγω οσα σενεγαλησ εχω δει απο κοντα δν εκαναν κ πολυ 8ορυβο... Κ ειναι κ ορεα πουλακια
 
οποτε λετε να κοιταξω για σενεγαλης;τι τιμες εχουνε που μπορω να βρω εναν εδω στην Αθήνα.υπαρχει καποιο καλο πετ σοπ να παω;θελω να δω και απο κοντα μερικα πουλια και οχι μονο απο φωτογραφιες.

Ο σενεγάλης κατά την γνώμη μου είναι άριστο πουλί για αυτά που αναζητάς. Οι τιμές είναι απο 400-600 ευρώ (πουλιά ταισμένα στο χέρι) για πουλιά ταισμένα απο γονείς οι τιμές είναι πιο χαμηλές, αλλά θα έχεις λίγο πρόβλημα στην εξημέρωση. Καλό θα είναι να ψάξεις εκτροφέα παπαγάλων και όχι απο πετ, εκτός και αν το πετ είναι αρκετά καλό για τα είδη πουλιών που φέρνει ή εισάγει. Στο φόρουμ έχουν αναφερθεί κατα καιρούς εκτροφείς, μια αναζήτηση θα σου δώσει τα αποτελέσματα που ψάχνεις.
 
καλησπερα κανοντας μια βολτα σε κποια πετ σοπ βρηκα εναν Ρεντ Γουίνκγτ Redwinged Parrot και μου αρεσε πολυ.λετε να τον παρω;ο μαγαζατορας που ειπε οτι ειναι ειδος που δεν φωναζει πολυ και μπορει να μιλισει καποιες λεξεις. Γνωριζετε κατι για το συγκεκριμενω ειδως; Ευχαριστω.
 
καλησπερα κανοντας μια βολτα σε κποια πετ σοπ βρηκα εναν Ρεντ Γουίνκγτ Redwinged Parrot και μου αρεσε πολυ.λετε να τον παρω;ο μαγαζατορας που ειπε οτι ειναι ειδος που δεν φωναζει πολυ και μπορει να μιλισει καποιες λεξεις. Γνωριζετε κατι για το συγκεκριμενω ειδως; Ευχαριστω.

Eιναι μεγαλωμενο απο ανθρωπους το πουλακι; Τι ηλικια εχει; Δαχτυλιδι φοραει; Απ'οσο γνωριζω αυτα δεν μιλανε καθολου.
 
τα white eyed conures είναι ασυγκριτα (by nature) πιο φιλικά με τα παιδιά, απλά αν δεν εκπαιδευτούν μπορεί να φωνάζουν δυνατά. Τα senegals είναι πιο ήσυχα αλλά πιο beaky.. Πιστεύω πως οι leucopthalmus k οι blue crown ειναι τα καλύτερα conures.
 
Back
Top